Imunita a posílení zdraví v předjaří

datum 25. 1. 2023
Zdroj: Pixabay.com

Milí čtenáři, doufejme, že letošní chřipková sezóna končí. Na chřipku obecně jste se v letošní zimě hodně dotazovali. Proto jsem pro vás připravila jakýsi souhrn preventivních a léčebných opatření na chřipku a nemoci dýchacích cest.

Jako prevenci je dobré užívat (nejlépe vlastnoručně vyrobenou) tinkturu z echinacei, neboli třapatky nachové, stačí lžička denně. Dobrou ochranou proti infekcím je rozkousat denně několik semínek kardamomu nebo kuliček jalovce.

Vaši imunitu také posílí léčivé houby. Nejdostupnější je hlíva ústřičná, kterou vám doporučuji zařadit pravidelně do stravy. Aby se nezničily glukany, prý je nejlépe konzumovat hlívu syrovou, například v různých salátech.

Až letos jsem se naučila používat pro léčebné účely badyán. Toto koření patří k vánocům, ale zároveň tvoří důležitou složku protichřipkových léků. Pokud kolem vás řádí chřipka nebo už jste onemocněli, doporučuji vám vařit si čaje z následujících běžně dostupných ingrediencí:

Zázvor, badyán, kardamom, cibule včetně slupek, skořice, hřebíček, ořechové skořápky… Koření zakoupíte v každém obchodě se zdravou výživou, ostatní suroviny naleznete doma ve spíži. Použijte to, co zrovna máte po ruce, vložte do skleněné konvice nebo hrnce, zalijte vodou a čtvrt hodinky vařte. Pak sporák vypněte a můžete přidat ještě bylinky. Odvar 15 minut necháme louhovat, můžeme dosladit medem a popíjíme.

V době epidemií je vhodné si vařit česnečku a cibulačku, klidně několikrát týdně. Tyto polévky jsou hotové za chvilku a je dobré je konzumovat čerstvé, aby byly co nejléčivější. Česnek i cibule působí antibioticky, naše tělo dezinfikují a podporují imunitu.

Imunitu výrazně podporují také běžně dostupné pokojové rostliny. Například kalisie vonná je téměř všelékem, stačí denně rozkousat list nebo užívat tinkturu. Totéž platí pro náduť madagaskarskou, která u nás není příliš prozkoumaná a využívaná, ale v ruském léčitelství si jí prý velmi cení.

Při nachlazení se obklopíme listy rýmovníku, můžeme si je dát i na polštář. Listy se také dají konzumovat čerstvé, pro děti z nich můžeme vyrobit sirup.

Domácnost si můžeme provonět a dezinfikovat éterickými oleji z myrty, tymiánu nebo eukalyptu. Pokud je nemáme, nechme v místnosti, kde je nemocný, misku s cibulí.

Do stravy zařazujeme první zelené výhonky, které vyrážejí ze země. Určitě venku nalezneme mladé kopřivy, bršlici, popenec, sedmikrásky, ptačinec, pampelišku. Výborné dezinfekční a pročisťující účinky má medvědí česnek.

Naši imunitu podpoří domácí kysané zelí, řepa nebo směs nejrůznějších kysaných zelenin.

Pokud potřebujeme snížit horečku a chřipkové bolesti, přidáme do čajových směsí tužebník, vrbovou kůru nebo květ bezu. Teď v předjaří je ideální doba pro sběr vrbové kůry. Pokud ji povaříme, získáme tak domácí aspirin. Na bolesti těla a zad při chřipce pomůže chutný lék - bezinkový likér.

Do čajových směsí proti chřipce a nachlazení si můžeme přidat také květ lípy, růže nebo sporýš lékařský.

Při rýmě pomůže popenec a jitrocel. Na bolavé hlasivky použijeme řepík. Na dýchací cesty existuje celá škála bylinek, z nichž spousta se dá nasbírat právě v předjaří. Je to třeba sedmikráska, podběl, plicník či prvosenka. Z loňských zásob můžete přidat yzop, tymián, mateřídoušku, čechřici nebo bukvici lékařskou.

Milí čtenáři, věřím, že největším lékem pro nás všechny je jarní sluníčko, dobrá nálada a vitamíny z prvních zelených bylinek. Přeji vám, ať máte všeho výše zmíněného nadbytek.

Recepty:

Křenový med

Křen postrouháme na jemném struhadle do misky a zalijeme medem. Pokud máme med zkrystalizovaný, nevadí. Dokonale promícháme. Křen trochu pustí šťávu  a vznikne nám vláčná kaše.  Uložíme v chladnu do lednice.  Do jednoho týdně spotřebujeme.

Směs můžeme od 2. dne používat- dospělí 1 PL několikrát denně, děti 1ČL několikrát denně. Pomáhá při kašli, nachlazení a chrapotu.  Zlepšuje odkašlávání, odhleňuje, rozpouští hlen.

Celkově posiluje organismus, můžete užívat i v rekonvalescenci po nemoci.

Má silné antibiotické a desinfekční účinky.  Po léčbě antibiotiky upraví střevní mikroflóru.

Tinktura z medvědího česneku

Listy mladého česneku pokrájíme keramickým nožem, vložíme do šroubovací sklenice a zalijeme bílým alkoholem o obsahu min. 40%. Necháme 4 týdny macerovat, přecedíme a na ¼ l tekutiny přidáme 1 lžičku medu. Tinkturu užíváme preventivně lžičku 1x denně, při nemoci až 3x denně.

Čaj na chřipku podle Anny Kopáčové

1 ČL nastrouhaného zázvoru, 1 badyán, nať yzopu lékařského

Badyán asi minutu povaříme ve 3 dl vody, potom přidáme zázvor a yzop a hned odstavíme. Louhujeme 10 minut, přecedíme. Pijeme vždy čerstvý čaj dvakrát až třikrát denně.

Čaj na nachlazení a virózy podle Vládi Vytáska

Květ růže stolisté s květem tužebníku jilmového a listem čechřice vonné v poměru 3 díly tužebníku, 2 díly čechřice a 1 díl růže smícháme a použijeme ve formě nálevu. 2 lžičky směsi zalijeme 250 ml vařící vody, necháme 15 minut vyluhovat, scedíme.

Cibule v ponožkách

Při počínající viróze či nachlazení nakrájejte cibuli na plátky a přiložte na chodidla, přetáhněte přes ně ponožku.

Cibule prostřednictvím akupunkturních bodů, nervových zakončení a zřejmě i vlivem vstřebávání pokožkou posílí vaši imunitu a rozvoj virózy zvrátí.

Další recepty, články a informace najdete na www.nasezelenalouka.cz .

Autor: Mgr. Radka Svatošová

https://www.nasezelenalouka.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico