Boj s ohněm o život. Požáry v amazonském pralese hasí i indiáni

datum 2. 9. 2019
Členové brazilského domorodého kmene Mura si pomalují těla červenými válečnými barvami, vezmou luky, šípy a kyje a vyrážejí do hlubokého pralesa. Čeká je tam souboj s jejich úhlavním nepřítelem. Proti nelegálním těžařům, kteří kácejí stromy a vypalují prales, se musí postavit sami. Indiáni z kmene Mura žijí v džungli v brazilském státě Amazonas, největším státě rozkládajícím se v amazonském pralese. Na vlastní oči vidí, jak les rychle ubývá.
Foto ZDE
Nemají letadla ani helikoptéry s ohromnými nádržemi na vodu. S lesními požáry, které spalují amazonský prales na popel, bojují v džípech a na čtyřkolkách s lopatami a fukary na listí. Malá skupina pár desítek hasičů sídlí v domě uprostřed savany, který je vzdálený asi tři hodiny od nejbližší vesnice. Sami hasí enormně rozsáhlou oblast v brazilském národním parku Campos Amazonicos, kde se oheň v posledních dnech šíří alarmující rychlostí.

Amazonie není jen hustý prales, ale také savany. A právě na nich plameny neuvěřitelně rychle šíří vítr. Hasiči bojující s ohněm mají ale v oblasti pomocníky. Jsou jimi lidé z domorodého kmene Tenharim, který obývá sousední oblast rozkládající se na 900 tisících hektarů Amazonie.

"Je to chráněné území, kde jste mohli dýchat čerstvý a čistý vzduch. Po čtyřech dnech požárů teď dýcháme kouř," řekl pro americkou stanici CNN vůdce kmene Marcio Tenharim. "Od doby, co se (nový brazilský) prezident dostal k moci, se tyto věci dějí mnohem častěji."

Na mysli má Jaira Bolsonara, který prezidentskou přísahu složil teprve letos v lednu. Netají se tím, že dává přednost ekonomickým zájmům země před ochranou životního prostředí. Během krátké doby, co je ve funkci, zrychlilo kácení a vypalování pralesa.

Letos vypuklo po celé Brazílii přes 80 tisíc požárů, což je o 85 procent víc než loni touto dobou. Přestože Bolsonaro tvrdí, že jde o přirozený jev způsobený horkem a suchem, faktem zůstává, že běžnou praxí je i vypalování lesa za účelem získávání orné půdy a pastvin.

Neustále na útěku

Požáry, kterých je letos v Amazonii rekordní počet, zakládají často těžaři a farmáři. Jen během srpna propuklo 28 tisíc požárů. Mezi 15. a 20. srpnem hořelo v 131 indiánských rezervacích.

Muži z kmene Tenharim pomáhají místním hasičům zachránit ze svého domova, co se dá. "Příští generaci čeká temnější budoucnost," myslí si Marcio Tenharim při pohledu na oranžové peklo, které se šíří územím, které jeho kmen obývá.

Amazonský prales ale hoří i v místech, která jsou domovem úplně izolovaných nebo dosud nekontaktovaných kmenů. "Většina z těchto lidí neustále prchá, jsou neustále ohrožováni," cituje britský deník The Guardian Antenora Vaze, bývalého zaměstnance brazilské vládní agentury na ochranu původního obyvatelstva (FUNAI).

"Tito lidé jsou závislí na pralesu, a jak oheň zabíjí zvířata, dostávají se do naprostého zoufalství," dodává Vaz.

Indiáni proti dřevorubcům

Brazilské úřady vyšetřují, jaké organizované skupiny za požáry stojí. Vypalování lesa je totiž podle brazilské prokuratury pro zločince výnosné, za tisíc hektarů se na černém trhu platí asi milion brazilských realů (zhruba 5,6 milionu korun).

Vypálené místo pak často slouží farmářům jako pastvina pro dobytek. Brazílie je největším světovým exportérem hovězího masa.

Prezident Bolsonaro, který tvrdí, že amazonský prales má sloužit hlavně jako ekonomická příležitost, ve čtvrtek dočasně zakázal vypalování džungle kvůli zisku půdy po celé zemi. Zákaz platí 60 dní. Proti požárům už minulý týden vyslal armádu.

"Požáry v domorodých rezervacích jsou většinou způsobené člověkem," potvrzuje pro stanici CNN i brazilský expert z univerzity v Sao Paulu Daniel Botini-Alves. "Už pět nebo šest měsíců pozorujeme, jak se odlesňování stupňuje a požáry jsou toho důsledkem," upozorňuje s tím, že po konci období sucha se může požárů objevit ještě více, protože farmáři začnou vypalovat znovu zarostlé pastviny.

Video: Letecké záběry požárů v Amazonii

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico