Indonéské pralesy a rašeliniště ničí rozsáhlé požáry. Lidé se dusí pod závojem jedovatého kouře, který pokrývá většinu indonéského území.

Krajina Indonésie je desítky let pleněna nejrůznějšími společnostmi. Ty zde těží nerostné suroviny, nebo se věnují zemědělství.

Kromě toho jednotliví drobní farmáři používají techniky „slash and burn“ („přesunout se a vypálit“) k tomu, aby si vytvořili prostor pro novou sadbu.

 

To vše vyúsťuje v tlustou vrstvu dýmu, která zahaluje i Singapur a Malajsii a kvůli které došlo k uzavření škol a letišť. Není potřeba říkat, že kvůli znečištění je vzduch takřka nedýchatelný. Environmentální organizace včetně Greenpeace proto požadují zastavení destrukce pralesů a rašelinišť, které v Indonésii stravují četné požáry.

Většina Sumatry je v současnosti zahalena jedovatým kouřem, který se objevil v důsledku lesních požárů v její jižní části a ve středovýchodních a východních provinciích Riau a Jambi.

Na odlesněných pozemcích jsou zakládány plantáže, které jsou odvodněny kanály budovanými v rašeliništích. Odlesnění se provádí jednoduše – zapálením nežádoucího porostu. Letos to ale v důsledku velkého sucha vede ke katastrofě.

Nedávno se proto environmentální nevládní organizace včetně Greenpeace setkaly s indonéským prezidentem Joko Widodo, aby společně projednali řešení krize požárů pralesů a rašelinišť. Podařilo se dosáhnout alespoň toho, že vláda již nebude udělovat žádná nová povolení na průmyslové využívání rašelinišť.

„Indonésie je kvůli požárům vyskytujícím se od Papuy po Sumatru ve stavu pohotovosti. Prezidentovo rozhodnutí bojovat s požáry pomocí ochrany lesů a rašelinišť a posílením zákonů je dobrý první krok,“ uvedl Longgena Ginting z Greenpeace.

Nyní podle něj musí zareagovat i společnosti produkující palmový olej a celulózu, jejichž desítky let trvající ničení pralesů a rašelinišť zavinilo současné požáry.

„Musejí hasit požáry, budovat bariéry proti ohni a zahrazovat odvodňovací kanály. Vše ostatní musí jít stranou až do té doby, než se podaří dostat současnou krizi pod kontrolu,“ dodal.

Podle ekologů je nutné, aby vznikla jednomyslná dohoda o tom, že jakákoliv společnost ohrožující životy lidí kácením pralesů nebude moci prodávat své produkty na trhu.

 

„Společnosti, které ignorují varování a pokračují v ničení pralesů a rašelinišť, musí nést zodpovědnost za požáry a kouř pohlcující jihovýchodní Asii,“ míní Ginting.

Rozsah indonéského „pekla“ se jen velmi těžko odhaduje. Jedno je však jisté – rozsáhlé požáry nyní produkují více uhlíku než činí denní emise celé ekonomiky USA!

Oheň stravuje také četné archeologické památky a rovněž spaluje mnoho vyhunutím ohrožených živočichů, například orangutany, levharty, medvědy či slony a tygry.

Zdroj: news.com.augp.cz
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/6956-indonesie-hori-kvuli-tezarskym-a-zemedelskym-firmam-proc-nas-to-nezajima

 


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě