Evropská komise oznámila historický závazek zakázat klece pro hospodářská zvířata

datum 4. 7. 2021
Zdroj: Pixabay.com

Mezinárodní organizace Compassion in World Farming nadšeně vítá dnešní historický závazek Evropské komise ukončit klecové chovy v celé EU. Komise plánuje zakázat klece pro slepice, prasnice, telata, králíky a další hospodářská zvířata a počítá s datem jejich postupného zrušení do roku 2027.

Místopředsedkyně Komise Věrou Jourová a komisařka EU pro zdraví Stella Kyriakides to oznámily na dnešní tiskové konferenci, během níž představily reakci Komise na evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové, která požaduje ukončení všech klecových chovů v EU. Iniciativu podepsalo 1,4 milionu občanů ze všech členských států EU a jde o vůbec první úspěšnou iniciativu týkající se hospodářských zvířat.

V EU stráví každý rok více než 300 milionů hospodářských zvířat celý svůj život nebo jeho část v klecích či těsných kotcích, které jim ztěžují či zcela znemožňují základní přirozené chování, jako je volný pohyb nebo péče o mláďata. Například prasnice se v porodních klecích nemohou ani otočit.

Komise oznámila, že má v úmyslu „do konce roku 2023 předložit legislativní návrh, který by postupně zrušil a nakonec zakázal používání klecí pro všechny druhy a kategorie zvířat uvedené v iniciativě".

Komise bude také řešit dovoz živočišných produktů ze zemí mimo EU a zavazuje se, že se bude zabývat „zavedením pravidel nebo standardů pro dovážené produkty, které budou rovnocenné s pravidly nebo standardy EU". Do konce příštího roku Komise vyhodnotí podrobnosti legislativního návrhu, který bude předložen v roce 2023 a který bude muset schválit Evropský parlament a Rada EU.

Olga Kikou, vedoucí Compassion in World Farming EU a členka výboru evropské občanské iniciativy Konec doby klecové, uvedla: „Dlouho očekávaný den konečně nastal! Evropská komise dnes učinila velký krok k tomu, aby zanechala odkaz zvířatům vězněným v klecích. Občané požadovali změnu, Komise toto poselství vyslyšela a přijala jednoznačný a vizionářský závazek postupně odstranit klece. Připadá mi to jako jeden z těch okamžiků, kdy se lámou dějiny. Hnutí na ochranu zvířat se podařilo otřást základy průmyslových velkochovů a zasít zárodky nové éry. Ode dneška začíná další etapa. Budeme se na evropské instituce zaměřovat tak dlouho, dokud tuto ambici nesplní, a budeme ostražitě bránit tomu, aby ji zájmové skupiny oslabily.“

Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko a další členka výboru iniciativy dodává: „Odpověď Komise je jednoznačně pozitivní a naše iniciativa slaví velký úspěch. Jsem nesmírně hrdá na to, že Česká republika hrála ve vyjednávání o výsledné reakci Komise významnou kladnou roli – díky již přijatému národnímu zákazu klecí pro nosnice a díky paní místopředsedkyni Věře Jourové, která má v gesci institut evropské iniciativy. Zvířatům, která dnes a denně trpí v klecích, konečně svítá naděje na život, který stojí za to žít.“

Dnešní úspěch je výsledkem společného úsilí Compassion in World Farming a jím vedené koalice 170 nevládních organizací z celé Evropy, která získala podporu občanů ze všech koutů kontinentu.

Zdroj:
www.ciwf.cz

www.ciwf.org

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico