Kam na jablka či švestky v Praze, Brně nebo Bratislavě? Další skvělý projekt z dílny českých tvůrců.

V České republice existuje desítky tisíc volně rostoucích stromů, ze kterých si lidé mohou utrhnout plod úplně zdarma. A to třeba i v centru Prahy. Kvůli postupnému rozšiřování měst a zarůstání některých oblastí ale málokdo o takových místech ví.

 

Právě toho si všimla Katka Kubánková se skupinou přátel, kteří se inspirovali v zahraničí a založili neziskovou organizaci Na ovoce. Vytvořili platformu, kde budou moci všichni sdílet polohu ovocných stromů, keřů nebo bylin s ostatními.

 

Zároveň se ale rozhodli posunout projekt dále. „Usilujeme o obnovení zájmu o ovocné stromy a staré a krajové odrůdy a znovuobjevení sadů městským člověkem. Naším nástrojem jsou vedle mapování ovocných stromů, keřů a bylin i vycházky do sadů, workshopy, které učí zpracování ovoce a péči o stromy nebo příspěvky na blogu,“vysvětluje Katka Kubánková.

 

 

Jak a kdy vás napadlo založit projekt Na ovoce? Jaké byly začátky?

Inspirovali jsme se v zahraničí, donuceni životem ve městě. Sešli jsme se zakladateli organizací Mundraub a slovenskou Fruitmap, dali hlavy dohromady a vzniklo Na ovoce.

 

Co je vlastně účelem vaší iniciativy?

Nechceme jen vrátit místní ovoce na naše stoly a původní odrůdy ovocných stromů do sadů a zahrádek, ale posílit vztah lidí ke krajině a pomoci jim převzít zodpovědnost za péči o místa, ve kterých žijí.

 

Kolik plodin lze nalézt na vaší mapě? Jaké jsou nejběžnější?

Na mapě máme v současnosti přes 14 tisíc záznamů. Mezi nimi jsou rostliny jako jabloň, hrušeň, jahodník, meruňka, máta, bez černý, borůvky, dřín, medvědí česnek, mirabelka, rybíz nebo švestka.

 

Jsou čeští lovci ovoce slušní? Jaká jsou hlavní pravidla, která by měli hledači dodržovat?

Chceme, aby se naši uživatelé chovali zodpovědně, a to jak vůči přírodě, tak zákonům. Je důležité zjistit, jestli sběrem plodů neporušujeme žádná vlastnická práva. Odhalit, zda je sklizeň povolená, stojí jen trošku námahy a pár telefonátů, ale jedině tak se lze ujistit, že nikdo neporušuje žádná pravidla. Snažíme se také pečovat nejen o stromy samotné, ale i okolní přírodu a zvířata, která v ní žijí.

 

Rovněž se zapojujeme se do údržby a výsadby nových ovocných stromů. Web žije díky sdílení. Dělíme se o své nálezy s ostatními a nálezy ostatních i využíváme. Každý může na mapu přidávat, a pokud se objeví strom, který tu nepatří, a není dovolené z něj plody sbírat, jeho vymazání lze konzultovat s námi.

 

 

Posun celého projektu přišel s vaší Hithitovou kampaní a s ní spojenou mobilní aplikací. 

Ano, vývoj aplikace jsme svěřili partě vývojářů z brněnského Touch Artu. Část financí na vývoj mobilní mapy jsme získali za první místo v soutěži Open App, zbytek právě v kampani na Hithitu. Během měsíce jsme od 230 přispěvatelů vybrali 166 563 Kč. Část našich aktivit pak financujeme díky podpoře hlavního města Praha.

 

Čemu se kromě mapy ještě věnujete?

Mapujeme pražské ovocné sady, pořádáme naučné vycházky a vzdělávací semináře, pořádáme ovocné slavnosti, pečujeme o sady a zakládáme nové.

 

Jak jsou na tom tuzemské sklizně letošní rok, kdy je poměrně sucho?

Letošní rok je na ovoce velmi bohatý, nicméně je pravda, že sucho se může na sklizni projevit negativně. Při dlouhodobě vysokých teplotách stromy ovoce shazují ještě před samotným dozráváním.

 

Mohou vás zájemci nějakým způsobem podpořit?

Zájemci můžou poslat jednorázový nebo měsíční příspěvek, který použijeme mj. na obnovu ovocných sadů, vysazování malých stromů, oživení starých a krajových odrůd. Zapojit se můžou ale i nefinanční pomocí, např. tím, že se stanou dobrovolníky na našich akcích. Možnosti pomoci jsou uvedeny na našich stránkách.

 

Nákup ovocného stromu není jen pěkným dárkem, lidé jím zároveň podpoří návrat zapomenutých odrůd ovoce na české zahrádky a částečně také aktivity naší organizace – výsadbu nových stromů, ovocné slavnosti a další vývoj mapovací aplikace.

 

 

Pokud tě tento projekt zaujal, mapu kam na ovoce najdeš na těchto stránkách.

 

Aplikaci na svůj smartphone stáhneš pro iOS i Android zde:
Apple Store
Google Play

 

Zdroj: Refresher.cz

 


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě