Co způsobuje zadržování vody v těle a jak dosáhnout odvodnění

datum 6. 10. 2019

Edém neboli zadržování vody v těle je onemocnění, které se projevuje otoky kotníků, chodidel, lýtek, a dokonce v některých případech i rukou.

Tyto otoky jsou důsledkem nahromaděných tekutin v tělních dutinách, oběhovém systému a tkáních.

Příčiny otoků a zadržování vody v těle

Edémy se nejčastěji objevují u žen po menopauze a během těhotenství.

Dalšími příčinami mohou být popáleniny, dlouhá období nízké fyzické aktivity nebo užívání hormonální antikoncepce obsahující estrogen.

Přispívá k nim často i špatná strava a konzumace některých druhů léků, zejména léků proti bolestem a léků na rozšiřování cév.

Příčiny otoků1 pak vedou ke specifickým příznakům, které se rozvíjí postupně. Nejlepším způsobem zjištění příčiny je podrobení se vyšetření moči a krevní testy na játra a srdce.

Ve většině případů nejsou otoky vážné. Někdy však mohou představovat vážné zdravotní riziko, zejména tehdy, pokud se vyskytnou během cukrovky nebo jako doprovodný znak onemocnění ledvin, srdce či jater.

Zadržování vody v těle je poměrně častým zdravotním problémem a postihuje zhruba 3 % dospělé populace. Proto je důležité znát jeho hlavní příčiny.

Zaměřením se na příčiny pak dokážeme otokům předejít a pokud již vzniknou, tak i dosáhnout odvodnění organismu.

Zde je 6 takových nejčastějších příčin:

1. Dehydratace

Pokud není vaše tělo dostatečně hydratované, tělo začne zadržovat vodu, následkem čehož jsou otoky rukou, lýtek, kotníků a chodidel.

Pro předcházení dehydrataci se ujistěte, že pijete dostatečné množství čisté nebublinkové vody a omezte také příjem kávy a slazených limonád.

2. Nadměrný příjem soli

Edémy se často vyskytují tehdy, když tělo začíná využívat nahromaděné rezervy vody. K tomu dochází obvykle v případech, kdy nadměrně konzumujete potraviny bohaté na sodík, respektive sůl.

Kontrolujte proto svůj příjem soli. To je nejlepší dělat tak, že budete jíst nezpracované potraviny (nedosahující sůl) a solit si budete sami mořskou nebo himálajskou solí.

Největším problémem totiž není samotné nadměrné solení, ale konzumace zpracovaných potravin. V těchto případech si lidé neuvědomují, kolik soli vlastně jedí, a tak její celkový příjem nemají pod kontrolou.

Sodík najdete i v takových potravinách, ve kterých byste to vůbec nečekali – jako například různé předpřipravené omáčky, zpracované maso (salámy, klobásy) či dokonce zavařená zelenina.

3. Nedostatek vitamínu B6 (niacin)

Uvedený vitamín je klíčový pro množství důležitých tělesných procesů, které udržují rovnováhu tekutin v těle. Jeho nedostatek pak způsobuje otoky.

Publikace Journal of Caring Sciences publikovala studii, v níž ženy s premenstruačním syndromem2 dostávaly tento vitamín na denní bázi. Ukázalo se u nich brzy výrazné zlepšení v ústupu otoků.

Jde o vitamín rozpustný ve vodě, který můžete přijímat ve formě doplňků stravy.

K potravinám bohatým na vitamín B3 patří kuřecí maso, banány, tuňák, brambory, sušené ovoce, pistácie, libové hovězí maso a slunečnicová semínka.

4. Nadměrná konzumace zpracovaných potravin

Jak jsme již uvedli výše, zpracované potraviny jsou bohaté na sůl a množství dalších toxických aditiv, které nadměrně zatěžují játra a ledviny, čímž zvyšují riziko otoků.

Obsahují také hodně cukru a umělých sladidel, které vedou k prudkým výkyvům inzulínu a krevního cukru.

V případě diabetiků jsou to vážné komplikace, které mohou zadržování vody v těle a tvorbu otoků dále zhoršovat.

5. Nedostatek hořčíku

Nízká hladina hořčíku v těle zpomaluje vitální funkce více důležitých orgánů a vyvolává otoky.

Výzkum v této oblasti ukázal, že příjem 200 mg hořčíku denně snižuje výskyt edémů u žen s premenstruačním syndromem.

Pro doplnění hořčíku užívejte doplňky stravy a také potraviny jako špenát, celé zrniny, ořechy, tmavou čokoládu (kakao) a avokádo.

6. Nedostatek draslíku

Draslík je extrémně důležitý, ale často opomíjený minerál, který je nezbytný pro správnou funkci buněk, tkání a celých orgánů. Hraje také významnou roli při udržování hladiny tekutin v těle.

Jeho nízká hladina vede k zadržování vody, přibírání a svalovým křečím.

Draslík navíc kontroluje hladinu sodíku v krvi, je jeho jakousi protiváhou. Zvýšený příjem draslíku vytlačuje z buněk sodík, čímž se zvrátí proces tvorby otoků.

Z potravin najdete draslík převážně ve žlutém a červeném melounu, bramborách a banánech.

Závěr

Ke snížení otoků a odvodnění organismu můžete použít i některé bylinky s diuretickými účinky. Jde hlavně o bylinky jako česnek, pampeliška, kopřiva, petržel, fenykl nebo přeslička.

Konzumujte je buď čerstvé, nebo si z nich připravte čaj, v závislosti na vaší preferenci a druhu bylinky.

Zpracovala: Vylectese.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico