Opět se nám přiblížil čas vánoc a zimního Slunovratu. Venku je temno a chladno, proto rozsvěcujeme světélka ve svých domovech a užíváme si domácího tepla a pohody. Co může být příjemnějšího, než přijít ze zimní plískanice domů a uvařit si voňavý bylinkový čaj s medem a posedět si u domácího moučníku a hořící svíčky! Své domovy si můžeme provonět éterickými olejíčky, tyčinkami nebo vykuřovacími bylinkovými směsmi.

Celá příroda se uložila k zimnímu spánku, stromy svými listy přikryly zem jako peřinou a nastal čas jehličnanů. Jehličnaté stromy jsou tu pro nás po celý rok. Krášlí lesy, léčí nás svými silicemi a pryskyřicemi. Vědci znovu „objevují Ameriku“ a přinášejí důkazy o tom, jak je pobyt v jehličnatém lese léčivý a prospěšný.

Výzkumy prováděné v Rusku prokázaly, že větve sibiřské jedle umístěné poblíž nemocného snižují množství mikrobů až o 50 %. Borové a jalovcové větve zase urychlovaly rekonvalescenci zvláště u pacientů s nemocnými plícemi. Přinášely úlevu také při nepříjemných migrénách. I naše vánoční stromečky nás léčí svou energií a vůní. Až je budeme vybírat, můžeme volit podle léčivých účinků jednotlivých stromů.

Borovici uctívali už staří Číňané jako strom věčnosti a dlouhověkosti. Podobně ji vnímali staří Řekové, Keltové a další evropské národy. Nejvýznamnějším produktem borovice je terpentýn. Terpentýnová silice se zevně používá proti revmatismu.

Borovice mají také antiseptické účinky, léčí a chrání před infekcemi a v jejich blízkosti se můžeme snadněji zbavit rýmy či nachlazení.

Pokud u sebe budete nosit borovicové šišky, posílíte svou plodnost a dosáhnete prý dlouhověkosti.

      1. Smrk najdeme u nás v každém lese, protože rychle roste a je výhodným lesnickým artiklem. Kdysi tomu tak nebývalo – smrk přirozeně patřil do horských poloh a na sever.

Nejdůležitější léčivou složkou smrku je jeho silice. Oblíbený je smrkový sirup z mladých výhonků, který prospívá dýchacím cestám. Výhonky je možné nasušit a pak používat k inhalacím nebo jako doplněk bylinkového čaje. Je prokázáno, že celý strom má schopnost důkladně pročistit vzduch.

Jedle se zase pomalu vrací do našich lesů a je to dobře. V německy mluvících zemích byla jedle považována za sídlo bohů, často je nazývána „králem lesa“. Pokud v lese narazíte na dlouhověkou, urostlou a rovnou jedli, je to opravdu impozantní pohled.

      1. Jedle je strom, který regeneruje naší vitalitu. Například v Rumunsku bylo zvykem přinášet těžce nemocné pod jedli, tam je opřeli o kmen stromu a postižení se snadněji uzdravovali. Jedlové větvičky se také přidávaly do první koupele novorozeněte, aby dítě bylo silné a aby duch jedle od něho odháněl zlé mocnosti.

Léčivou částí jedle jsou mladé výhonky a jehličí, z nichž se získává silice. Ta slouží jako součást zevních přípravků proti revmatismu, k inhalacím při dýchacích potížích, nebo jako přísada do uklidňující a posilující koupele.

Pobývat v blízkosti jedle pomůže lidem zavaleným prací, spěchajícím a s nízkým sebevědomím. Jedle jim narovná sebevědomí a dodá pocit klidu a bezpečí.

Jalovec obecný je můj nejoblíbenější keř, vnímám jej jako silného ochránce a léčitele. Bohužel pravý jalovec z naší přírody mizí a v zahradnictvích jej neseženete. Pokud máte to štěstí, že na vaší zahrádce roste, važte si jej. Jinak se za ním musíte vypravit na Slovensko, kde je ještě hojný, nebo si jalovčinky koupit jako koření. Jalovcové větvičky i bobulky (šištice) se používají při léčbě dýchacích cest. Při zažívacích problémech nebo infekcích močových cest jezte 1 – 5 bobulek denně. Působí silně antibioticky a navíc osvěží dech. Kdysi se psalo, že užívání jalovce poškozuje ledviny, ale nejnovější průzkumy jej rehabilitovaly a můžete jej užívat i vnitřně bez obav.

Mezi recepty tentokrát najdete návody na jednoduché dárečky pro Vaše blízké i na horké nápoje, které vás zahřejí v zimních dnech. Darovat můžete také ozdobně zabalené sušené bylinky, potěší i domácí sirup nebo likér.

Milí čtenáři, přeji Vám, ať vás bylinky prohřejí na těle i na duši, ať vás léčí vůně jehličí a ať zimní měsíce prožijete v dobrém zdraví a radosti.

Vaše Radka Svatošová

Recepty:

Nealkoholický „svařák“ podle Magdaleny Hellebrantové

1 lžíce medu, 3 lžíce pomerančové šťávy/džusu, 5 g celé skořice, 2 hřebíčky, citronová kůra, ½ l vody

Vodu vaříme s kořením a kůrou asi 2 minuty. Med rozmícháme s pomerančovou šťávou a smícháme s teplou kořeněnou vodou. Rozléváme do předehřátých hrnků a ihned podáváme.

Zázvorový čaj

25 g zázvorového kořene, 600 ml vody, kousek skořice, pár hřebíčků, med a citron

Zázvor oškrabeme a nastrouháme nebo nakrájíme na tenká kolečka. Přidáme koření. Můžeme jen zalít vařící vodou nebo lépe povaříme přibližně 15 minut. Dochutíme medem, případně podle chuti i citrónem. Čaj nás krásně prohřeje a prokrví promrzlé ruce a nohy, pomůže při trávení a podpoří i naši imunitu.

Mazání ze smrku podle Aleny Hamplové

1 hrnek nakrájených větviček ze smrku, čtvrt hrnku podrcené smrkové pryskyřice, 500 ml slivovice nebo jiné pálenky

V lese si nasbíráme větvičky a smrkovou pryskyřici, kterou od stromů opatrně odlamujeme nožem. Doma pryskyřici můžeme dát do mrazáku, aby nelepila. Před použitím ji podrtíme, smícháme s větvičkami a zalijeme alkoholem. Necháme macerovat minimálně 6 týdnů, přecedíme. Mazáním natíráme unavené, namožené a bolestivé svaly.

Jantarová tinktura podle Jiřího Janči

Jantar je zkamenělá pryskyřice dávných jehličnanů. Má proto podobné účinky jako jehličnany současné. 50 g přírodního, ne opracovaného jantaru propláchneme ve vlažné vodě a zalijeme 0,75 litru čistého 90% lihu a necháme 10 dní stát. Pro použití vždy odlijeme jen potřebné množství a jinak vše necháme dále stát. Pro prevenci stačí 3 kapky do sklenice čaje. Proti nachlazení, chřipce apod. natřeme hrudník tinkturou (pomáhá i při náznaku srdečních potíží). Podle místa potíží se pak natírá hrudník vpředu a vzadu. Tinktura podle J. Janči pomáhá na řadu dalších nesnází a velmi rychle.

Koupelová sůl pro dlouhé zimní večery

1 hrnek soli (mořská, kamenná, himalájská – nebo směs hrubozrnné a jemné soli), 12 kapek éterických olejů, sušené květy a listy, koření (anýz, skořice, badyán, hřebíček)

Hotový mix necháme odpočinout, aby se vůně propojily, potom přesypeme do ozdobných lahviček, dozdobíme. Koupel by měla trvat minimálně 15 minut, po ní se nesprchujeme, zabalíme se do županu nebo lehce osušíme. Sůl ovlivňuje osmotickou rovnováhu vody. Pokud je její podíl ve vodě dost vysoký, probíhá výměna látek mezi naším tělem a vodou. Koupel detoxikuje a odkyseluje. Obsah soli ve vodě zvyšuje její hustotu a nadnáší tělo. Člověk se po takové koupeli cítí lehčí a uvolněný, má klidnou hlavu a přirozeně ošetřenou pokožku.

Domácí difuzér s vůní lesa

Potřebujeme skleněnou nádobku nebo vázičku s úzkým hrdlem, špejle, za studena lisovaný olej, líh, esenciální olej ze smrku, borovice, jedle, jalovce nebo jiných jehličnanů, trychtýř.

Do lahvičky přes trychtýř nalijeme olej a líh v poměru 3 : 2 a přidáme 10 – 20 kapek éterického oleje, podle toho, jak chceme vůni intenzívní. Do hrdla lahvičky vložíme špejle, po kterých voňavá tekutina bude vzlínat nahoru a provoní prostor. Nakonec lahvičku můžeme dozdobit podle vlastní fantazie.

Radka Svatošová

ROK S BYLINKAMI

Chcete se bylinkám věnovat po celý rok? Rádi byste se naučili bylinky poznávat a zpracovávat?

Chcete si vyrobit vlastní bylinkový čaj, mast, tinkturu či sirup?

Naučíte se to v našem oblíbeném cyklu večerních kurzů. Provázet Vás bude bylinkářka Radka Svatošová. Každý měsíc si budeme povídat o tom, které orgány v těle můžete podpořit podle čínského orgánového kalendáře, o bylinkách, které můžete v danou dobu sbírat a zpracovávat. Dozvíte se o tradicích a zvyklostech našich předků spojených s jednotlivými ročními obdobími. A navíc si pokaždé odnesete domů vlastnoručně vytvořený bylinkový produkt.

Termíny kurzů:

Scházíme se 1x měsíčně vždy ve čtvrtek (září 2020 – červen 2021). Termíny jednotlivých setkání upřesníme před začátkem kurzu.

Kde: Čajovna a kavárna Legenda draka a fénixe, nám. Čs. Legií 500, Pardubice

Kurzovné: 2 800 Kč za celý rok (10 večerních kurzů). V případě uvolněného místa je možná i jednorázová platba za 1 kurz – 300 Kč.

KALENDÁŘ JEDNODENNÍCH AKCÍ A POBYTŮ

Radka Svatošová: Adventní bylinky a magie zimního slunovratu

Kdy: pátek 22. listopadu 2019 od 16 do 20 hod.

Kde: FAIR FOOD CLUB, U Nemocnice 4, Praha 2

Obsah kurzu: I v zimě se dá při procházkách přírodou využívat jejich darů. Dozvíte se, které orgány v těle můžete podpořit podle čínského orgánového kalendáře, které bylinky můžete v zimním čase sbírat a zpracovávat. Budeme si povídat o tradicích a zvyklostech našich předků spojených s adventem a zimním slunovratem. Domů si odnesete malý dáreček a vlastnoručně vyrobený bylinkový produkt.

Kurzovné: 670 Kč; veškerý materiál pro tvoření v ceně


Kračun, aneb oslava zimního Slunovratu

Kdy: sobota 21. prosince 2019 od 17 hodin

Kde: Pardubice – louka na břehu Labe (místo konání upřesníme po přihlášení)

Obsah kurzu: Oslava zimního Slunovratu se žrecem Slovanského kruhu Petrem Dragelem Vosátkem. Čeká Vás společný kruh u ohně, rituály a práce se živly, očista vykuřováním a na závěr společná hostina. Akce se koná za každého počasí.

Dobrovolné vstupné: 100 Kč

Zveme

Vladimír Vytásek: Léčivá síla kamenů

Kdy: sobota 18. ledna 2020 od 10 do 17 hod.

Kde: Rodinný resort Siesta (tzv. Zámeček), Za Oborou 120, 530 06 Pardubice VI-Staré Čivice

Obsah kurzu: Nejen léčivé bylinky, ale také kameny a krystaly se mohou stát našimi pomocníky v léčbě nás samotných, našeho okolí, naší zahrady. Na semináři se naučíte procítit energii kamenů a s touto energií pracovat. Dozvíte se, jak můžete pomocí krystalů zharmonizovat sebe i váš životní prostor.

Kurzovné: 1 400 Kč, zdarma menší občerstvení, voda a veškerý materiál


Hana Fedora Smejtková: Psychosomatika – řeč našeho těla

Kdy: pátek 24. ledna 2020 od 16:30 do 20:00 hod.

Kde: FAIR FOOD CLUB, U Nemocnice 4, Praha 2

Obsah kurzu: Naše tělo nám velmi dobře umí napovědět, že máme v životě udělat nějaké změny. Řečí našeho těla jsou různé somatické problémy, poruchy a choroby. Cestou k uzdravení  těla i duše je pochopení příčin. K vysvětlení a pochopení psychosomatických souvislostí Vás formou prožitku povede uznávaná a oblíbená lektorka Hana Fedora Smejtková. 

Kurzovné: 670 Kč, veškeré materiály v ceně


Vladimír Vytásek: Jarní očista těla i duše s bylinkami

Kdy: sobota 29. února 2020 od 10:00 do 18:00 hod.

Kde: Nemošická hospoda, Staré náměstí 1, Pardubice – Nemošice

Obsah kurzu: Jak si po dlouhé zimě posílit zdraví a pročistit tělo? Na našem kurzu poznáte bylinky na léčení těla i duše se zaměřením zejména na jarní očistu. Získáte návody na sběr vhodných bylinek a jedlých plevelů v jarním období i na přípravu bylinných kúr. Součástí kurzu bude vycházka spojená s praktickým určováním rostlin na blízkou Nemošickou stráň – chráněnou krajinnou oblast s výskytem vzácných jarních rostlin. Možnost chutného (i vegetariánského) oběda v místě konání, prostor pro individuální konzultace a dotazy účastníků.

Kurzovné: 1 400 Kč, zdarma voda a bylinkový čaj


Radka Svatošová: Bylinky od kořenů k plodům

Kdy: sobota 7. března 2020 od 10 do 18 hodin

Kde: FAIR FOOD CLUB, U Nemocnice 4, Praha 2

Obsah kurzu: V našem celodenním kurzu se dozvíte, které bylinky by neměly chybět v domácí lékárničce, jaké dary přírody můžete využít v kuchyni a jak je zpracovávat, jak si namíchat léčivý čaj, jak snadno vyrobit tinkturu, sirup či mast. Budeme si povídat o využití květů, plodů, listů i kořenů, o tradicích a zvyklostech našich předků spojených s jednotlivými ročními obdobími. Pomyslným plodem našeho tvoření bude vlastnoručně vytvořený výrobek z bylinek, který si odnesete domů. Možnost chutného (i vegetariánského) oběda v místě konání.

Kurzovné: 1200 Kč; pitný režim a veškerý materiál pro tvoření v ceně


Ivona Chaloupková a Radka Svatošová: Jarní víkend s jógou a vůní bylinek

Kdy: sobota 25. dubna 2020 od 10 hod. – neděle 26. dubna do 16 hod.

Kde: Penzion U Nováků – Bítovany u Chrudimi

Obsah kurzu: Hledáte cesty, jak podpořit své zdraví? Chcete si užít odpočinek v krásné přírodě, protáhnout tělo a naučit se základy bylinkaření? Zážitky, pohyb, povídání, tvoření, relaxaci i vynikající kuchyni založenou na regionálních surovinách – to vše naleznete na našem jarním víkendu, který pořádáme v útulném rodinném penzionu na úpatí Železných hor.

Kurzovné: 2 800 Kč; za příznivou cenu je pro vás rezervováno ubytování na kvalitních pokojích se soc. zařízením, možnost polopenze, plné penze, vegetariánské stravy


Vladimír Vytásek: Májové bylinky v Markvarticích

Kdy: pátek 15. května 2020 od 18 hod. – neděle 17. května do 14 hod.

Kde: Markvartice – s ubytováním na chatě Nebákov

Obsah kurzu: Seznámíte se s bylinkami vhodnými pro pěstování v zahradě i na balkóně a poznáte bylinky z okolní nádherné přírody. Dozvíte se informace o sběru a použití léčivých rostlin na jaře a v létě, o pěstování, způsobech zpracování a přípravy bylin. Čeká vás vycházka do přírody spojená s praktickým určováním bylin. Součástí kurzu je výměnná burza bylin a půldenní návštěva polní botanické zahrady v Markvarticích, kde si můžete zakoupit sazenice a semínka bylin za symbolické ceny. Provázet Vás zde bude kromě Vládi Vytáska Bohumil Bradna, pěstitel a znalec českých léčivek. 

Kurzovné: 2 800 Kč, za příznivou cenu je pro vás rezervováno ubytování na útulných pokojích, k dispozici je polopenze, plná penze, vegetariánská strava. Zdarma voda a bylinkový čaj, veškerý materiál. 


Hana Fedora Smejtková a Radka Svatošová: Řeč našeho těla – psychosomatika a přírodní léčba v souvislostech

Kdy: sobota 30. května 2020 od 10 hod. – neděle 31. května do 15 hod.

Kde: Rodinný resort Siesta (tzv. Zámeček), Za Oborou 120, 530 06 Pardubice VI-Staré Čivice

Obsah kurzu: K pochopení psychosomatických souvislostí Vás formou prožitku povede uznávaná a oblíbená lektorka Hana Fedora Smejtková. Bylinkářka Radka Svatošová vás seznámí s použitím a zpracováním bylinek na podporu orgánů našeho těla. Kurz bude doprovázen informacemi o širších souvislostech z oblasti životního stylu, životosprávy, fytoterapie a reflexní terapie. 

Kurzovné: 2 800 Kč, zdarma pitný režim a veškerý materiál, Za zvýhodněnou cenu je pro Vás rezervováno kvalitní ubytování na pokojích se soc. zařízením, možnost polopenze, plné penze, vegetariánské stravy.

Dovolená s vůní horských bylinek

Kdy: čtvrtek 2. července 2020 od 18 hod. – pondělí 6. července do 15 hod.

Kde: Dolní Hedeč v Králickém Sněžníku

Program:

Po celou dobu pobytu se vám budou věnovat známý moravský bylinkář Vladimír Vytásek, terapeutka těla a duše Hana Fedora Smejtková a bylinkářka Radka Svatošová. To vše pod magickou Horou Matky Boží v krásné přírodě Králického Sněžníku. Domů si odvezete vlastní léčivé čaje, tinktury a oleje a dozvíte se vše, co vás o bylinkách a přírodní léčbě zajímá. Ubytováni budete v rodinném eko-penzionu s výbornou domácí kuchyní a  s vlastním pramenem léčivé vody. U penzionu naleznete menší vyhřívaný bazén.

Kurzovné: 4 800 Kč

V ceně je zahrnuto: skripta a veškerý materiál,  individuální poradenství s lektory 
V ceně není zahrnuto: ubytování na kvalitních pokojích se soc. zařízením a stravování. Účastníci si mohou zvolit polopenzi, plnou penzi i vegetariánskou stravu převážně z místních surovin.


Vladimír Vytásek: Bylinky a magie kraje žítkovských bohyní

Kdy: pátek 21. srpna 2020 od 18 hod. – neděle 23. srpna do 14 hod.

Kde: Moravské Kopanice – Starý Hrozenkov v Bílých Karpatech

Obsah kurzu: Unikátní třídenní akce pod vedením známého moravského bylinkáře Vládi Vytáska zaměřená na praktické poznávání léčivých rostlin v okolní nádherné přírodě, na místní tradice a magii. Nepřeberné množství informací o dostupných bylinkách, jejich použití, sběru a zpracování a jako bonus vyprávění spisovatele a znalce místních tradic Jiřího Jilíka a Gajdošů z Kopanic. Pobyt v krásném prostředí můžete dopřát i Vašim blízkým, kteří mohou být ubytování spolu s Vámi.

Kurzovné: 3 200 Kč, za příznivou cenu je pro vás rezervováno ubytování na příjemných pokojích se sociálním zařízením, k dispozici je polopenze, plná penze, vegetariánská strava. Zdarma voda a bylinkový čaj, veškerý materiál. 


Vladimír Vytásek: Babí léto v kraji žítkovských bohyní

Kdy: pátek 11. září 2020 od 18 hod. – neděle 13. září do 14 hod.

Kde: Moravské Kopanice – Starý Hrozenkov v Bílých Karpatech

Obsah kurzu: Unikátní třídenní akce pod vedením známého moravského bylinkáře Vládi Vytáska zaměřená na praktické poznávání léčivých rostlin v okolní nádherné přírodě, na místní tradice a magii. Nepřeberné množství informací o dostupných bylinkách, jejich použití, sběru a zpracování a jako bonus vyprávění spisovatele a znalce místních tradic Jiřího Jilíka a Gajdošů z Kopanic. Pobyt v krásném prostředí můžete dopřát i Vašim blízkým, kteří mohou být ubytování spolu s Vámi.

Kurzovné: 3 200 Kč, za příznivou cenu je pro vás rezervováno ubytování na příjemných pokojích se sociálním zařízením, k dispozici je polopenze, plná penze, vegetariánská strava. Zdarma voda a bylinkový čaj, veškerý materiál. 


Vladimír Vytásek: Bylinkový podzim v Markvarticích

Kdy: pátek 9. října 2020 od 18 hod. – neděle 11. října do 14 hod.

Kde: Markvartice – s ubytováním na chatě Nebákov

Obsah kurzu: Seznámíte se s bylinkami vhodnými pro pěstování v zahradě i na balkóně a poznáte bylinky z okolní nádherné přírody. Dozvíte se informace o sběru a použití léčivých rostlin, o pěstování, způsobech zpracování a přípravy bylin. Čeká vás vycházka do přírody spojená s praktickým určováním bylin. Součástí kurzu je výměnná burza bylin a půldenní návštěva polní botanické zahrady v Markvarticích, kde si můžete zakoupit sazenice a semínka bylin za symbolické ceny. Provázet Vás zde bude kromě Vládi Vytáska Bohumil Bradna, pěstitel a znalec českých léčivek. 

Kurzovné: 2 800 Kč, za příznivou cenu je pro vás rezervováno ubytování na útulných pokojích, k dispozici je polopenze, plná penze, vegetariánská strava. Zdarma voda a bylinkový čaj, veškerý materiál. 


Vladimír Vytásek: Podzimní bylinky pro zdraví a imunitu

Kdy: sobota 14. listopadu 2020 od 10:00 do 18:00 hod.

Kde: Rodinný resort Siesta (tzv. Zámeček), Za Oborou 120, 530 06 Pardubice VI-Staré Čivice

Obsah kurzu: Na našem kurzu se seznámíte s dostupnými podzimními bylinkami, získáte návody na sběr a zpracování vhodných bylinek v podzimním období. Součástí kurzu bude vycházka spojená s praktickým určováním rostlin v okolní přírodě. Možnost chutného (i vegetariánského) oběda v místě konání, prostor pro individuální konzultace a dotazy účastníků.

Kurzovné: 1 400 Kč, zdarma menší občerstvení, voda a bylinkový čaj

Kalendář akcí průběžně aktualizujeme. Sledujte prosím náš web a FB.

Nestihli jste některou z akcí? Většinu oblíbených akcí opakujeme. Nebojte se zeptat, rádi Vám vyjdeme vstříc a zarezervujeme Vám místo v předstihu. S radostí pro Vás připravujeme i další akce: Léčba lesem, Den s bylinkami v Praze, letní bylinkové vycházky.

Slevy:

Poskytujeme věrnostní slevu 10% při přihlášení na více akcí, slevy pro studenty, ZTP a ZTP/P, seniory a manželské páry. Bližší informace o slevách naleznete na našich webových stránkách.

Přihlášky a informace:

Zelená louka

bylinková škola

606 927 790

centrumzelenalouka@centrum.cz

www.nasezelenalouka.cz

www.bylinkovaskola.cz

Přidejte se k nám také na FB.

Těšíme se na Vás!


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě