DEN ZEMĚ 22.4. + tipy na venkovní aktivity

datum 22. 4. 2021
Zdroj: Pixabay.com

Den Země je den věnovaný Zemi, který se každoročně koná 22. dubna. Tento svátek je ovlivněn původními dny Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti21. března, a oslavovaly příchod jara. V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí. Historie vyhlášení tohoto dne sahá do roku 1969, kdy především John McConnell začal volat po vzniku mezinárodního dne Země a v rámci těchto snah vytvořil i vlajku Země.[zdroj?] První Den Země byl slaven 22. dubna 1970 v San Francisku. Tato oslava byla pravděpodobně zamýšlena nejen jako ekologicky zaměřený svátek, ale i jako levicově orientovaný happening bojovníků proti válce ve Vietnamu.[zdroj?] Kampaň s tímto svátkem spojená si kladla za cíl přenést otázku ekologie do politických kruhů. Cílem bylo zvýšit energetickou účinnost, recyklovat odpadky a hledat obnovitelné zdroje energie. Tato akce měla velký ohlas zejména mezi studenty.

OSN začala tento svátek slavit o rok později (1971). V roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země.[1]

Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve více jak 193 státech světa. Den Země se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.

AKCE NA PODPORU DNE ZEMĚ

Také další akce a venkovní aktivity ke Dni Země naleznete  na https://www.kudyznudy.cz/vyhledavani?text=den%20zem%C4%9B

DEN ZEMĚ – HMYZENÍ: LETOS TROCHU NETRADIČNĚ

Den Země Hmyzení

 

Jak moc je vážné, že z přírody mizí hmyz, a proč by nás to mělo zajímat? I přes nepříznivou epidemiologickou situaci se můžete těšit na oslavu Dne Země, i když trochu jinou, než na jakou jste byli zvyklí – Lipka a další organizace právě teď připravují vědomostmi nabitou online hru v přírodě a také zábavné hmyzí aktivity pro rodiče s dětmi! Zpestřit si jarní víkendy můžete na několika stezkách s hmyzí tematikou. Už na Zelený čtvrtek startuje také videosoutěž!

 

Na co všechno se můžete těšit?

 

VENKOVNÍ ONLINE HRA

Tesařík Místo tradiční slavnosti chystá Lipka na Kraví hoře dobrodružnou venkovní online hru, ke které bude stačit chytrý telefon a připojení na data. Hra ve dvou obtížnostech pro menší děti i zkušené detektivy vás provede rozmanitým hmyzím světem, který mnohdy zůstává skryt pod stébly trávy.

  • Kde: Na Kraví hoře v Brně
  • Kdy: od 22. dubna
  • S sebou: chytrý telefon s datovým připojením

Podrobnosti najdete na stránkách hry nebo v události na Facebooku.

 

VIDEOSOUTĚŽ TAJEMNÉ SVĚTY

Videosoutěž Představ si, že se zmenšíš! Nejen trošku, ale až do pidi velikosti. Dokonce až do rozměrů hmyzu! Svět bude vypadat úplně jinak. Ze sedmikrásky bude strom, z kamínku balvan, z klacíku kmen přes cestu. Vyrob sebe sama v hmyzí velikosti, vezmi mobil a natoč se sebou video objeveného netradičního pohledu či tajemného koutu přírody kolem sebe.

Více na: www.lipka.cz/rychta-aktualne nebo v události na Facebooku.

DOPROVODNÉ STEZKY

 
ROZMARÝNEK
LESEM ZVESELA
24. dubna

– 9. května

Zveme vás na dobrodružnou stezku lesem v okolí Rozmarýnku. Zastavení jsou  inspirována knihou Ladovy veselé učebnice: Brouci a hmyz. Zjistíte, jaká tajemství ukrývají stromy i lesní půda, kdo v nich bydlí a čím jsou tito živočichové tak jedineční. Trasa je dlouhá cca 2 km, s sebou doporučujeme terénní oblečení, tužku a pracovní list (k vytisknutí TADY nebo k vyzvednutí u Rozmarýnku).

Podrobnosti najdete na plakátu nebo v události na Facebooku.


LIPOVÁ
AŽ JÁ BUDU VELKÁ
24. dubna

– 2. května

10-18 h

Pátrej s larvou Bertou, která chce zjistit, jak bude vypadat, až vyroste. Nahlédneme pod pokličku života roháče, nakoukneme zlatohlávkovi pod chlupy, pomůžeme najít motýlovi nové šaty a čeká nás ještě mnoho dalších hmyzích setkání!

Podrobnosti najdete na plakátu nebo v události na Facebooku.


JEZÍRKO HMYZ KOLEM NÁS
24. dubna

– 2. května

Co mají společného včely medonosné se zednicemi, drvodělkami a čalounicemi? Jak poznáte, že pod kůrou žijí larvy lýkožrouta smrkového? Jaké druhy motýlů potkáte na louce v sadu? Tohle a ještě mnohem víc sami zjistíte a na vlastní kůži vyzkoušíte na vyznačené stezce lesem. První úkol najdete u vstupu do sadu u zastávky MHD U jezírka. Celková délka trasy je asi 2 km, není však vhodná pro kočárky.

Další informace najdete na plakátu nebo v události na Facebooku.


RYCHTA ZLATOHLÁVKOVA TAJEMSTVÍ PŘÍRODY
22. dubna

– 16. května

Poodkryjte s námi něco z tajů přírodních procesů a dějů. Jak fungují a jak je využívá a ovlivňuje člověk? Samoobslužná hravá a badatelská stezka v Krásensku pro rodiny s mladšími školními dětmi. Pro absolvování stezky je třeba mít telefon se čtečkou na QR kódy.

Podrobnosti najdete na plakátu nebo v události na Facebooku.


SEV HLÍDKA
DEN ZEMĚ PRO DĚTI A RODIČE V PARKU ŠPILBERK
24. dubna

10-15h

V sobotu 24. dubna od 10 do 15 bude v parku Špilberk v okolí Hlídky připravena soutěžní trasa pro rodiny s dětmi. Přijďte si užít jarní přírody, vyzkoušet si, co o hmyzu víte a třeba se i něco nového dozvědět. Pro úspěšné řešitele jsou připraveny ceny. Trasa začíná u vstupu do SEV Hlídka.

Další informace najdete na webu nebo v události na Facebooku.


REZEKVÍTEK ŽIJÍ TU S NÁMI
22. – 25. dubna Zveme vás na procházku Černovicemi, při které objevíte, jak úžasný je svět hmyzu a čím jsou tito živočichové pro člověka důležití. Na několika stanovištích najdete zajímavosti, otázky i rozmanité úkoly. Stezka bude soutěžní a na úspěšné řešitele čeká odměna.

Více informací se dozvíte na webu nebo v události na Facebooku.


NADACE

PARTNERSTVÍ

22. – 25. dubna

VČELÍ STEZKA
Vydejte se včelou Medulkou na let Včelí stezkou.  Abyste poodhalili mnohá tajemství ze života včel, musíte najít 8 včelích zastavení, která se nacházejí na severním svahu Špilberku nad Otevřenou zahradou. Na každém zastavení získáte kus včelího příběhu a také nápovědu do tajenky.  Když ji vyluštíte, dovede vás ke včelímu pokladu.
Herní plánek si vyzvedněte v tajné včelí schránce na hlavní bráně Otevřené zahrady, Údolní 33, nebo vytiskněte z webu Otevřené zahrady. S sebou si nezapomeňte vzít tužku. O víkendu výjimečně otevře také Bistro Otevřená zahrada. Podrobnosti najdete v události na Facebooku.

https://www.lipka.cz/denzeme

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico