Imunita seniorů je jiná než u dětí a dospělých. Jak ji posílit?

datum 14. 2. 2021
Zdroj: Pixabay.com

Organismus seniora je specifický, proto jeho imunita potřebuje jinou podporu, aby se udržela při síle. Jinak bude stejně křehká, jako kosti lidí ve vyšším věku a její ochranný val dokáže s masivními následky prolomit i virus, který by člověku v produktivním věku způsobil, řekněme, pouze dočasné a nevýrazné zhoršení zdravotního stavu.

Víme i to, že imunitní systém lidí ve vyšším věku reaguje jinak než v produktivním období života. „V důsledku stárnutí lidského organismu jsou reakce imunitního systému zpomalené, což zvyšuje riziko rozvinutí závažných chorob, komplikovaný průběh jinak běžných infekcí, pomalejší hojení ran a další komplikace,“ potvrzuje MUDr. Martin Petrík.

Zdroj: istock.com

Životní styl

Stejně jako v mládí, i ve vyšším věku má na sílu imunity největší vliv náš životní styl. Většina rad odborníků o tom, jak imunitu posilovat, směřuje proto právě ke stravě, spánku, k pohybu či k omezení užívání škodlivých látek (tabák, alkohol, případně intoxikace jinými látkami). Je však snadné něco říct, napsat, ale fungující doporučení pro seniory jsou taková, která se na život dívají jejich optikou. Pojďte si je s námi projít.

Několik rad o jídle

„Mnoho seniorů ztrácí chuť k jídlu, v důsledku čehož hubne a oslabuje svou imunitu. Samozřejmě existuje i skupina seniorů s nadváhou, což je také faktor podlamující imunitu,“ říká MUDr. M. Petrík. Jak z toho ven? Pomáhá zavést si pravidelný režim jídel, den za dnem se pomaličku opět naučit jíst ráno (jogurt nebo pečivo), dopoledne (porci ovoce nebo zeleniny), na oběd (alespoň polévku), odpoledne (např. obložený chlebíček) a večer (teplé jídlo). Porce nemusí být velké, spíše naopak.

Je potřeba si dávat pozor na cukry a tuky (sladké jídlo si dopřejte například pouze v pátek), z masa by měla hrát hlavní roli drůbež a uzené výrobky byste měli omezit na minimum. Naopak, velmi důležitou součástí jídelníčku seniora jsou kyselé mléčné výrobky, které podporují střevní mikroflóru – tolik důležitou pro správné fungování imunitního systému.

Zdroj: istock.com

Důležité doplňky

Ať už jako senior užíváte denně několik druhů léků, nebo máte to štěstí, že žádné nepotřebujete, je důležité dopřát organismu podpůrné látky, které pomáhají imunitnímu systému a v ideálním případě i eliminují některé vedlejší účinky léčiv.

Stále více lékařů doporučuje lidem po 65. roku života užívat přírodní preparáty s obsahem betaglukanu - výtažku z hlívy ústřičné. „Opakovaně se prokazuje, že funguje nejen jako prevence onemocnění, ale pomáhá i imunitnímu systému rychleji zvítězit nad začínajícím onemocněním,“ říká Adrián Doboly, odborník na imunitu z Natures. „V mnoha případech se prokázalo, že spolupracuje s dalšími léčivy, pomáhá zlepšovat jejich efekt a redukovat nežádoucí účinky.“ Pro seniory jsou vhodné preparáty s vyšším množstvím betaglukanu a obohacené o důležité vitamíny C a D.

Zdravý pohyb a dobrý spánek

Ideální je, pokud sdílíte pohybovou aktivitu s partnerem nebo celou skupinu lidí. To má mnohonásobně pozitivní vliv - navzájem na sebe dáváte pozor, motivujete se a zároveň máte příjemnou společnost a sociální kontakty - což také posiluje imunitu.

Po vhodné pohybové aktivitě se zlepšuje i kvalita spánku, se kterou mívají senioři problém. Na ještě lepší spánek doporučujeme dát si večer šálek uklidňujícího čaje (například z třezalky tečkované) s medem.

Co posiluje imunitu v seniorském věku?

  1. Pravidelná strava, menší porce, jídlo 3x až 5x denně
  2. Dostatečný pitný režim (voda, čaj, polévka)
  3. Přiměřený pohyb
  4. Dostatek spánku
  5. Vhodné doplňky stravy, které doplní chybějící vitamíny, minerály a minimalizují vedlejší účinky užívaných léků
  6. Sociální kontakty s blízkými a příjemnými lidmi
  7. Dobrá nálada (vždy se najde důvod k úsměvu a pokud ne, usmějte se i tak, pocítíte, že se špatná nálada nebo smutek zmírní)
  8. Slunce (procházky ve slunečných dnech působí blahodárně)

9. Očkování (tento rok je zvlášť důležité dát se očkovat proti chřipce, případně ještě proti rotavirům (je dokázáno, že riziko nákazy se tak snižuje o 40 až 60%)

Jiřina Ekrt Jirušková

Zdroj:www.natures.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico