Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Na rozdíl od žlučníku nebo sleziny, které nejsou pro život nezbytné, patří játra k těm orgánům lidského organismu, bez nichž život není možný.
Dle tradiční čínské medicíny jsou každému měsíci v roce přiřazeny orgány, které jsou v daném období citlivější, oslabené, a měli bychom jim tedy věnovat zvýšenou pozornost. Játrům se říká „čistička“ těla, nacházejí se pod pravou plící a jsou hlavním centrem likvidace škodlivin. Přiřazovány jsou měsíci dubnu a co se týče hodiny, nejvíce pracují mezi 1.-3. hodinou ranní. Patří mezi největší a také nejzatěžovanější orgány – plní totiž přes 500 různých funkcí. Hromadí v sobě velké množství krve, obsahující minerály, vitamíny a jiné živiny. Absorbují a ukládají tuky, sacharidy a bílkoviny z potravy, které se pak v těle přemění v energii.
Jednoznačně odstraňování toxických látek z těla. Fungují-li správně, zbavují naše tělo toxických látek a zároveň mu vytvářejí látky potřebné pro život, sloučeniny, enzymy a podobně.
Dle tradiční čínské medicíny regulují celkové duševní rozpoložení. Ukazují náš vtah vůči okolí a ostatním lidem. Přijímáme životní výzvy a úkoly s pokorou? Dokážeme milovat a tolerovat nedostatky druhých? Duševní a emoční život je projevem životní síly. Játra regulují množství krve. Esenciální energie je vázána na krev a promítá se do duševního života. V normálním stavu, kdy játra řídí vnitřní průchodnost, je pohyb energie a krve plynulý. Energie jater vystupuje nahoru, není zahrazována a stlačována, ale ani není vznětlivá a rozbouřená. V tomto stavu se člověk cítí dobře a uvolněně. Nepřiměřený vztek, napětí, podrážděnost, nesnášenlivost či hyperaktivita svědčí o tom, že je potřeba játra zklidnit.
Detoxikace, změna stravy, kvalitní spánek, změna životního stylu, ale také meditace a ovládnutí a řízení svých emocí. A jak poznáme, že není s našimi játry vše v pořádku? Dočtete se v našem článku Chraňme si játra, život bez nich není možný.
Na jaké potraviny a nápoje se tedy zaměřit, aby se naše játra dostala opět do rovnováhy?
Mezi potraviny, které podporují funkci jater patří jednoznačně:
Prospět může také avokádo bohaté na omega-9 mastné kyseliny; sójová bílkovina, jejímž zdrojem je třeba tofu nebo tempeh; syrovátka, kterou obsahují mléčné výrobky, a v neposlední řadě např. zelený čaj.
Játra oslabuje nadměrné pití alkoholu, drogy, kouření, nezdravá strava, stres, jakákoliv závislost, dále emoce jako je agrese, zlost, hněv, nenávist, žárlivost, ale také křivdy nebo lítost a v menší míře je spojená i se strachem a úzkosti.
A na závěr tip celostní medicíny:
Zkuste smíchat 250 ml horké vody a 1 lžíci jablečného octa. Pokud však máte v těle přílišnou horkost, je vhodnější čerstvá citronová šťáva, neboť ochlazuje více než ocet.
A tuto trojkombinaci si vaše játra zamilují: extrakt z kurkumy, ostropestřce a artyčoku
Zdroj: www.celostnimedicina.cz
Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.
Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.
Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika