Zdroj: Celostnimedicina.cz

Angínovník čínský je nejen léčivá bylinka, ale také se krásně vyjímá na zahrádce. Má mnoho léčivých účinků, ale je-li žena těhotná, měla by se této rostlince obloukem vyhnout.

Doba čtení 2 min.

Cesty k sobě


Letos jsem od svých přátel dostala hezkou řádku bylin, ať už kytici košaté bazalky, máty, šeříku, ale také léčivek, které mi přinesli zasazené v květináčích. Byliny rozkvétaly velmi pozvolna, pěkně jedna za druhou a tak na mé zahradě vykvetla divizna, řepík, třezalka tečkovaná, bujel pelyněk brotan, pelyněk pravý, perila křovitá, ale i angínovník, který rozkvétá právě v těchto dnech. Nejprve se objevil malý nenápadný květ, jakýsi průzkumník, aby pak rostlina nabrala do mocných pupenů a v gejzíru oranžové vytryskla hrdým, oranžovým plamenem. Tak to je angínovník, iris domestica, leopardí lilie z řádu chřestotvarých. A vy, budete-li mít možnost, zcela jistě si jej příští rok zasaďte, nejen, že zkrášlí vaši zahradu, taktéž vám doplní přírodní apotéku.

Rozmnožit bylinku není vůbec složité, po odkvětu se na rostlině objeví tobolka, která ukrývá několik semínek. Semena vykazují poměrně dobrou klíčivost, není tedy problém bylinku namnožit. Radost vám udělá doma i venku, snáší mrazy do – 20 °C. Pokud zvolíte pokojové prostředí, květináč postavte raději na slunné místo a šetřete s vodou, příliš mnoho vlhka rostlině nesvědčí.

Jak píše lékař Zbyněk Mlčoch na svých stránkách: angínovník čínský je vytrvalou bylinkou s masitým oddenkem, který také sbíráme, stejně, jako list. Léčivku zbožňuje tradiční čínská medicína. V Česku je s oblibou využívána při zánětech mandlí, kdy stačí rozkousat kousek listu, následně se poměrně rychle dostavuje úleva.

Účinky angínovníku čínského

Dříve, než se rozepíši, nutno podotknouti, že konzumaci léčivky by se měly vyhnout těhotné ženy, řadíme ji mezi abortiva, tedy, byliny vyvolávající potrat. V některých případech může dojít k alergické reakci, zejména otokům dýchacích cest. V takovém případě je dobré učinit test, během kterého rozkoušeme kousek listu. Pokud je tento počin bez újmy, lze v aplikaci pokračovat. Opomenu-li záněty mandlí, bylinku lze použít i zde:

  • Revma, revmatismus, revmatoidní artritida,
  • Zvýšená teplota, horečka, kterou srážíme až v nezbytných případech,
  • Bolest (analgetický účinek),
  • Bakteriální nákaza,
  • Jaterní problematika, bylinu řadíme mezi významná hepatika,
  • Zahlenění, k usnadnění vykašlávání,
  • Rakovinné bujení,
  • Zácpa,
  • Anorexie, nechutenství, k celkové podpoře chuti k jídlu,
  • Bylinka celkově osvěžuje, dodává sil.

Jak angínovník využít?

Jste-li milovníky tinktur, které tu a tam trápí záněty mandlí, zcela jistě si připravte lihovou tinkturu. Tuto tinkturu pouze kloktáme, neužíváme vnitřně. Přeci jen, ve větší míře je bylina toxická. Tinkturu připravíme klasickým způsobem, kdy bylinu nasekáme, zalijeme po vrch vodkou, slivovicí či kvalitním lihem, macerujeme 4-6 týdnů při pokojové teplotě, nejlépe ve tmě. Následně scedíme, užíváme dle potřeby naředěnu vodou.

Při bolestech v krku pomůže odvar, kdy 2 g byliny provaříme v 200 ml vody, nejlépe po dobu 10 minut. 20 minut louhujeme, popíjíme 2 x denně.

Nemáte-li čas, lze využít jednoduchý způsob, kterým je žvýkání zhruba 3 cm mladého listu. Pouze však žvýkáme, list nepolykáme.

Nechť jsou nám bylinky lékem i radostí, vášní, zdravím, láskou i pokorou.

Autor: Mgr. Zuzana Švédová, Dis.

Zdroj: www.celostnimedicina.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě