Bylinková zahrádka jako Noemova archa

datum 30. 7. 2020

Toto téma se mne poslední dobou hodně dotýká: pozoruji jarní sucho posledních let, kvůli kterému odcházejí stromy a usychají rostliny. Pozoruji ubývající hmyz a včely, které umírají po tisících kvůli chemickým postřikům polí. Pozoruji, jak z některých luk mizí ty nejléčivější květiny a bylinky. 

Vnímám, že právě naše zahrádky mohou sloužit jako jakési Noemovy archy, jako záchranné stanice pro vzácné rostliny a bylinky, z nichž se mohou dále šířit a vracet zpět do přírody. Naše zahrádky mohou být kvetoucími a léčivými oázami, kde rostlinky chráníme před suchem a chemií, kde je množíme a rozpěstováváme. Vlastně nepotřebujeme ani zahrádku, stačí balkón a několik truhlíků. Stačí i to, když na vycházkách přírodou nasbíráme semínka léčivek a pokusíme se je rozšířit dál, rozdat je přátelům do jejich zahrádek a vracet je do přírody. 

S množením bylinek si nemusíme moc lámat hlavu. Nejlépe uděláme, když napodobíme samu přírodu: po odkvětu prostě sesbíráme semínka bylin a vysejeme je do okolí mateřské rostliny. Někdy však trvá i několik let, než rostlinky vyklíčí. Pokud bylinkám v naší zahradě dopřejeme svobodu, samy se nám postupně začnou objevovat na místech, která jim nejvíc svědčí. Jen je dobré opustit představu, že my víme nejlépe, co je pro rostlinky dobré. Projevme trochu pokory k jejich moudrosti a nechme je na místě, které si samy vybraly a kde se jim bude dobře dařit. 

Na naší zahrádce každý rok přibývá nějaká sběrná nádoba na dešťovku: máme podzemní nádrž, sud, dva IBC kontejnery - a po letošním jarním suchu jsme se rozhodli pořídit si studnu. Určitě nechceme vodou plýtvat, ale zelenina a nově zasazené rostlinky prostě bez ní nepřežijí. Bylinky z naší přírody a luční rostliny však jsou odolné, kromě zálivky po výsevu a po přesazení vodu nepotřebují. Jen je důležité je dobře pozorovat v přírodě: zda rostou ve stínu či na slunci, zda vyžadují vlhkou zem či rostou v suchém štěrku. Podle toho jim volíme místo i v naší zahrádce. Je dobré v zahrádce věnovat pozornost i užitečnému hmyzu. Pokud necháme někde hromádky větviček, listí, kůry či kamenů, bude to bezpečné útočiště pro střevlíky a další hmyz, který nás dokáže zbavit slimáků a mšic. 

A jaké bylinky můžeme v naší zahrádce chránit, množit a užívat k léčení?

Pokud možno trvalky, nebo jednoletky, které se jako trvalky chovají. Trvalky jednou zasadíme, a když se nám dobře ujmou, dál se o ně nemusíme starat. Mnoho z nich má krásné květy, které jsou plnohodnotnou náhradou za dovážené šlechtěné kultivary květin. V posledních letech u nás na zahrádce přežívají zimu i nádherné kvetoucí jednoletky – měsíček a sluncovka. O to dříve se můžeme na jaře těšit z jejich květů. Množí se samovýsevem, takže s nimi nemáme vůbec žádnou starost. 

A nyní uvedu příklady léčivých trvalek, které mohou ozdobit i vaši zahrádku:

Řepík lékařský a chlupatý – jsou léčivky s drobnými žlutými kvítky. Patří mezi nejléčivější bylinky s hojivým účinkem na naše játra a celé zažívání. Jejich hojivý účinek se projevuje i zevně ve formě kloktadel nebo mastí. 

Kohoutek luční – pomalu mizí z našich luk. Je to škoda, protože je nejen krásný, ale taky dokáže léčit. Údajně podporuje plodnost a pomáhá proti revmatismu. Lihová tinktura působí antibioticky. 

Zlatobýl obecný – jeho žluté květy zdobí louky na konci léta. Většinou jej najdeme spíše na horách, ale dobře se mu bude dařit i v našich zahrádkách v nížině. Je to jedna z nejlepších léčivek na ledviny, která se kvůli silnému působení užívá ve směsích s dalšími bylinkami.   

Pelyněk pravý, pelyněk brothan, pelyněk pontský – všechny pelyňky dobře porostou na suchých, teplých místech. Jsou to tonizující léčivky s hořkou chutí, které užíváme s opatrností. Dokáží dobře podpořit naše zažívání, pomohou při nechutenství a zvyšují vylučování žluče. 

Šalvěj luční – její modrofialové květy mě vždycky na louce potěší. Naštěstí je stále hojná. Tato šalvěj má jemnější účinky než šalvěj lékařská. Pomáhá při celkové slabosti a oslabených nervech. Zevně pomůže jako kloktadlo při bolestech v krku. 

Některé z uvedených rostlin jsou vzácné nebo chráněné, ale když zapátráte na internetu, určitě narazíte na zahradnictví, které se na bylinky specializuje. Léčivých a přitom okrasných rostlin je samozřejmě mnohem víc – jsou jich desítky, možná stovky. O některých květinách možná jen netušíme, že mají léčivé účinky. 

Milí čtenáři, na závěr dnešního povídání bych Vás ráda pozvala na naši přírodní zahrádku, kde se můžete inspirovat nebo si zdarma odvézt nějaké odnože rostlin. Kontakt naleznete na našich webových stránkách www.nasezelenalouka.cz a www.bylinkovaskola.cz .

Recepty:

Řepíkové víno

Kvetoucí nať z řepíku pokrájíme a zalijeme kvalitním červeným vínem. Směs necháme macerovat dva týdny, pak ji přecedíme přes jemný cedník nebo plátno. Užíváme štamprličku před spaním. Toto víno nám krásně vyčistí a poléčí žlučník, žaludek i střeva. 

Tinktura z kohoutku lučního

Kvetoucí nať kohoutku natrháme na malé kousky, vložíme do šroubovací sklenice a zalijeme 40% vodkou nebo slivovicí tak, aby bylinka byla celá dobře ponořena. Necháme macerovat na teplém, temném místě minimálně čtyři týdny. Pak tinkturu přecedíme přes kávový filtr nebo plátýnko. Užíváme 20 kapek třikrát denně jako šetrné přírodní antibiotikum. 

Měsíčkový olej

Úbory měsíčku napěchujeme do láhve s širokým hrdlem, lahev převážeme a postavíme za okno. Za několik dnů začne z měsíčku vytékat olejovitá oranžová tekutina, kterou přecedíme. Pomáhá na rozpraskané ruce, popáleniny, omrzliny, opruzeniny, ekzémy. 

Radka Svatošová

ROK S BYLINKAMI

Chcete se bylinkám věnovat po celý rok? Rádi byste se naučili bylinky poznávat a zpracovávat?

Chcete si vyrobit vlastní bylinkový čaj, mast, tinkturu či sirup?  

 Naučíte se to v našem oblíbeném cyklu večerních kurzů. Provázet Vás bude bylinkářka Radka Svatošová. Každý měsíc si budeme povídat o tom, které orgány v těle můžete podpořit podle čínského orgánového kalendáře, o bylinkách, které můžete v danou dobu sbírat a zpracovávat. Dozvíte se o tradicích a zvyklostech našich předků spojených s jednotlivými ročními obdobími. A navíc si pokaždé odnesete domů vlastnoručně vytvořený bylinkový produkt. 

Termíny kurzů: 

Scházíme se 1x měsíčně vždy ve čtvrtek (září 2020 – červen 2021). Termíny jednotlivých setkání upřesníme před začátkem kurzu.

Kde:  Čajovna a kavárna Legenda draka a fénixe, nám. Čs. Legií 500, Pardubice

Kurzovné: 2 800 Kč za celý rok (10 večerních kurzů). V případě uvolněného místa je možná i jednorázová platba za 1 kurz - 300 Kč. 

ŠKOLA PŘÍRODNÍHO LÉČITELSTVÍ

Rádi byste získali hlubší znalosti a praxi v přírodní léčbě? Absolvujte s námi roční certifikované studium pod vedením známého moravského léčitele a diagnostika Petra Soldána. 

Výběr z témat:

  • energetická podstata a fyzické působení bylin
  • pochopení příčiny nemocí
  • výběr vhodné terapie pro klienta
  • rozvoj intuice a léčitelských schopností

 Termíny:

První blok studia začíná v září 2020 a končí v únoru 2021. Zahrnuje 5 celodenních sobotních kurzů + tématické dny.

Druhý blok studia bude navazovat od března 2021 do srpna 2021. Termíny budou upřesněny podle časových možností účastníků.

Termíny prvního bloku: 19. září, 17. října, 21. listopadu, leden (bude upřesněno), únor (bude upřesněno).

Čas a místo konání - od 9:00 do 16:00 hod., Pardubice

Dopoledne se budeme věnovat teorii, odpoledne bude probíhat praktická část. Pokud počasí dovolí, praktickou část si užijeme venku, v přírodě.

Kurzovné: Cena za první blok studia je 8 000 Kč, z toho záloha činí 2 000 Kč.  

Nemáte možnost jezdit na dlouhé kurzy? Naučte se bylinkařit rovnou z domu – vyberte si jeden z našich názorných videokurzů. Více na www.nasezelenalouka.cz 

KALENDÁŘ JEDNODENNÍCH AKCÍ A POBYTŮ:

Ivona Chaloupková a Radka Svatošová: Víkend s jógou a vůní bylinek

Kdy: pátek 7. srpna 2020 od 19 hod. – neděle 9. srpna do 15 hod.

Kde:  Dolní Hedeč v Králickém Sněžníku

Obsah kurzu: Hledáte cesty, jak podpořit své zdraví? Chcete si užít odpočinek v krásné přírodě, protáhnout tělo a naučit se základy bylinkaření? Zážitky, pohyb, povídání, tvoření, relaxaci i vynikající kuchyni založenou na regionálních surovinách – to vše naleznete na našem víkendu, který pořádáme v rodinném eko-penzionu s výbornou domácí kuchyní a  s vlastním pramenem léčivé vody. U penzionu naleznete menší vyhřívaný bazén. 

Kurzovné:  2 800 Kč; za příznivou cenu je pro vás ubytování na kvalitních pokojích se soc. zařízením a stravování. Účastníci si mohou zvolit polopenzi, plnou penzi i vegetariánskou stravu převážně z místních surovin.

 

Vladimír Vytásek: Bylinky a magie kraje žítkovských bohyní

Kdy: pátek 21. srpna 2020 od 18 hod. -  neděle 23. srpna do 14 hod. 

Kde: Moravské Kopanice – Starý Hrozenkov v Bílých Karpatech

 Obsah kurzu: Unikátní třídenní akce pod vedením známého moravského bylinkáře Vládi Vytáska zaměřená na praktické poznávání léčivých rostlin v okolní nádherné přírodě, na místní tradice a magii. Nepřeberné množství informací o dostupných bylinkách, jejich použití, sběru a zpracování a jako bonus vyprávění spisovatele a znalce místních tradic Jiřího Jilíka a Gajdošů z Kopanic. Pobyt v krásném prostředí můžete dopřát i Vašim blízkým, kteří mohou být ubytování spolu s Vámi.

Kurzovné: 3 200 Kč, za příznivou cenu je pro vás rezervováno ubytování na příjemných pokojích se sociálním zařízením, k dispozici je polopenze, plná penze, vegetariánská strava. Zdarma voda a bylinkový čaj, veškerý materiál.

 

Vladimír Vytásek: Babí léto v kraji žítkovských bohyní

Kdy: pátek 11. září 2020 od 18 hod. -  neděle 13. září do 14 hod. 

Kde: Moravské Kopanice – Starý Hrozenkov v Bílých Karpatech

Obsah kurzu: Unikátní třídenní akce pod vedením známého moravského bylinkáře Vládi Vytáska zaměřená na praktické poznávání léčivých rostlin v okolní nádherné přírodě, na místní tradice a magii. Nepřeberné množství informací o dostupných bylinkách, jejich použití, sběru a zpracování a jako bonus vyprávění spisovatele a znalce místních tradic Jiřího Jilíka a Gajdošů z Kopanic. Pobyt v krásném prostředí můžete dopřát i Vašim blízkým, kteří mohou být ubytování spolu s Vámi.

Kurzovné: 3 200 Kč, za příznivou cenu je pro vás rezervováno ubytování na příjemných pokojích se sociálním zařízením, k dispozici je polopenze, plná penze, vegetariánská strava. Zdarma voda a bylinkový čaj, veškerý materiál.

 

Vladimír Vytásek: Bylinkový podzim v Markvarticích  

Kdy: pátek 9. října 2020 od 18 hod. -  neděle 11. října do 14 hod. 

Kde: Markvartice -  s ubytováním na chatě Nebákov

Obsah kurzu: Seznámíte se s bylinkami vhodnými pro pěstování v zahradě i na balkóně a poznáte bylinky z okolní nádherné přírody. Dozvíte se informace o sběru a použití léčivých rostlin, o pěstování, způsobech zpracování a přípravy bylin. Čeká vás vycházka do přírody spojená s praktickým určováním bylin. Součástí kurzu je výměnná burza bylin a půldenní návštěva polní botanické zahrady v Markvarticích, kde si můžete zakoupit sazenice a semínka bylin za symbolické ceny. Provázet Vás zde bude kromě Vládi Vytáska Bohumil Bradna, pěstitel a znalec českých léčivek.

Kurzovné:  2 800 Kč, za příznivou cenu je pro vás rezervováno ubytování na útulných pokojích, k dispozici je polopenze, plná penze, vegetariánská strava. Zdarma voda a bylinkový čaj, veškerý materiál.

 

Bára Zárubová a Radka Svatošová: Červený stan – znovuzrození ženy

Kdy: sobota 24. října 2020 od 10:00 do 18:00 hod.

Kde:  Rodinný resort Siesta (tzv. Zámeček), Za Oborou 120, 530 06 Pardubice VI-Staré Čivice

Obsah kurzu: Ponoření se do naší ženské energie, krásy a sebelásky. Pojďme společně spočinout, hýčkat se a tvořit v ženském kruhu. Budeme si povídat velmi citlivě a zajímavě o ženských tématech a rituálech. Seznámíme se a prohloubíme naše propojení s cykličností.  Budeme mít čas a klid naladit se na sebe. Napojíme se na podzimní archetyp Čarodějky v nás a provedeme vás rituálem k propojení se s jejími dary a harmonizaci toho, co je třeba.  Dozvíme se, jak podpořit naši přirozenou krásu pomocí domácí kosmetiky a nějaký voňavý produkt si vyrobíme. Akce je vhodná pro dívky a ženy všeho věku. Vaše dcery do 15 let mají vstup na akci zdarma.

 Možnost chutného (i vegetariánského) oběda v místě konání, prostor pro individuální konzultace a dotazy účastníků. 

Kurzovné:  1 400 Kč, zdarma menší občerstvení, voda a bylinkový čaj 

 

Radka Svatošová: Den s bylinkami – bylinky v domácí léčbě a kosmetice

Kdy: středa 28. října 2020 (státní svátek) od 10 do 18 hodin

Kde: FAIR FOOD CLUB, U Nemocnice 4, Praha 2

Obsah kurzu: Přijďte si prožít Den s bylinkami! Setkáte se s nimi naživo při vycházce v místní botanické zahradě a hlavně při tvoření vlastních produktů.  Na našem tvořícím kurzu zjistíte, že je to vlastně jednoduché –  z několika základních, běžně dostupných surovin si můžete vyrobit spoustu léčivých a kosmetických přípravků. Teorie se dotkneme jen okrajově a budeme hlavně tvořit. Domů si pak odnesete několik vlastnoručně vyrobených produktů. Možnost chutného (i vegetariánského) oběda v místě konání.

Kurzovné: 1200 Kč; pitný režim a veškerý materiál pro tvoření v ceně

 

Hana Fedora Smejtková: Cesta ke zdraví a šťastnému životu

Kdy: sobota 7. listopadu 2020 od 10 hod. – neděle 8. listopadu do 15 hod.

Kde: Rodinný resort Siesta (tzv. Zámeček), Za Oborou 120, 530 06 Pardubice VI-Staré Čivice

 Obsah kurzu: Naučíte se metody a techniky k aktivnímu ovlivnění Vašeho života, pochopíte souvislosti mezi Vaší psychikou a zdravotním stavem, naučíte se být ohleduplní především vůči sobě. K pochopení Vás formou prožitku povede uznávaná a oblíbená lektorka Hana Fedora Smejtková. Kurz bude doprovázen informacemi o širších souvislostech z oblasti životního stylu, životosprávy, fytoterapie a technik práce s tělem.

Kurzovné: 2 800 Kč, zdarma pitný režim a veškerý materiál. Za zvýhodněnou cenu je pro Vás rezervováno kvalitní ubytování na pokojích se soc. zařízením, možnost polopenze, plné penze, vegetariánské stravy.

 

Vladimír Vytásek: Podzimní bylinky pro zdraví a imunitu

Kdy: sobota 14. listopadu 2020 od 10:00 do 18:00 hod. 

Kde:  Rodinný resort Siesta (tzv. Zámeček), Za Oborou 120, 530 06 Pardubice VI-Staré Čivice

Obsah kurzu: Na našem kurzu se seznámíte s dostupnými podzimními bylinkami, získáte návody na sběr a zpracování vhodných bylinek v podzimním období. Součástí kurzu bude vycházka spojená s praktickým určováním rostlin v okolní přírodě. Možnost chutného (i vegetariánského) oběda v místě konání, prostor pro individuální konzultace a dotazy účastníků. 

Kurzovné:  1 400 Kč, zdarma menší občerstvení, voda a bylinkový čaj 

 

Poznamenejte si termíny našich oblíbených akcí v roce 2021:

16. 1. Vladimír Vytásek – Léčivá síla kamenů

27. 2. Vladimír Vytásek – Jarní očista těla i duše s bylinkami

13. 3. – 14. 3. Hana Fedora Smejtková – Záda bez bolesti

23. 4. – 25. 4. Vladimír Vytásek a Radka Svatošová – Májové bylinky v přírodě a zahradě (bylinková zahrada a prodej rostlin)

28. 5. – 30. 5. Vladimír Vytásek – Bylinky a magie kraje žítkovských bohyní

11. 6. – 13. 6. Vladimír Vytásek a Radka Svatošová – Bylinky a magie letního Slunovratu

2. 7. – 6. 7. Dovolená s vůní horských bylinek 

30. 7. – 1. 8. Vladimír Vytásek – Bylinky a magie kraje žítkovských bohyní

24. 9. – 26. 9. Bylinkové babí léto v přírodě a zahradě (bylinková zahrada a prodej rostlin)

13. 11. – Vladimír Vytásek – Podzimní bylinky pro zdraví a imunitu

Kalendář akcí průběžně aktualizujeme. Sledujte prosím náš web a FB.

Nestihli jste některou z akcí? Většinu oblíbených akcí opakujeme. Nebojte se zeptat, rádi Vám vyjdeme vstříc a zarezervujeme Vám místo v předstihu. 

Slevy:

Poskytujeme věrnostní slevu 10%, slevy pro studenty, ZTP a ZTP/P, seniory a manželské páry. Bližší informace o slevách naleznete na našich webových stránkách.

Přihlášky a informace: 

 

Zelená louka

bylinková škola

  606 927 790

[email protected]

www.nasezelenalouka.cz

www.bylinkovaskola.cz      

Přidejte se k nám také na FB.                                                                                   

Těšíme se na Vás!

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico