Česká cesta spravedlnosti pro přírodu

views 897 datum 14. 4. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Chcete pomoci aktivně chránit a podporovat přírodu a ohrožené druhy zvířat v České republice? Není Vám lhostejné, co se děje s planetou? Přečtěte si výzvu organizace Prales dětem a možná najdete způsob, jak svou touhu realizovat.

Doba čtení 5 min.

Cesty k sobě


I přes fakt, že se dlouhodobě a úspěšně věnujeme ochraně přírody a ohrožených druhů zvířat v zahraničí na několika kontinentech, tak naše kroky směřují též domů do České republiky. Důvod? Travičství zvířat a velmi špatně nastavená legislativa ve vztahu k ochraně přírody mimo chráněná území.

Staňte se podporovateli či sponzory občanských hlídek Spravedlnost pro přírodu, které se zabývají převážně monitorováním a odhalováním jedových návnad a otrávených zvířat v krajině. Jedná se o trestnou činnost, jejíž řešení je v kompetenci PČR, ale doposud se vůbec nedaří ji odhalovat a viníky – traviče trestat. Důvodem je nejen liknavost policie, ale také nedostatek terénních pracovníků v ochraně přírody.

Přicházíme s řešením této nedobré situace. Již v loňském roce jsme zahájili pátrání v terénu a dali několik podnětů k šetření nezákonných aplikací jedu Stutox II v zemědělské krajině na OI ČIŽP v Havlíčkově Brodě a Brně. Naučili jsme se složité legislativě podávání podnětů k šetření. V roce 2020 přicházíme s novinkou on-line školení pro dobrovolné hlídkaře v jednotlivých regionech a zapojení široké veřejnosti.

Největší žhavou zprávou je však brzké získání statusu "strážce přírody" v kraji Vysočina, která nás, tedy Milana Jeglíka a Zuzanu Kolouškovou postaví do role a pozice veřejného činitele v ochraně přírody mimo chráněná území. Tohle může do naší pátrací činnosti občanských hlídek vnést obrovskou pozitivní změnu s tolik důležitými pravomocemi řešit podezření, či přestupky na úseku ochrany přírody, či jednat v součinnosti s orgány činnými v trestním řízení. Spolupracujeme na Vysočině s OI ČIŽP Havlíčkův Brod, AOPk Havlíčkův Brod, s Prezidiem PČR v Praze, oddělení envirokriminálky, s Českou ornitologickou společností a Krajským úřadem - Odbor životního prostředí v Jihlavě. Stojí nás to spoustu času a práce navíc, ale tohle je jediná cesta ke změně. Máme kolem sebe též značné množství lidí, dobrovolníků pro tuto činnost.

VÝZVA PRO VEŘEJNOST

Naše funkce dobrovolných strážců přírody nebude placená, ale dává nám tolik důležité pravomoce a především pravomoc veřejného činitele na úseku ochrany přírody pro kraj Vysočina. Abychom dokázali konat v plné energii v zájmu ochrany přírody, tak potřebujeme podporu široké veřejnosti, tedy si zadejte stálý bankovní měsíční příspěvek 100 Kč na transparentní účet u Fio banky s názvem Občanská hlídka, č.ú. 2201704273/2010.

VÝZVA FIRMÁM, SPOLEČNOSTEM A FILANTROPŮM

Funkční hlídka i s náklady na provoz potřebuje 50 000 Kč měsíčně pro tři lidi! Potřebujeme terénní vozidlo, nebo alespoň SUV a již jsme kontaktovali Auto Škoda ohledně podpory formou Škody Kodiaq. Pokud máte jiný návrh, uvítáme. Potřebujeme jednu firmu, která zaštítí celý rok, tedy 600 000 Kč ročně pro činnost tří lidí, kteří se budou této činnosti naplno věnovat, včetně vzdělávání dětí a osvěty občanů. Nebo potřebujeme 12 firem po 50 000 Kč ročně.

Touto cestou dokážeme společně vytvořit první profesionální tým dobrovolných strážců přírody, kteří budou konat a jednat v terénu v zájmu přírody a zvířat. Tohle je neuvěřitelná možnost a změna k lepšímu!

Ptáte se, zda to zvládneme?

Milan Jeglík (*1973) je bývalý policista z OOD Brno, vystudovaný lesák, bývalý boxer a sportovní střelec, 10 let se živil jako instruktor potápění v Indonésii, 10 let se věnuje mezinárodní ochraně přírody a ohrožených druhů zvířat. Je předsedou spolku Prales dětem, který je členem celosvětové organizace International Ranger Federation, kameramen.

Zuzana Koloušková (*1987) je vystudovaná zahradní a krajinná architektka, fotografka, pilotka dronu, účetnictví, administrativa, grafika, potápěč, místopředseda spolku Prales dětem, akční žena.

Oba dva máme získat status strážce přírody pro kraj Vysočina. Jsme nerozlučný tým, který dokáže tuto činnost prodat i mediálně.

Zastupuje nás jako partner projektu advokátní kancelář Toman, Devátý Partneři, tedy vysoce kvalitní právní servis, nemyslíte?

Pokud se tento model ukáže jako funkční, lze jej doporučit i do dalších krajů, kde máme své další kapitány občanských hlídek.

Podotýkám, že naše projektové aktivity na Sumatře pokračují!!!

www.justicefornature.org

 

Děkujeme za spolupráci!

Milan Jeglík
předseda spolku Prales dětem

Zdroj: www.pralesdetem.cz

 

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico