Film, kniha: Vánoční koleda

datum 24. 12. 2022
Zdroj: www.ruthlessreviews.com/19670/christmas-carol-2009; Disney

Štědrý den se blíží mílovými kroky a nevím jak vy, ale já si vánoční čas nedovedu představit bez staré známé Vánoční koledy od Charlese Dickense.

Na úplném počátku - 19.12.1843 - byla anglickým spisovatelem Charlesem Dickensem publikována povídka s originálním názvem A Christmas Carol. Cesta k vydání knihy nebyla jednoduchá a přímočará. Uplynulo mnoho let a toto skvělé dílo se dočkalo nejen překladu do rozličných jazyků, ale také mnoha filmových zpracování.

Osobně dílo vnímám jako velmi hluboké poselství vážící se nejen k Vánocům jako takovým, ale celkově k životu samotnému. A čím je Dickensova Vánoční koleda tak obohacující?

Pro ty, kteří dílo neznají v žádné z jeho podob, bych jen ve stručnosti shrnula, že hamižný muž a mrzout pan Scrooge je o Štědrém večeru navštíven třemi duchy. První je Duch Vánoc minulých, druhý Duch Vánoc současných a třetí Duch Vánoc budoucích. Zejména třetí, tedy poslední duch, ukazuje panu Scroogeovi vizi budoucnosti, která nastane, pokud nezmění svůj život a přístup k sobě i druhým.  Je mu tedy dána šance vzít život do svých rukou a změnit hroznou vizi, kterou mu duch v noci ukázal. Vědomě a změnou svého smýšlení učinit zásadní a pozitivní změnu svého života.

Právě v posledně zmíněném můžeme vidět zprávu i pro současné chvíle, v nichž se život na tomto světě může jevit více než obtížný. Tak, jako Duch Vánoc budoucích, ukázal panu Scroogeovi možnou budoucnost, pokud setrvá v zažitých vzorcích, můžeme i my si z příběhu odnést poselství, snad přímo i návod, jak rozčeřit stojaté vody svého života.

Pokud máte chuť se na příběh podívat, můžete si dokonce vybrat z jeho hrané a animované podoby. Obě zpracování jsou velmi příjemnou podívanou s vysokou úrovní zpracování.

Přejeme vám příjemnou podívanou a vánoční svátky naplněné pohodou, klidem a pokojnou atmosférou. 🎄💗😘

Za redakci s láskou,

Ilona Šplíchalová 💗

Informace o původní knize Ch. Dickense naleznete ZDE.

Zhlédnout hraný film Vánoční koleda z roku 1999 můžete zde:

Zdroj: YouTube

Animovaná Vánoční koleda z roku 2009 je ke zhlédnutí pod odkazem:

https://youtu.be/4rWNxdwehHQ

Minisérie Vánoční koleda z roku 2019

Novinkou z roku 2019 je i stejnojmenný moderněji pojatý seriál čítající 3 epizody. Na tomto "hřišti" dostal příběh mnohem větší prostor pro ztvárnění knihy, a to téměř plné tři hodiny. Atmosféra je zde však mysteriózní, spíše než vánoční.

Vánoční koleda: Guy Pearce si roli lakotného Dickensova hrdiny užíval (rozhovor)

Na HBO a HBO GO bude mít na Štědrý den premiéru nová minisérie Vánoční koleda. Známý příběh podle Charlese Dickense se jako vždy věnuje temné duši Ebenezera Skruže (v českém překladu používáme spíše ekvivalent Ebenezer Vydřigroš), který nemá rád Vánoce i lidi. Abychom pochopili jeho chování, musíme absolvovat dlouho cestu, na které budou Ebenezera provázet duchové…
Nové zpracování slibuje i zcela nové postavy, které z Dickensovy klasiky neznáme. Hlavní roli vytvořil Guy Pearce. Jak si to užil se dočtete v následujícím rozhovoru.

V čem je tenhle Ebenezer Skruž (Vydřigroš) jiný než ostatní známé verze?

Na scénáři se mi opravdu moc líbilo, jak detailně vykresloval Vydřigrošovo chování a jeho psychologické rozpoložení. Je to text krásně poetický, ale zároveň i brutální. Dickens uměl psát velice krásně poeticky a současně být i velmi brutální. Cítil jsem, že autor chce, abychom měli při čtení opravdu nepříjemné pocity a zároveň nám lámala srdce Vydřigrošova minulost a to, jak ho určité události v životě ovlivnily. Scénář  Stevena Knighta se vám velice snadno dostane pod kůži. Je to nádherný text, ale zároveň i bolestivý. Upřímně říkám, že mě některé scény při čtení rozplakaly. Zároveň jsem si ale v duchu říkal, jak tohle jenom zvládnu zahrát…

Jak jste se tedy postavu nerudného Ebenezera rozhodl vykreslit?

Poslední slovo měl režisér Nick Murphy, který se mě snažil odklonit od toho, co jsem ohledně postavy Vydřigroše cítil. On a stejně tak i Steve chtěli zvolit jinou cestu. Chtěli vytvořit postavu, která v sobě bude mít určitou míru chvástavosti, bude se naparovat a bude arogantní. Měl to být nepřitažlivý, nafoukaný obchodník, na kterém na první pohled není poznat, jak moc bolesti nosí uvnitř. Ve skutečnosti má víc sebejistoty a entuziasmu než kdokoliv jiný v místnosti. Myslím, že díky tomu, že jsme stvořili Vydřigroše s tak tuhým zevnějškem, tak je opravdu hodně  potřeba, aby Duch minulých Vánoc skutečně zapracoval a jeho srdce nakonec změklo. Tak jak to známe z knížky.

Mohl jste mluvit do výtvarné stránky vaší postavy (kostým, líčení)?

Velice rád vždycky spolupracuji, když dojde na kostýmy. Neznamená to ale, že by vždycky bylo po mém, jen se toho procesu vždycky rád účastním. Z téhle práce na mě vždycky dýchá život. Je jasné, že v případě kostýmů a make-upu prostě musí výsledek vystihovat postavu, musí být poznat, zda hraju travestitu nebo Andyho Warhola. Tvůrci chtěli Vydřigroše trošku mladšího a robustnějšího, než byli ti, které jsme doposud viděli. Nechtěli, aby vypadal jako stará šedivá myš.

Bylo pro vás těžké vybalancovat dobro a zlo v postavě Vydřigroše?

Osobně nikdy lidi nerozděluji na dobré a zlé, i když jsem si ve filmech několik těch zlých zahrál. Je to tak dobře a člověk si pak dokáže užít i práci na záporné postavě. Pamatuji si, že třeba o mé postavě ve snímku L.A. – Přísně tajné, hodně lidí říkalo, že ji nenávidělo, ale že zároveň cítili, jak jsem se jí naprosto odevzdal. Proto si myslím, že dostat možnost zahrát si takovou roli jako je právě Vydřigroš, je skutečná radost. Nikdy jsem si nedělal starosti s tím, jestli budu hrát klaďase nebo záporáka.

Vy sám máte Vánoce rád?

Je to takhle – já sám jsem se stal tak trochu Vydřigrošem, protože si říkám, proč bychom se vlastně vůbec měli každý rok zaobírat Vánocemi? Ale mám teď malého potomka, tak musím nějakou vánoční náladu udržovat a snažit se ji přenést na syna. Mám pocit, že Vánoce začínají rok co rok o něco dříve, co se komerční sféry týká. Mám pocit, že jsme v tom kolečku všichni tak nějak zacykleni, a že podobně je to pak i s Velikonocemi. Už v lednu a únoru se v supermarketech začínají prodávat velikonoční vajíčka a já si říkám, že bychom si předtím, než zase spadneme do velikonočního šílenství zasloužili chvilku oddechu. Řekl bych, že jsem tak nějak zdravě cynický, přijde-li řeč na Vánoce, ale i tak si ten čas umím užít. (redakčně zkráceno)

Zdroj rozhovoru: www.totalfilm.cz/2019

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico