Zdroj: Pixabay.com

(TMU) – V celosvětovém auditu plastového odpadu zveřejněného neziskovou organizací s názvem Zbavme se plastů byla společnost Coca-Cola označena za největšího znečišťovatele životního prostředí plasty.

Ve středu zveřejněná zpráva ukazuje, že nadnárodní konglomerát na výrobu nealkoholických nápojů má na svědomí více plastového odpadu než další tři největší znečišťovatelé životního prostředí dohromady.

Více než 72 500 dobrovolníků v 51 zemích v září pracovalo na úklidu pláží, vodních cest a ulic, přičemž sbírali plastové láhve, obaly, sáčky, úlomky a další odpad, aby dokončili audit.

Zpráva uvedla, že nejhorším znečišťovatelem životního prostředí je společnost Coca-Cola s 11 732 plasty zaznamenanými v 37 zemích na čtyřech kontinentech, což představuje zhruba 2,5 % celkového plastového odpadu analyzovaného ve zprávě.

Hlavním zdrojem plastů byla společnost Coca-Cola v Africe a Evropě a druhým největším v Asii a Jižní Americe.

Další plastikoví hříšníci

Na druhém a třetím místě největších producentů plastového odpadu se umístily společnosti Nestle a PepsiCo v tomto pořadí.

Těsně za nimi se umístila společnost Mondelez International – výrobce značek oblíbených občerstvení, jako jsou Oreo, Ritz, Nabisco a Nutter Butter – a poté společnost Unilever.

Dalšími předními značkami v desítce největších producentů plastového odpadu jsou společnosti Mars, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive, Phillip Morris International a Perfetti Van Mille.

Ve svém prohlášení organizace Zbavme se plastů zkritizovala společnosti, které se v auditu umístily na předních místech za to, že „nabídly ta nejhloupější řešení plastové krize, přičemž zdůraznila, jak důležité je pro hlasy ze spotřebitelského sektoru vyžadovat odpovědnost a dožadovat se konce užívání jednorázových plastů“.

Celosvětový koordinátor skupiny jménem Von Hernandez dodal:

„Tato zpráva poskytuje další důkazy o tom, že korporace naléhavě potřebují dělat více pro zaměření pozornosti na krizi znečištění plasty, kterou vytvořily.

Jejich pokračující spoléhání na plastové obaly na jedno použití vede k zatěžování životního prostředí dalším plastovým odpadem.

Recyklace tento problém nevyřeší.

Téměř 1 800 členských organizací sdružení Zbavme se plastů žádá korporace, aby urychleně snížily svou výrobu jednorázových plastů a hledaly inovativní řešení zaměřená na alternativní systémy dodávky výrobků, které nezpůsobují znečištění.“

Podle údajů poskytnutých nadaci The Ellen MacArthur Foundation společnost Coca-Cola již dříve přiznala, že produkuje ohromujících 3,3 milionů tun plastových obalů ročně, což se rovná přibližně 200 000 lahvím za minutu.

Podvodný trik se „100% recyklovatelností“

Mnoho společností uvedlo, že své produkty vyrábějí jako „stoprocentně recyklovatelné“.

Organizace Zbavme se plastů to zkritizovala jako korporátní propagandu, která žalostně selhává v řešení skutečného problému, poznamenávajíc, že „recyklace není tím zázračným řešením, za jaké je často prohlašována“.

Začátkem tohoto měsíce společnost Cola Cola zavedla novou plastovou láhev, která je prý vyrobena z recyklovaného mořského plastu, zatímco loni se společnost zapřísahala sklidit a recyklovat „ekvivalent každé láhve či plechovky, kterou prodává v rámci celého světa“.

Plastové láhve se však dají recyklovat pouze několikrát. Pak se jejich polymerové řetězce zkrátí, což vede ke zhoršení kvality. Mnoho plastů se také mění v produkty, jako jsou oděvy, stavební materiál a další výrobky, které se už nikdy znovu nerecyklují.

Zpráva dále uvádí:

„Z problému plastů se nemůžeme dostat pomocí recyklace a firmy, které tvrdí, že je to účinné řešení, se jen jednoduše vyhýbají provedení skutečných změn.“

Používání plastů je klíčem k fungování globální ekonomiky. Zatímco většina globálních a místních úřadů přiznává, jakou obrovskou škodu to způsobuje životnímu prostředí, používání plastů také vydláždilo společnostem v odvětvích medicíny, konzervace potravin, dopravy vody, hygieny, špičkových technologií apod. cestu k úžasným pokrokům.

Jenže v ekonomice, která klade největší důraz na krátkodobý zisk, a také v kultuře, která se točí kolem pohodlí a masové spotřeby, se plasty staly zároveň prokletím – mentalitou vyhazování a produktů na jedno použití, které nahrazují trvalé, opětovně použitelné a omyvatelné výrobky.

S nárůstem dodávek břidlicového plynu v USA a na celém světě se cena výroby a exportu plastů stala nižší, čímž se stal trh s plasty pro průmysl fosilních paliv a petrochemie opět nesmírně ziskovým.

Zdroj: Vylectese.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě