Poselství z Litomyšle

Dne 26. dubna 2014 jsem se vypravil do malebného městečka popřemýšlet o alchymii, která by mohla skrývat tajemství Kamene Mudrců (lapis philosophorum) nebo objevit alespoň jeho podstatu. Kam jinam se taky vypravit než do Litomyšle, která pana Jiráska inspirovala k sepsání jeho Filozofské historie. Měl jsem hlavně v plánu zde hledat tajemnou alchymistickou knihu, která by mi pomohla vytvořit onen záhadný kámen. Hned zkraje dne jsem navštívil jedno malé knihkupectví v samém srdci města, a světe div se, přece jsem našel, co hledal a vysnil si.

 

Pochopil jsem, že Kámen Mudrců nelze najít, ale opravdu se musí vyrobit na tichém klidném místě, kde proces proměny (transmutace) není nikým ani ničím rušena, a proto alchymistou nemůže být každý, ale pouze tichý, uzavřený a skromný člověk, aby tajemství výroby udržel v tajnosti i za cenu vlastního života. ve skutečnosti je to kámen, který v sobě skrývá pevnou filozofii jako skála, jak mi poradil pan Alois Jirásek sedící v křesle jako na trůnu, i přestože nikdy žádným králem nebyl. Pokud by se přece jen někomu podařilo vytvořit opravdový Kámen Mudrců, jehož podstatou by byla velmi moudrá filozofie, která by stejně jako kámen nepodlehla ohni, vzduchu, vodě a přežila by i v zemi po všechny doby, staletí i tisíciletí – pak doopravdy našel tajemství nesmrtelnosti. Žádná jiná relikvie jako zlaté rouno, archa úmluvy ani svatý grál nepřežije delší čas než kámen, a proto jsou na Kameni Mudrců závislé.

 

Na šibeničním vrchu mi došlo, proč se alchymií nemůže zabývat každý, kdo si to jen zamane, ale pouze člověk prostý, neutrální, který žije v souladu s pěti posvátnými silami přírody. A navíc to nesmí být žena, tedy až na velmi vzácnou výjimku, která se dnes už nachází asi jen v mýtech, bájích, legendách a pověstech. Pokud zájemce o alchymii nedodrží tyto svaté podmínky, pak může být považován za černého mága, šarlatána či podvodníka, a Kámen Mudrců nikdy nezíská. Navíc může skončit pod šibenicí, na hranici nebo kříži, tedy v dnešním slova smyslu přijít o hlavu, rozum, a proto se studium alchymie nedoporučuje ženám, protože hrozí nebezpečí zešílet jako „bláznivá Viktorka“. V ten okamžik, kdy se alchymista setká tváří v tvář s drakem Uroborem. Potom potřebuje mít pevnou víru, aby tento souboj přežil.

 

Dům U rytířů mi připomněl sílu čtyř živlů, které jsou k zapotřebí pro vytvoření Velkého Díla. Jakmile však jednoho zabiješ, pak zničíš všechny. To je onen nalezený Svatý Kříž nesoucí jméno zdejšího kláštera podobného jako měli ve znaku Templářští rytíři. Toto tajemství kříže se ukrývá i ve dvanácti tajemných chrámech roku chránící každého, kdo se vydal na posvátnou cestu „Rozeslání Apoštolů, což je další zdejší kostel. Jedná se o tajný vzkaz, dopis, psaníčka umístěné na Litomyšlském zámku. Pouze bude zapotřebí poslouchat vnitřní hlas tajných symbolů, znameních, Svatého Písma, aniž bychom museli poslouchat fyzické zvuky světa, jak mi poradil skladatel Bedřich Smetana.

 

Když jsem opouštěl moudrou, krásnou a zajímavou Litomyšl, tak jsem ve svých rukách držel tajemnou alchymistickou knihu, kterou jsem tiše za ubíhající krajiny pročítal. Věděl jsem, že zbývá už jen vyrobit opravdový „Kámen Mudrců“, který nepodlehne žádnému živlu, protože jeho moudrost bude pevná, trvalá – zkrátka nesmrtelná.

Zpracováno v Táboře, dne 8. května 2014

Tomáš Vojta

www.atlantadia.estranky.cz

 


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png