City Nature Challenge 2021 - UKAŽME SPOLEČNĚ SVĚTU, JAK BOHATÁ A JEDINEČNÁ JE PŘÍRODA V NAŠICH MĚSTECH.

views 442 datum 27. 4. 2021
Zdroj: Pixabay.com

UKAŽME SPOLEČNĚ SVĚTU,
JAK BOHATÁ A JEDINEČNÁ
JE PŘÍRODA V NAŠICH MĚSTECH.

Amerika, Evropa, Austrálie, Asie i Afrika – na každém z těchto kontinentů najdete města, která se účastní City Nature Challenge. 

City Nature Challenge je  soutěžní projekt, ve kterém města soupeří o co největší počet pozorování živé přírody na svém území. Hlavním cílem je ukázat, že navzdory obecně přijímaným názorům je příroda ve městech opravdu bohatá. Abychom to dokázali, potřebujeme co největší počet účastníků, kteří se do této výzvy zapojí a budou ve dnech 30. 4.  – 3. 5. 2021 zaznamenávat rostliny a živočichy ve svém okolí. Ideálně ty volně žijící.

K zaznamenání nám slouží jedna z mobilních aplikací, které jsme pro tento účel vybrali a Národní muzeum ji přeložilo do češtiny. Jmenuje se iNaturalist a je opravdu snadné ji používat – zvládne to kdokoliv bez sebemenšího přírodovědeckého vzdělání. Aplikace je totiž natolik inteligentní, že sama rozpozná, o jaký druh rostliny nebo zvířete se jedná.

City Nature Challenge odstartovala poprvé v roce 2016 a to pouze mezi městy Los Angeles a San Francisco. V loňském roce se ho účastnilo více než  160 měst z celého světa a už teď je jasné, že letošní ročník bude opět rekordní (kompletní seznam zapojených měst naleznete zde).

JE TO JEDNODUCHÉ

Připrav si mobil

Stáhněte si aplikaci iNaturalist a zaregistrujte se, nezapomeňte povolit lokalizační služby

Najdi a vyfoť kousek přírody

Najděte cokoliv, co v Brně roste nebo žije, vyfoťte a fotku nahrajte do aplikace

Sdílej

Aplikace sama pozná, o jaký druh rostliny nebo živočicha se jedná. Právě jste přidali pozorování brněnské džungle!

Příroda a město

Příroda ve městech je opravdu bohatá. Nevěříte? Toulejte se například po Brně a zkuste to ověřit. Lužánky, Hády, Holedná nebo Mariánské údolí, Špilberk a nebo nejbližší trávník! Pojďte to udělat s námi, v rámci City Nature Challenge 2021, pojďte s námi poznat brněnskou džungli!

City Nature Challenge odstartovala v roce 2016 jako soutěžní projekt mezi americkými městy Los Angels a San Francisco a více si o ní můžete přečíst třeba tady.

Jak na to?

Vezměte chytrý telefon, stáhněte si do něj aplikaci iNaturalist a zaregistrujte se. Pak vyražte ven a objevujte! Foťte rostliny a živočichy kolem sebe, obrázky nahrávejte do aplikace. Že nevíte, co jste zrovna objevili? Nevadí, iNaturalist vás sám navede.  A pokud náhodou nevlastníte chytrý telefon, můžete vzít s sebou třeba fotoaparát, zaznamenat si datum, čas a místo pozorování a fotky nahrát po registraci přes web inaturalist.org. Možná budete překvapeni, co všechno lze najít v parku u školy, u vás na zahradě nebo třeba v centru na náměstí.

Jedna z nejpopulárnějších přírodovědných aplikací na světě, iNaturalist, vám pomůže identifikovat rostliny a zvířata kolem vás.

iNaturalist je jedna z nejoblíbenějších aplikací zaměřená na popularizaci přírodních věd na světě. Zdarma vám pomůže identifikovat rostliny a živočichy všude kolem vás, ať jste kdekoliv. Stáhněte si jí, zaregistrujte se a staňte se součástí komunity čítající přes 750 000 vědců a přírodovědců po celém světě, kteří vám pomohou naučit se něco nového.

Nahráním a sdílením vašeho pozorování vytvoříte hodnotná data pro vědce po celém světě, kteří pracují na tom, aby lépe pochopili procesy, které v přírodě fungují a díky nim tak pomáhali přírodu lépe chránit. Aplikace iNaturalist neslouží pro komerční užití a jde o sdílenou iniciativu Kalifornské akademie věd a National Geographic. Přístup do iNaturalist je také pomocí webových stránek, kde si sami můžete spravovat svá pozorování přes váš profil.

K čemu aplikace slouží?

  • Pozorujte, foťte a sdílejte volně žijící druhy ve svém okolí
  • Získejte návrhy a důvěryhodné identifikace toho, co jste viděli
  • Diskutujte a pomozte druhým identifikovat to, co viděli
  • Sledujte konkrétní projekty druhů nebo lokalit, které Vás zajímají

Aplikace iNaturalist pro Android

Aplikace iNaturalist pro iOS

 

Více na: https://www.citynaturechallenge.cz/

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico