Dr. Jane Goodall spolu s dalšími 140 vědci vyzývá EU k ukončení klecových chovů

datum 25. 2. 2021
Zdroj: Ciwf.cz

Početná mezinárodní skupina vědců zaslala dnes Evropské komisi dopis na podporu evropské občanské iniciativy Konec doby klecové. Mezi odborníky, kteří dokument podepsali, je etoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall, Ph.D., DBE, Posel míru OSN a zakladatelka Jane Goodall Institute. Dopis vyzývá Evropskou komisi k postupnému ukončení používání všech klecí v chovech zvířat.
Více než 140 vědců, včetně 8 odborníků z České republiky, zaslalo EU dopis na podporu evropské občanské iniciativy Konec doby klecové, která získala 1,4 milionu podpisů. Vědci vyzývají EU, aby ukončila veškeré klecové chovy hospodářských zvířat.

Zdroj: Ciwf.cz

Dr. Jane Goodall, která ukončení používání klecí veřejně podporuje, svůj podpis okomentovala: „Většina lidí dnes chápe, že ptáci jsou vnímající bytosti. Chovali jsme slepice zachráněné z průmyslových velkochovů a každá z nich měla jedinečnou osobnost. Všechny projevovaly emoce, jako je radost či strach. Rostoucí množství vědeckého výzkumu to dokazuje, a není tedy pochyb o tom, že život v malé kleci způsobuje velké utrpení. EU musí jednat ve prospěch milionů slepic a dalších zvířat, s nimiž se takto krutě zachází.“

Navzdory tomu, že Smlouva o EU uznává zvířata jako vnímající bytosti, je v klecích po celé Evropě vězněno více než 300 milionů prasat, slepic, králíků, hus, kachen, křepelek a telat. Většina klecí je zcela holých, zvířata jsou v nich stísněná a nemohou se volně pohybovat. Vědecký výzkum ukazuje, že klece mají vážné nedostatky z hlediska životní pohody zvířat, o nichž se v dopise píše podrobněji. Odklon od klecových chovů a jejich náhrada komerčně životaschopnými alternativami, by přinesl zásadní posun v celém našem potravinovém a zemědělském systému a zlepšil životy stovkám milionů zvířat ročně.

„Jsme opravdu hrdí na to, že máme na své straně světoznámou doktorku Jane Goodall a všechny ostatní vědce, kteří si přejí ukončení klecových chovů. Často totiž slýcháme, že náš požadavek není vědecky podložený,“ uvedla Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko a koordinátorka kampaně Konec doby klecové v ČR, a dodala: „Dopis vědců jednoznačně dodává váhu kampani Konec doby klecové, která již získala podporu 1,4 milionu občanů EU, více než 170 evropských organizací, desítek europoslanců a také Evropského výboru regionů. Ohromné množství zvířat v klecích po celé Evropě každý den zbytečně strádá a to je zkrátka v dnešní době nepřijatelné. Pevně věříme, že Evropská komise se zaváže k vytvoření legislativy, která dobu klecovou jednou provždy ukončí.“

Zdroj: www.ciwf.cz
www.ciwf.org

 

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico