ČTVRTLETNÍK SOUCITNÝCH ZPRÁV - Compassion in World Farming

datum 29. 4. 2021
Zdroj: Pixabay.com
Je tu konečně jaro a sluníčko začíná mít sílu. Věřím, že i Vám to vlévá optimismus do žil! Zima byla dlouhá a po všech stránkách náročná, ale dobrých zpráv pro zvířata se díky Vaší podpoře urodilo opravdu hodně a já doufám, že Vás potěší stejně jako jarní sluníčko.
Prasnice v kleci vs volne

Iniciativa Konec doby klecové dosáhla dalšího milníku

Naši evropskou občanskou iniciativu, kterou podepsalo 1,4 milionu občanů EU, podpořilo v únoru více než 140 vědců v čele s legendární Jane Goodall a dopis Evropské komisi s výzvou k ukončení klecových chovů zaslaly v březnu také přední potravinářské společnosti a asociace veterinárních studentů a veterinářů. Pak už jsme se s velkým napětím chystali na veřejné slyšení naší inciativy v Evropském parlamentu, které bylo naplánováno na 15. dubna.

I díky Vám se před tímto nesmírně důležitým jednáním opět hlasitě ozval hlas veřejnosti, který mohutně zahřměl záplavou 35 000 zpráv na Twitteru zveřejněných během dvouhodinové „bouře“ 13. dubna. Klíčoví účastníci slyšení – členové a členky zemědělského a petičního výboru v europarlamentu – také určitě nepřehlédli tisíce e-mailů s jasnou žádostí o podporu inciativy, které dorazily do jejich e-mailových schránek během 10 dní před slyšením.

Všechno naše společné úsilí se opravdu vyplatilo – slyšení dopadlo nad očekávání úspěšně a naše výzva za ukončení používání klecí v chovech zvířat získala celkově ohromnou podporu! Iniciativa Konec doby klecové tak dospěla k dalšímu důležitému milníku na cestě k oficiální odpovědi Evropské komise, která se očekává během několika následujících měsíců. Více se dočtete zde.

Kapr v rybníku

Více soucitu s rybami

To, že jsou i ryby vnímavé, inteligentní bytosti, které si zaslouží náš soucit, právě Vám vysvětlovat nemusím. Nicméně obecně v naší společnosti stále přetrvává názor, že tato zvířata jsou méně citlivá a nejsou schopna trpět tak jako savci nebo ptáci. Proto nás velice potěšilo, že jsme v naší kampani Rybolove, která běží od roku 2018, zaznamenali díky novému průzkumu veřejného mínění žádoucí posun k lepšímu. Oproti předchozímu roku totiž přibylo 8 % těch, kdo sipřejí ukončení prodeje živých ryb k usmrcení doma. O 6 % lidí méně si také myslí, že prodej živých kaprů je hezká vánoční tradice. Více si můžete přečíst zde.

Zlepšení v obecném povědomí o citlivosti ryb vidíme i na velkém zájmu o naši nejnovější investigaci, která odhalila šokující realitu života lososů ve skotských průmyslových velkochovech. Dostalo se jí překvapivě velké mediální pozornosti v mnoha zemích světa, kam se skotský losos dováží, a náš petiční dopis s výzvou skotské vládě, aby uvalila moratorium na další rozvoj skotského lososího průmyslu, podepsalo během jednoho měsíce už víc než 90 000 lidí. Pokud Váš hlas na petici ještě chybí, budeme rádi, když se přidáte zde.

Ležící krávy na louce

EU musí následovat Nový Zéland a zakázat vývoz živých zvířat

Určitě už víte tu převratnou zprávu, že Nový Zéland uzákonil zákaz exportu zvířat po moři. Je to významné rozhodnutí, které určitě ovlivní další vývoj v celosvětovém hnutí za ukončení kruté dálkové přepravy zvířat. Vzhledem k tomu, že jsme mezinárodní organizace, aktivně jsme jednali s novozélandskou vládou na podporu tohoto zákazu už na začátku roku 2020. Aktivně zapojení jsme byli také do vyřešení krize dvou lodí s nákladem skotu uvězněnými téměř tři měsíce na moři kvůli nakažlivému onemocnění. Více se dozvíte zde.

Náš tlak na EU prostřednictvím kampaně STOP přepravě zvířat sílí a brzy budeme opět potřebovat Vaši pomoc, proto nás prosím sledujte a zůstaňte v kontaktu.

Philip Lymbery sampionem pro potravinove systemy

Náš globální ředitel byl jmenován Šampiónem OSN pro potravinové systémy

Každý den se po celém světě objevují nová potvrzení toho, jak je mašinerie průmyslového zemědělství ničivá, neefektivní, nehospodárná, krutá a nezdravá. Mohu Vás ujistit, že prosazení zásadní transformace našeho potravinového systému, která bude zahrnovat ukončení průmyslových velkochovů, je naší klíčovou prioritou. Proto jsme vřele uvítali jmenování Philipa Lymberyho, našeho globálního ředitele, Šampionem OSN pro blížící se summit OSN o potravinových systémech. V této nové prestižní roli bude moci reprezentovat nejen naši organizaci, ale také nově vzniklou Světovou federaci pro zvířata, v níž je členem správní rady.

A ještě jedna krátká, ale důležitá zpráva na závěr:

Ukrajina schválila nový zákon na ochranu zvířat

Dlouhá léta jsme podporovali našeho kolegu na Ukrajině v jeho usilovné práci, aby jeho země přijala požadovanou legislativu v souladu se směrnicemi EU na ochranu hospodářských zvířat. A to se nyní stalo!

Věřím, že Vás všechny tyto úspěchy, kterých jsme společně dosáhli, opět přesvědčily, že být hlasem pro hospodářská zvířata má smysl. Buďte s námi i u těch dalších dobrých zpráv!

Zdroj: CIWF.org

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico