Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) navázala na šest let starý důkaz existence Higgsova bosonu.

Ženeva – Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) v úterý oznámila, že se jí podařilo dosáhnout dalšího milníku ve výzkumu Higgsova bosonu. Vědci poprvé zachytili jeho rozklad na elementární částice.

Informovala o tom agentura DPA.

Konkrétně se podařilo dokázat jeho rozpad na dva takzvané kvarky b neboli spodní kvarky. Je to zároveň nejčastější způsob, jakým se Higgsův boson rozpadá. Doposud se mělo za to, že se rozpadá pouze na fotony, bosony W, bosony Z a tauony.

Existenci Higgsova bosonu se fyzikům v Ženevě podařilo dokázat teprve před šesti lety. Už v roce 1964 ho ale předpověděl britský fyzik Peter Higgs. Důkaz jeho rozpadu na elementární částice je dalším velkým mezníkem.

“Toto pozorování je milníkem ve zkoumání Higgsova bosonu,” potvrdil Karl Jakobs, vedoucí experimentálního programu Atlas ve výzkumném centru CERN. Podle organizace nový důkaz potvrzuje standardní model částicové fyziky.

Subatomární částice zvaná Higgsův boson, jejíž objev byl potvrzen v roce 2013, byla posledním chybějícím článkem ve standardním modelu částicové fyziky, jenž popisuje základní stavební kameny vesmíru.

“Božská částice” vysvětluje, jak získaly ostatní částice hmotnost. Ostatních 11 částic, které model předpokládá, bylo nalezeno už dříve.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě