Finové varují, že barvy na vlasy způsobují rakovinu prsu. Známe alternativy

datum 13. 5. 2019

Ačkoliv se barvení vlasů zdá být mnohým ženám, když stárnou a začínají šedivět, naprostou nezbytností, nad novým výzkumem z Finska by se měly všechny zamyslet.

Naznačuje totiž, že tento zdánlivě neškodný zkrášlovací rituál může mít souvislost se zvýšeným rizikem rakoviny prsu.

Co zjistili vědci z Finska

Za účelem vypracování své doktorandské disertační práci výzkumnice Sanna Heikkinenová z Helsinské univerzity a Finského registru rakoviny prozkoumala nahlášené informace od 8 000 finských žen s rakovinou prsu a dalších 20 000 žen z kontrolní skupiny (ženy, které nepoužívaly barvy na vlasy).

U žen, které si barvily vlasy pravidelně, Heikkinenová pozorovala o 23 % vyšší riziko rakoviny prsu.

I dřívější výzkum zjistil, že ženy, které si barví vlasy pravidelně, mají zvýšené riziko jiných typů rakovin, jako jsou rakovina mozku, rakovina močového měchýře a leukémie.

V minulosti britští vědci vydali varování před nebezpečím souprav na domácí barvení vlasů a profesionálních barviv na vlasy používaných v kadeřnictvích.

Jedno z možných vysvětlení tohoto zvýšeného rizika je, že určité chemické látky v barvě na vlasy reagují s dalšími znečišťujícími látkami v ovzduší a při pravidelném používání vytvářejí nádory.

V ohrožení jsou podle amerických vědců i kadeřnice

Mezní studie výzkumníků z University of Southern California z roku 2000, zveřejněná v časopise International Journal of Cancer, došla k varujícím závěrům.

Zjistila, že ženy, které si každý měsíc barví vlasy, zdvojnásobují své riziko vzniku rakoviny močového měchýře.

Také odhalila, že při pokračujícím používání se riziko dále zvyšuje a že ještě vyššímu riziku čelí kadeřnice, které pracují s barvami na vlasy profesionálně. 

Evropská komise zasahuje

Tato šokující zjištění vedla k okamžité kontrole Evropské komise, orgánu, který odpovídá za přípravu legislativy pro Evropskou unii. Výsledky kontroly vedly k ukončení podpory výrobkům na barvení vlasů v Evropě.

Evropská komise uvedla, že důkazy prokazující bezpečnost barev na vlasy jsou v současnosti nedostatečné.

Ačkoliv uznává, že důkladná studie, která by potvrdila jejich bezpečnost, vyžaduje roky, do té doby považuje za nezbytné chránit uživatele a neradí jim tyto produkty používat.

Konkrétně vyjádřila obavu z dlouhodobých účinků chemické látky zvané para-fenylendiamin neboli PPD, která se běžně používá v barvách na vlasy.

Národní ústav pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (NIOSH), spadající pod organizaci CDC, varuje před nebezpečím para-fenylendiaminu.

Uvádí následující:

„Opakovaný nebo dlouhodobý kontakt může způsobovat přecitlivělost kůže. Časté vdechování výparů z barev na vlasy může způsobovat astma. Látky v nich obsažené mohou mít nepříznivý vliv na ledviny a vést k jejich poškození.“

Doporučení Evropské komise vyvolala v té době obavy u mnoha žen. Až jedna třetina žen si totiž barví vlasy pravidelně.

S používáním barev na vlasy se spojují i některé další zdravotní problémy, jako jsou astma či silné alergické reakce.

Barvy na vlasy vlastní výroby

Realita je však taková, že jen málokteré z nás mají odvahu čelit stárnutí, aniž by trochu nepomohly přírodě překrytím šedin ve vlasech.

Naštěstí je na trhu dostupných několik přírodních barev. Chcete-li mít absolutní jistotu a vytvořit si vlastní barvu doma, zde je několik návrhů:

1. Tip na světlé vlasy

Pokud potřebujete oživit své přirozeně světlé vlasy, zkuste si připravit odvar z heřmánkového čaje: do hrnce vroucí vody vložte osm čajových sáčků heřmánku, ale nevařte.

Čaj nechte louhovat po dobu 30 minut, potom do něj přidejte sklenici jogurtu a pár kapek levandulového oleje.

Směs vmasírujte do umytých vlasů, nechte působit po dobu 30 minut a pak jemně smyjte vodou. Vlasy nechte volně vyschnout.

2. Tip na tmavé vlasy

Chcete-li navrátit tmavším vlasům jejich přirozenou barvu, uvařte hrnec organické kávy, použijte tmavě praženou, nedochucovanou kávu. Když káva vychladne, nalijte ji do lavoru a nad umyvadlem celou směs vmasírujte do vlasů.

Nechte působit po dobu 15 minut a pak vlasy opláchněte. Měly byste si být vědomy toho, že některé světlejší vlasy mohou získat spíše načervenalý odstín než tmavohnědý.

3. Tip na zrzavé vlasy

Těm, které chtějí obnovit svou přirozenou zrzavou barvu vlasů, stačí sáhnout po čaji z červeného ibišku. Tento čaj louhujte po dobu 30 minut.

Když čaj dostatečně vychladne, namočte do něj vlasy. Nechte působit přibližně 1 hodinu, potom vlasy opláchněte a umyjte šamponem jako obvykle.

Zdroj: chemicals.news, Zpracovala: Vylectese.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico