Důvody, proč byste měli věnovat nebo přijmout alespoň 8 objetí denně

datum 10. 10. 2019

Objetí je silná forma sebevyjádření. Objetím vyjadřujeme různé druhy emocí, nálad a pocitů. Jsou jimi například štěstí, radost, vzrušení, strach, smutek, lítost, láska a obdiv.

Objetí dáváme i přijímáme jako projev lásky a útěchy. Objetí jsou úžasná. Ze spojení vašeho těla s tělem jiné osoby pramení hluboké spojení a chvilkové spojení vašich duší.

Když je někdo smutný, z jednoho vroucího objetí může získat hluboký pocit útěchy. Objetí spouští několik tělesných reakcí, které si ne vždy uvědomujeme a většina z nich může být velmi prospěšná pro naše zdraví a celkovou pohodu.

Existují vlastně vědecké důkazy a výzkum, které dokazují, jak důležitá jsou objetí pro naši celkovou pohodu.

Zde je 5 důležitých důvodů, proč byste svými objetími neměli šetřit (pokud z vás neteče pot):

1. Objetí snižují hladinu stresu

Objetí dokáže člověku výrazně snížit hladinu kortizolu proudícího v těle. Studie zveřejněná v roce 2013 zkoumala účinky objetí u lidí, kteří udržovali vztahy na dálku.

Každý účastník si musel sednout na 15minutový rozhovor se svým vzdáleným partnerem prostřednictvím člověku podobného zařízení v životní velikosti, které se dalo obejmout, zatímco ostatní komunikovali prostřednictvím mobilních telefonů.

Výsledek ukázal, že ti, kteří mluvili přes zmiňované zařízení, měli oproti skupině s mobilními telefony výrazně snížené hladiny stresu.

Stres člověka nesmírně vyčerpává. Když zažíváme těžké chvíle v práci nebo škole, cítíme se být slabí, demoralizovaní a nešťastní. Hledáme sílu, abychom mohli pokračovat dál.

Jedno silné objetí od člověka, kterého máte rádi, dokáže uklidnit vaše emoce a pomoci vám zbavit se pochybností o sobě. Z tepla a blízkosti lidí, kterým na nás záleží, čerpáme sílu a motivaci.

Když se nejblíže budete cítit sklesle, schulte se do náruče svého partnera, nebo vezměte na ruce své dítě a obejměte ho.

Objímání dětí je obvykle nejlepším zdrojem inspirace a motivace. Jejich nevinnost vyzařuje kolem lidské duše chladivou auru.

2. Objetí pomáhá člověku přemoct žel

Ztratit někoho, koho milujeme, je jednou z nejtěžších věcí, jakou může člověk zažít. Když si tu ztrátu uvědomíme, zjišťujeme, že nejsme schopni dál žít, nebo se zbavit okovů bolestivého smutku.

Ztrácíme představu o budoucnosti a vrtáme se v minulosti. Cítíme se zranění a ublížení, jako by nás celý vesmír trestal za všechno špatné, co jsme kdy provedli, a také to dobré, co jsme neprovedli.

Objetí nám dokáže vrátit náladu a poskytnout skutečnou útěchu.

V období smutku a žalu nám dokáže objetí, ať už toho člověka známe, nebo ne, zmírnit bolest a uklidnit naši duši.

Nezbaví nás žalu úplně, ale dá nám sílu a vůli s ním bojovat a zbavit se řetězů citových muk. Když někomu kondolujeme, je důležité truchlícího pozůstalého objímat co nejdéle, dokud objetí nepřeruší. Dopřejte mu načerpat klid z vašeho tepla.

3. Objetí dělají člověka šťastnějším

Objetí pomáhají člověku zlepšit náladu a celkové citové rozpoložení. Když někoho objímáte, nebo někdo objímá vás, může vám to pomoci udržovat správnou hladinu oxytocinu.

Studie z roku 2006 dokazuje, že když se objímáme s těmi, které milujeme, máme zvýšené hladiny „hormonu štěstí“ nebo také „hormonu spojení“.

Může jít o náklonnost celoživotní nebo dočasnou, ale je tam. Oxytocin se spojuje se štěstím a euforií a jeho hladiny se mohou zvýšit, když přicházíme do blízkého kontaktu s těmi, které máme rádi.

Jeho účinek je silnější u žen a během porodu stimuluje kontrakci svalů dělohy. Také se dává do souvislosti se snížením krevního tlaku u žen, nikoli u mužů.

Vzpomínám si, jak mě loni v muzeu objal dvouletý chlapeček, který s objímáním neměl žádný problém. Nezajímali ho artefakty ani obrazy. Jediné, co ho zajímalo, byli lidé.

Malý chlapeček popošel ke každému s otevřenou náručí a byl přijímán s úsměvy a radostí. Při pohledu na intenzitu lásky prýštící z jeho srdce jsem uronila slzu.

Celý den jsem se vznášela vysoko v oblacích a na to objetí nikdy nezapomenu.

4. Objetí mohou snižovat riziko onemocnění

Další účinky objímání, jako jsou snižování stresu a pocit štěstí, mohou působit současně a udržovat vás zdravé a méně náchylné k onemocněním, s výjimkou stavů přenášených tělesnými tekutinami a vnějšími činiteli.

Studie z roku 2014, které se zúčastnilo 404 dospělých účastníků, dokázala, že objetí a sociální interakce mohou do velké míry snižovat negativní účinky stresu, nebo jim předcházet.

Účastníků také vystavili běžnému viru rýmy a u většiny lidí, kteří neonemocněli, bylo zjištěno, že mají lepší podpůrné systémy a zdroje náklonnosti než ostatní.

Obecně platí, že nemoc snadněji postihne slabé a unavené tělo.

Přestože existují i další zřejmé metody prevence onemocnění (strava, cvičení, správná zdravotní léčba atd.), častá objetí mohou pomoci poskytnout vaší mysli, tělu a duchu výhodu navíc.

5. Objetí mohou zmírňovat úzkost a strach

Když je člověk vyděšený, napjatý, úzkostlivý, utrápený nebo vylekaný, objetí v daném okamžiku může zmírnit pociťování těchto emocí.

Když člověku proudí v žilách adrenalin a je kvůli něčemu úzkostlivý či vylekaný, náruč jiného člověka je pro ukotvení jeho emocí a vytvoření pocitu ochrany důležitá.

Od toho, koho objímá, může načerpat odvahu a pomalu se mu může začít uklidňovat tep. Studie z roku 2013 publikovaná Psychologickou asociací uvádí, že u lidí s nízkou sebeúctou může dotyk výrazně zmírnit jejich strach.

Jedna výzkumnice zařídila, aby studenti v kolejích vyplňovali dotazník. Zatímco pracovali, na chvíli se dotkla lopatek některých účastníků otevřenou dlaní.

Později se zjistilo, že studenti, kterých se dotkla, pociťovali při vyplňování dotazníku menší „úzkost“. Rozdávejte více objetí. A více objetí taky přijímejte.

Závěr

Objímání je skutečně nádhernou formou komunikace. Objetími se vytvářejí a upevňují hluboká pouta.

Zmírňují stres. Mohou zvyšovat pocity štěstí. Snižují riziko onemocnění a dokážou potlačovat strach. Proto se objímejte.

Zdroj: theheartysoul.com, Zpracovala: Vylectese.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico