Zdá se, že ani po stovkách let zkoumání v nás egyptské pyramidy nepřestanou vzbuzovat silné vzrušení a údiv. Spekulacemi o dosud neobjevených tunelech a komorách v takzvané Velké pyramidě se to mezi archeology, nadšenci či esoteriky jen hemží.

Nikomu se zatím nepovedlo získat přesvědčivý důkaz o jejich existenci, ale vypadá to, že pracovníci projektu Scan Pyramids jsou už velmi blízko. Na tomto projektu pracují odborníci z nejrůznějších institucí; můžeme mezi nimi najít zástupce univerzit, výzkumných institutů a společností zabývajících se moderní technologií z celého světa.

Jak už napovídá samotný název projektu, jedná se o rozsáhlé „skenování“ pyramid pomocí nejnovějších technologií, prostřednictvím kterých mohou vědci doslova vidět i skrz ty nejsilnější zdi.

Technologie se nazývá mionová radiografie a vědci ji pro lepší pochopení přirovnávají k rentgenu: „Stejně jako rentgenové paprsky projdou skrz naše lidská těla a umožní nám vidět kosti, tyto elementární částice zvané miony se snadno dostanou skrz jakoukoliv zeď, kámen, či dokonce horu,“ vysvětlil jeden z vědců Mehdi Tayoubi, když poprvé představoval tento projekt pro web Discovery News.

Na oficiálních stránkách projektu Scan Pyramids se můžete dočíst, že technologie byla nejprve používána k průzkumu vulkánů; je tedy jasné, že silné stěny pyramidy neznamenají pro tuto metodu výzkumu žádnou velkou překážku. Poté, co zařízení vyšle na pyramidu paprsek mionů, dokáže z nabraných dat sestavit 3D model zkoumané oblasti. Vědci se touto metodou snažili zmapovat další a další části pyramidy ve snaze najít nějakou komoru či dutinu.

Dozvíme se někdy, co všechno ukrývají (nejen) egyptské pyramidy? Foto Wikimedia Commons
Dozvíme se někdy, co všechno ukrývají (nejen) egyptské pyramidy? Foto Wikimedia Commons

Ačkoliv průzkum ještě není ani zdaleka u konce, vědecký tým už ohlásil dva zajímavé nálezy. Jedná se o dvě dosud neobjevené dutiny. Jedna by se měla nacházet v severovýchodní části pyramidy ve výšce 105 metrů od země a druhá je prý na severní straně poblíž vchodu. Jejich přesný tvar a velikost odborníci zatím nejsou schopni určit a potřebují tyto oblasti podrobit detailnějšímu výzkumu. Jinými slovy, zatím jen vědí, že tam něco je, ale pořádně netuší co.

Něco podobného jsme mohli slyšet i od archeologů, kteří loni na pyramidě naměřili termální anomálie. U některých kvádrů tenkrát vědci naměřili až o šest stupňů vyšší teplotu než u sousedních bloků a právě skryté tunely byly také jednou z hypotéz, kterým se vědci tyto anomálie snažili vysvětlit. V tomto případě však hypotéza zůstala hypotézou.

Vypadá to, že nyní už záhadný objev tak snadno nevyšumí. Vědecký tým pracuje na instalaci dvanácti nových zařízení, která by jim měla poskytnout lepší a přesnější data. Na výsledky se podle pracovníků projektu Scan Pyramids můžeme těšit už na konci tohoto měsíce. To by snad mohl být signál, že to vědci myslí opravdu vážně.

Pokud tedy vědci dodrží svůj slib a na konci října odhalí další informace, můžete se spolehnout, že vás o tom Šifra bude informovat.

Do té doby ale můžeme jen čekat. Nikoho asi nepřekvapí, že zanedlouho po zveřejnění objevu se začaly ozývat i kritické hlasy egyptologů. Nejvýraznějším z nich je bývalý tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta Zahi Hawass, který tvrdí, že v pyramidě žádné tajné místnosti nejsou a že naměřené hodnoty odpovídají konstrukci pyramid. Podle Hawasse jsou výzkumníci sice vědci, ale chybí jim archeologické znalosti. Jinak by prý věděli, že jádro pyramidy je postavené z části z dlouhých velkých a z části z malých kamenů, což způsobuje anomálie při měření.

Z toho si však výzkumný tým nedělá starosti a vesele pokračuje v měření. On totiž pan Zahi Hawass, Velký cenzor, má svoje mouchy a v minulosti byl často kritizován nejen za svou aroganci. Někteří archeologové ho dokonce osočovali, že nemá dostatečné archeologické znalosti, což nám v tuto chvíli dotváří docela pěkný paradox. Hawasse dokonce zvali výzkumníci, kteří objevili pyramidy v Bosně, kde probíhá rozsáhlý výzkum, aby se přijel na tento fascinující objev podívat, ten ale nejen že odmítal jezdit na konference, ale tvrdě trestal své podřízené a vedl špinavé kampaně proti všem, kteří do Bosny jeli a potvrdili, že tam pyramidy opravdu jsou. Nikoli přírodní kopce, jak část mainstreamových vědců v čele s Hawassem tvrdila.

Snad to s objevem nedopadne jako v případě pyramid v Bosně. Ty jsou na rozdíl od egyptských, protože v Bosně není poušť, porostlé vegetací. Ačkoli v Bosně probíhá rozsáhlý výzkum, včetně komplexu betonových tunelů pod nimi, velká část vědecké obce tvrdí, že v Bosně žádné pyramidy nejsou.
Snad to s objevem nedopadne jako v případě pyramid v Bosně. Ty jsou na rozdíl od egyptských, protože v Bosně není poušť, porostlé vegetací. Ačkoli v Bosně probíhá rozsáhlý výzkum, včetně komplexu betonových tunelů pod nimi, velká část vědecké obce tvrdí, že v Bosně žádné pyramidy nejsou.

Pokud zrovna Zahi Hawass, daleko více politik než vědec, tvrdí, že v pyramidách žádné tajnosti nejsou, zkušenosti s tímto mocným památkářem, zjednodušeně řečeno, napovídají, že by mohli být vědci na správné stopě a že pravý opak je pravdou.

Samotní vědci ze Scan Pyramids se diplomaticky nechali slyšet, že zatím jsou všechno jen spekulace a v existenci tajných místností či tunelů uvěří až v momentě, kdy je uvidí na vlastní oči. My můžeme jen doufat, že svá případná zjištění budou moct i zveřejnit a nebude zájem na politikaření a jejich utajení, jako již v minulosti tolikrát.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Lukáš Marek

Zdroj: http://www.seeker.com/pyramid-interior-revealed-using-cosmic-rays-1771264057.html

http://www.casopis-sifra.cz/archeologove-tvrdi-ze-ve-velke-pyramide-nasli-tajne-komory/

 


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png