Když se holandský mladík Boyan Slat před pár lety potápěl v Řecku a chtěl sledovat pozoruhodný podvodní život, narazil na víc igelitových pytlíků než ryb. Tehdy se mu v hlavě začal rodit plán na vyčištění oceánů a pár měsíců na to už stál na pódiu TEDx Talks a pronášel dnes populární přednášku o svém projektu The Ocean Cleanup, který sbírá jedno ocenění za druhým.

Proč je odpad v oceánech problém?

Určitě i vy už jste někdy viděli fotky pláží plných odpadků, kostry albatrose s žaludkem plným odpadků nebo jste slyšeli o želvách s deformovaným krunýřem. Vše je způsobené lidským znečišťováním moří a oceánů, na čemž se z 80 procent podílí plasty, zbytek pak jsou zapomenuté rybářské sítě, potopené lodě, sklo nebo dokonce nevybuchlé bomby.

Spoustu drobného odpadu ryby pojídají spolu s planktonem, něco z hladiny sezobají dokonce i mořští ptáci, kvůli čemuž jich každoročně na milion zahyne. Do zapomenutých rybářských sítí se zamotává mnoho želv nebo delfínů. A ač se to na první pohled nezdá, tyto problémy se týkají i nás samotných. Nebezpečné látky uvolňující se z plastů, které ryby pozřou, se jim ukládají do tuků, a tak se mohou přeneseně objevit i na vašem talíři.

Znečištění moří navíc poškozuje i lodě, jejichž opravy ročně vyjdou na miliony dolarů.

Do oceánu se dostane 8 milionů tun plastu ročně

Spousta odpadů se nelegálně vypouští přímo do moře, dochází k únikům ropy a při bouřích se sem tam ztratí z paluby nějaký ten kontejner. Pod hladinou jich celkově zmizelo už asi deset tisíc a známý je třeba případ z roku 1992, kdy se do Tichého oceánu kvůli nepřízni počasí vysypaly tisíce kusů hraček a gumových kachniček.

Tento odpad se koncentruje především v pěti oceánských oblastech, kde rotuje spolu s mořskými proudy. Největší z nich se jmenuje Velký pacifický odpadkový pás a koncentrace plastů je tam až 7x větší než koncentrace planktonu.

Proč odpadky chytat, když si na ně můžete počkat

Teprve dvaadvacetiletý Boyan Slot si více než ostatní lidé uvědomuje, co může odpad v mořích způsobit. Na rozdíl od jiných způsobů čištění, kdy lodě odchytávají plasty do sítí, přišel se systémem záchytné 100 km dlouhé bariéry, která se umístí na trajektorii mořských proudů a díky tomu funguje v podstatě automaticky. Odpad k bariéře doplouvá cyklicky spolu s proudem a není tedy třeba se za ním honit po oceánu. Pod bariérou je pak ukotvena vrstva, která odpad zachytí a už nepustí. Odtud je následně sesbírán.

Technologie myslí i na přirozený mořský život – aby se do bariéry nezachytával plankton, je využito odstředivé síly, která jej za ni propustí. Podobně to platí i pro ryby, které bariéru mohou na rozdíl od odpadu podplavat.

Celá konstrukce se připevňuje k lodi ve tvaru rejnoka, což je nejpřirozenější tvar, který se ani při silné bouři nepřevrátí. Když plast shromáždí, odveze jej k dalšímu vytřídění. Nachytaný plast se dá i prodat, takže na vyčištění oceánu můžete dokonce vydělat.

Zdroj: www.ecofuture.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě