Iluze, která dělí lidi na dva tábory: Podle toho, jak vidíte tanečnici zjistíte, jak váš mozek vnímá realitu

datum 29. 8. 2021
Zdroj: Pixabay.com

V roce 2015 obletěla svět internetu fotografie šatů, u kterých se lidé rozdělili na dva tábory. Jedni viděli šaty modro černé, zatímco druzí bílo zlaté. Ve výsledku šlo pouze o to, jak váš mozek chápe nasvětlení fotografie, ačkoliv byly šaty v reálu skutečně modro černé. Celá tato skutečnost však poukázala na fakt, že naše mozky nepracují stejně a realitu tak každý mozek vnímá po svém. Náš mozek v reálném čase zpracovává celé moře podnětů a skládá je znovu dohromady, aby z nich poskládal to, co známe jako realitu. Je to velmi působivé, ale zároveň si musíte uvědomit, že pak nemusí vaše realita odpovídat skutečnosti.

Krásnou ukázkou toho, jak lze lidský mozek ošálit, jsou optické iluze. Podívejte se na následující video a sami zhodnoťte, jak ho váš mozek zpracoval. Na video by se neměli dívat osoby trpící epilepsií nebo podobnými stavy!

Iluze, která dělí lidi na dva tábory: Podle toho, jak vidíte tanečnici zjistíte, jak váš mozek vnímá realitu

Rotující baletka

Tuto iluzi vytvořil roku 2003 japonský webový designér Nobujuki Kayaharou a původně se jednalo o animaci formátu GIF, která zachycovala piruetu tanečnice. Celá iluze je pak tvořena nedostatkem vizuálních podnětů k hloubce. Mozek si tedy začne tvořit trojrozměrnou představu sám. Bylo zjištěno, že siluetu rotující baletky lidé častěji vidí otáčet se ve směru hodinových ručiček než proti. Podle online průzkumu mezi více než 1600 účastníky přibližně dvě třetiny pozorovatelů zpočátku vnímaly siluetu, jak se otáčí ve směru hodinových ručiček. Navíc tito pozorovatelé pak měli větší potíže představit si baletku, jak se otáčí do druhého směru. Pokud se to nedaří ani vám, podívejte se na video, kde po levé i pravé straně uvidíte, jak si váš mozek musí baletku představit, aby se otáčela do požadovaného směru.

Vidíte jít koně na videu dopředu nebo dozadu? Jednoduchý test odhalí, jaká hemisféra vašeho mozku je dominantní

Falešný test hemisfér

Tato optická iluze byla a stále ještě je nesprávně uváděna jako test osobnosti, který má odhalit, která hemisféra vašeho mozku je dominantní. Pokud vidíte baletku, jak se otáčí doleva, údajně používáte více levou hemisféru. Pokud doprava, používáte více pravou hemisféru. Jenže ve skutečnosti jde podle studie, kterou provedli roku 2014 Byron Bernal, Magno Guillen a Juan Camilo Marquez z radiologického oddělení Miamské dětské nemocnice v Miami, o obyčejnou optickou iluzi, která je tvořena 2D animací a při troše cviku můžete směr otáčení baletky měnit, jelikož za přepínání směru je zodpovědná část pravého temenního laloku mozku. Autoři výzkumu vztahují tuto mozkovou činnost ke spontánním mozkovým výkyvům.

Šokující iluze v zrcadle

Pokud se vám iluze líbí, můžete ji zkusit vylepšit tím, že vedle obrazovky se spuštěným videem umístíte zrcadlo. Přirozeně budete nejspíš očekávat, že se obraz bude otáčet opačným směrem, to se však nemusí nutně stát a může dojít k paradoxní situaci, kdy se obě tanečnice budou točit stejným směrem! Zkuste tento pokus provést a nevzdávejte se hned po prvním pokusu.

Zdroj: www.expresfm.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico