Aurora borealis

datum 20. 2. 2021
Zdroj: Pixabay.com
Slunce už v odpočívá v Rybách a moje úžasná kamarádka, co sleduje rytmy, v nichž tady na Zemi žijeme, ale spíš než o hvězdy je opírá o přírodní moudrost, mi včera připomněla, jaká to shoda načasovaní mezi obdobím Ryb a Sluncem odpadlým už ve Vodnáři právě na Popeleční středu. Tohle slovní spojení rozeznělo jednu z nejhlubších strun, nedotýkanou od dětství. Tehdy ji musela naladit donekonečna opakovaná četba knih o Kájovi Maříkovi. Nemám ucelené vzdělání v katolické věrouce a jiné spojení si nevybavím. Popeleční středa a vědomé rozhodnutí k pokání, k usebrání a rozjímání nad vlastním životem, nad stavem své duše, rozhodnutí k její očistě a veřejná prosba za odpuštění. 45 dní do Velikonoc. V Rybách se tak dlouho nezdržíme … i když, jak se to vezme. Slunce se samozřejmě jako obvykle 21. března přehupne z Ryb do Berana a nastartuje nový energetický cyklus, ale Merkur ještě dotahovat bude a Ryby opustí 4. dubna, právě na Velikonoční neděli. Vida. Ostatně, pro Ryby jsou tyhle nejasné přechody a nejednoznačné ukončování, možná spíš neukončování, typické.

Každopádně, jsme teprve na začátku. Opusťme narativ katechismu a pojďme si přiblížit tohle předjarní období pojmenováním, na jaké jsme dnes zvyklí. Jedním slovem: detox. A parafráze Alenčina vzkazu: „Ledy povolí, sníh taje. V hlubinách země vše klíčí. Klíčení spotřebovává nastřádanou sílu. Voda promývá zbytky. Příroda čerpá ze zásob, které už docházejí. I vlastní tělo je připraveno pouštět. Jen je potřeba je promývat, hodně pít. Uklidit. V hlavě i ve svém prostoru, vymést pavučiny, vybílit příbytek. Pomalu, postupně. Na střídačku. Udělat kousek a ohřát se. Jíst naklíčené věci. A začít se hýbat, ale ne silou, tak jako ryby. Plout. Nenásilný pohyb, splynutí s dechem, pohyb, kdy se ve svém vlastním rytmu noříme do sebe. Tím vytváříme prostor pro nový začátek …“ Omlouvám se, pokud máte pocit, že je to mimo mísu, ale mně to přišlo úžasné. A pokud vás to zaujalo, zaplujte po vlnách internetu na stránku Čarokvítí.

Tak jo, a teď z magického světa Ryb zpět do ostrého světla a materiální reality, kde ještě stále naplno frčí Vodnář a Býk. Zaujal mě jeden z komentářů ke včerejšímu postu. Vyjadřoval pochybnost o tom, zda a nakolik lze považovat přechod Slunce do Ryb za úlevné spočinutí … a já chci vlastně jen dodat, že se bavíme o několika překrývajících se procesech. Jednak o pravidelném každoročním cyklu jistého zklidnění, zpomalení a čistění, to na měsíc. V krátkodobém horizontu jde pak o pouhých pár dní, kdy se Slunce (s výjimkou krátkých kontaktů s Lunou) nevztahuje k žádnému dalšímu energetickému zdroji a my tak jedeme až do středy příštího týdne na volnoběh. V určitém smyslu, rozhodně to neznamená, že se život zastavil. A konečně – a sem, předpokládám, poznámka mířila – v celkovém kontextu událostí, ať osobních či celospolečenských, kde skutečně jen o pauzu na vydechnutí, zastávku na svačinu, jinak proces pokračuje a časový rozvrh komplexním změn je daleko lépe sumarizován například v tomto starším textu.

Ach jo, ty Ryby … sice jsem prohlásila, že se přesouváme zpět do Vodnáře, a přesto předchozí odstavec znovu vyznívá v duchu onoho doporučeného promývání a úklidu, vyjasnění a utřídění všeho, co proudí naší myslí i duší. I Sofinka, jindy akční a divoká, včera zvolila možnost sledovat pohádkový film, dlouhý nad její dosavadní možnosti a tolik, tolik rybí … znáte Píseň moře?

OK, a teď teda to ostatní. Luna až do podvečerních hodin ještě stále v Býku. Nad ránem opřena o pevné rameno Pluta nám aspoň na chvíli přináší pocit stability základních hodnot, domova a rodiny, péče a bezpečí. A s ním, chceme-li, i prožitkový návod k tomu, kde hledat své jistoty. S přechodem Slunce do Ryb a Lunou vyvázanou z dramatických aspektů se energie dne na chvíli přiblíží vyrovnání mužských a ženských vlivů, ramena vah se možná i maličko zhoupnou ve prospěch neuspěchané, přijímající jinové energie. A znovu: právě to je čas k odpočinku.

Zdroj: http://www.astropsychologie.cz/

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico