Brno v šeru – z oběžné dráhy

330 25. 4. 2021

V noci z 9. na 10. dubna 2021 zhaslo 43 tisíc lamp pouličního osvětlení, desítky lamp osvětlujících památky a několik billboardů. Změna kvality životního prostředí se rychlostí světla šířila na všechny strany a byla zachycena i speciálními detektory na dvojici přelétajících družic.


Technické sítě Brno zhasnuly v rámci leteckého snímkování světelné mapy Brna pouliční osvětlení a další, jimi provozované zdroje světla, přesně mezi 00:15 a 03:00 letního středoevropského času. V provozu zůstaly jen ty v soukromém vlastnictví – vesměs továrny s nočním provozem, benzínové pumpy, parkoviště nákupních center nebo reklamy a billboardy.

 

Tou dobou nad Evropou přelétaly dvě umělé družice Země vybavené přístrojem VIIRS (angl. Visible Infrared Imaging Radiometer Suite), který dokáže ve viditelném a infračerveném záření monitorovat stav atmosféry i oceánů, změny a vlastnosti vegetace, ledovců a sněhové pokrývky, prašné bouře nejen nad Saharou, a spoustu dalšího, vše v globálním i regionálním měřítku. Jednomu z kanálů přístroje VIIRS, Day/Night Band (DNB, Denní a noční kanál) neunikne ani noční umělé osvětlení.

 

První snímek pořídila meteorologická družice NPP ze své oběžné dráhy ve výšce 830 kilometrů ve 02:22 letního středoevropského času. Tedy v době, kdy bylo „zhasnuto“. Přibližně o 50 minut později, tedy v čase 03:13, přelétala střední Evropu sonda NOAA-20 se stejným přístrojem. To již bylo rozsvíceno.

 

Snímky, na kterých jsou patrné detaily od 750 metrů výše, zpracoval Martin Setvák z Českého hydrometeorologického ústavu. I když do hry vstoupila vysoká oblačnost (tzv. ciry), srovnáním obou kalibrovaných snímků je patrné, že město mírně pohaslo. Rozdíl však není dramatický: nejsilnějšími zdroji světla jsou skladové haly v bezprostředním okolí našeho města, které zůstaly svítit (jednotlivé svítící „tečky“ např. jižně od Brna). Stejně tak benzínové pumpy, myčky a nákupní centra. Některé ulice sice významně potemněly díky pouličním lampám, ale Brno jako celek zářilo podobně.

Image description

Jako bonus přidáváme dva unikátní záběry rozsvíceného/pohaslého města zachyceného při pohledu z Bílé hory, tedy od západu směrem na východ Brna. V centru snímku můžete rozeznat hrad Špilberk, v popředí pak městskou část Židenice.

 

Jedná se o kompozici 12 záběrů, které představují 1 GB dat a zpracovávaly se 3 hodin. Je patrné, jak je veřejné osvětlení (vhodněji) laděno do oranžové barvy, zatímco většina soukromých zdrojů jedovatě bíle. Fotografie jsou v plném rozlišení k libovolném použití, pouze prosím uveďte autora: Pavel Gabzdyl, Hvězdárna a planetárium Brno

Další informace na:
Sedmikrásky online | 27 - Světlo v noci
https://www.youtube.com/watch?v=zZE4NX235i8

Jsme Hvězdárna a planetárium Brno a vy jste naše hvězdy!

Image description

Jihomoravský kraj ve 02:22 letního středoevropského času, kdy na území města Brna zhasnuly pouliční lampy, lampy osvětlující památky a několik billboardů. Záběr pořídila meteorologická družice NPP z oběžné dráhy ve výšce 830 kilometrů.

 

Kliknutím na obrázek si portrét stáhnete
v plném rozlišení. Zdroj: NOAA CLASS

Image description

Jihomoravský kraj ve 03:13 letního středoevropského času, kdy se na území města Brna svítilo jako obvykle. Záběr pořídila meteorologická družice NOAA-20 z oběžné dráhy ve výšce 827 kilometrů.

 

Kliknutím na obrázek si portrét stáhnete
v plném rozlišení. Zdroj: NOAA CLASS

Sledujte nás
Facebook @hvezdarna.brno www.hvezdarna.cz
Kontaktujte nás
e-mail@hvezdarna.cz 541 321 287
Navštivte nás
Kraví hora 2, 616 00 Brno konečná tram. 4 (nám. Míru)

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR::
107-7380440287/0100 s uvedením „Dar“ do zprávy pro příjemce.

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
logo Cesty k sobě 2021