Český imunolog léčí koronavirus lékem za pár korun. Nikoho ale nezajímá, protože na něm nepostavíte byznys, tvrdí

datum 22. 8. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Pandemie odhaluje mnoho skrytých věcí. Sílu naší imunity, naše slabiny nebo slabiny systému, ve kterém žijeme. Co když existují léky, které příznaky COVID 19 zmírňují a podporují imunitu? No sem s tím, řeknete si. To by měli vědět všichni. Jak se ale dozvíme o lécích běžně dostupných, které ovšem logicky nemají studie na COVID 19? A proč je nemají? Protože každá studie něco stojí.

Doba čtení 3 min.

Cesty k sobě


Jmenuje se Isoprinosine. Běžně dostupný lék, který vznikl před padesáti lety a jehož balení stojí několik desetikorun, protože ho vyrábí přibližně čtyřicítka firem na celém světě. Podle českého imunologa Jiřího Berana může velmi účinně pomoci v léčbě pandemie nemoci Covid-19. Problém je vlastně jediný: neexistuje studie, která by pozitivní účinky léku proti této nemoci prokazovala. A zřejmě ani nikdy nevznikne, pokud ji nezaplatí samotné státy. Prokletí léku totiž spočívá právě v tom, že je příliš levný, žádná z firem na něj nemá exkluzivní licenci, a proto nebude investovat do výzkumu, jenž by jeho účinnost doložil.

Zdroj: Freepik

Imunolog Jiří Beran je ale o účinnosti Isoprinosinu, jehož účinnou látkou je inosin prinobex, pevně přesvědčen. Ostatně lék poté, co onemocněl Covidem-19, naordinoval sám sobě a také svému synovi. “Onemocněl jsem koronavirem a užíval jsem ho tři dny,” říká Jiří Beran. “Žiji v zahraničí a několik let ten lék vozím s sebou proto, že ho používám na případnou horečku dengue,” uvedl v rozhovoru pro idnes.cz.

Remdesivir je jen pozlátko

Není přitom jediný, kdo Isoprinosine na koronavirus s jednoznačnými výsledky vyzkoušel. Dvaceti lidem z nákazou postiženého domova seniorů v Litovli ho předepsala také lékařka z Olomoucka. Senioři dostali lék po prvních příznacích nemoci a navzdory jejich vysokému věku nezemřel ani jeden.

Ti lidé byli ve věku 87 až 94 let. Byli to tedy lidé polymorbidní. Dalo se počítat s tím, že zemřou. Lék začali užívat a z těch dvaceti sice muselo být sedm hospitalizováno pro zápal plic, ale všichni se do domova důchodců vrátili živí a zdraví,” řekl k zajímavému případu Jiří Beran. Upozorňuje na to, že u pacientů ve věkové kohortě nad 85 let dosahuje smrtnost na koronavirus celé třetiny případů.

Ze slov Jiřího Berana vyplývá, že aktuální situaci může komplikovat snaha farmaceutických firem, které se snaží na trh uvést vlastní exkluzivní léky za vysokou cenu. “Remdesivir je pozlátko. Ten nemá prokázané, že vás ochrání před smrtí. Existuje ale dexametazon, který vám zajistí o třetinu vyšší šanci, že nezemřete. Vyrábí ho kdokoliv za pár stovek,” vysvětluje Beran a uvádí tak další lék, který může průběh nemoci mírnit. Pětidenní léčba remdesivirem přitom vyjde na více než 50 tisíc korun a zatím se prokázalo pouze to, že stav pacientů vylepšuje vůči kontrolní skupině, které lék podáván není. Neplatí to ale u všech a nejde o univerzální lék, který by nemoc spolehlivě vyléčil.

Jak funguje Isoprinosine

Lékaři Isoprinosine běžně používají pro léčbu pacientů, kteří trpí imunodeficiencí, což je snížená schopnost imunitního systému reagovat na podněty. Lék totiž podporuje aktivitu NK (natural killer) buněk. “Když se do buňky dostane virus, pošle na její povrch kousíček proteinu a ukáže, že je ta buňka infikovaná. NK buňky putují tělem a všude hledají, jestli ta buňka nemá znak napadení. Když ji má, celou buňku i s virem zničí,” vysvětluje Beran. Tehdy započne imunitní reakce a začne cvičit bílé krvinky k tomu, aby byly schopny zabít buňky napadené tímto konkrétním virem.

Výhodou léku je, že účinkuje velmi rychle a efektivně. Podle studie, jíž v roce 2017 provedli britští vědci, se počet NK buněk v těle začal zvyšovat do devadesáti minut od aplikace. Do pátého dne se pak zvedne na dvojnásobek.

Autor: Posted on

Zdroj: www.mix24.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico