Čeští studenti z Fridays For Future chtějí diskutovat s Richardem Brabcem, ministrem životního prostředí, o konci těžby a spalování uhlí

datum 16. 10. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Jak podpořit iniciativu za ochranu životního prostředí a klimatu? Čeští studenti se dostávají do politických kruhů, aby mohli diskutovat o této problematice. Podpořme je.

Doba čtení 3 min.

Cesty k sobě


Po celém světě v pátek 25. 9. studenti a studentky z hnutí Fridays For Future organizovali další globální stávku za klima. Kvůli současné pandemii koronaviru se na mnoha místech konala v alternativní podobě. Čeští středoškoláci kvůli zdejší situaci stávku neuspořádali. Místo stávky poslali otevřený dopis ministru životního prostředí Richardu Brabcovi. V dopisu ho vyzvali ke schůzce.

Na setkání by rádi řešili aktuální vývoj jednání o konci těžby a spalování uhlí v České republice, o kterém má během následujících týdnů rozhodnout vládní Uhelná komise. Její vznik inicioval právě ministr životního prostředí Richard Brabec loni v březnu, v reakci na první tuzemské studentské protesty. Ministr Brabec spolu s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem komisi předsedají.

Podle původních proklamací měla určit průběh útlumu těžby a spalování uhlí do září tohoto roku. Podle současného plánu má rozhodnutí padnout na přelomu listopadu a prosince. “Očekáváme však, že klíčová jednání probíhají již nyní. Jelikož chceme, aby byl při tomto rozhodování vyslyšen i náš hlas – hlas mladší generace – žádáme vás touto cestou o schůzku,” píší studenti v dopisu.

Konec těžby a spalování uhlí je nutným krokem k dosažení uhlíkové neutrality a zmírnění dopadů lidské činnosti na klima. Právě při těžbě a spalování uhlí v České republice vzniká nejvíce emisí skleníkových plynů, které jsou podle vědců příčinou globálního oteplování a změn klimatu. Drtivá většina států světa se k uhlíkové neutralitě a zamezení oteplení o 1,5 °C, před kterým varuje mezivládní panel pro klima (IPCC) při OSN, zavázala v Pařížské dohodě.

Státy Evropské unie se v loňském roce zavázaly k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 a již dříve ke snížení emisí skleníkových plynů o 40% do roku 2030. Na začátku října bude Evropská rada projednávat navýšení tohoto cíle. Ekologické organizace včetně Fridays For Future požadují jeho navýšení na nejméně 55, ideálně však na 65%. Zvýšení na 55 procent navrhuje Evropská komise, Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu navrhnul zvýšení na 60.

“Navýšení těchto cílů je nutné pro dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, udržení globálního oteplení pod 1,5 °C, naplnění cílů Pařížské dohody a rychlou a spravedlivou transformaci naší společnosti směrem k udržitelnosti.” říká Zaira Tuháčková z Fridays For Future

“Klimatická krize za uplynulý rok pokročila. Mohli jsme sledovat hořící Austrálii, nyní se ocitla v plamenech Kalifornie, hladina oceánů se vlivem oteplování zvedá, a vyhání tak další stovky lidí z jejich domovů. V České republice v posledních letech zažíváme neúprosné dlouhodobé sucho, jehož drtivé důsledky příliš nezmírní ani letošní dočasný návrat k normálu.” osvětlují nutnost těchto kroků studenti ve svém prohlášení.

“Pokud má uhelná komise rozhodnout do konce tohoto roku, je klíčové bavit se o konci uhlí teď. Politici by měli převzít zodpovědnost za klimatickou krizi, postavit se jí čelem a začít ji řešit. Je na čase vyložit karty na stůl a říct si, kdy s uhlím chceme a můžeme skončit.” okomentoval žádost o schůzku mluvčí hnutí Fridays For Future Petr Doubravský.

Poslední demonstraci organizovalo hnutí ve spolupráci s dalšími organizacemi, mj. s Greenpeace, Hnutím DUHA nebo místní litvínovskou iniciativou Kořeny, na začátku září. Demonstrace Za budoucnost bez uhlí proběhla před elektrárnou Počerady, která patří k největším tuzemským znečišťovatelům. Organizátoři společně formulovali požadavky, například ukončení spalování uhlí v elektrárnách do roku 2030 a v teplárnách do roku 2035.

Celé znění otevřeného dopisu naleznete v příloze.

Petr Doubravský

Zdroj: www.fridaysforfuture.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico