Zdroj: Pixabay.com

Odlesňování je velký problém zejména pro pralesy. Když se přidá ještě sucho a teplo, je založeno na katastrofu. Amazonii opět trápí požáry a jsou ještě intenzivnější než v minulých letech. Jaké důsledky mají události v pralesech pro nás?

Doba čtení 2 min.

Cesty k sobě


Sucho, teplo i odlesňování. Loňská tragédie v Amazonii se opakuje, a to s ještě větší silou. V amazonském deštném pralese v Brazílii je letos nejvíce požárů za posledních 10 let. Server Aktuálně.cz přináší další díl pravidelného měsíčního přehledu informací o klimatu.

Zdroj: Zpravy.aktualne.cz

Požáry v amazonském pralese letos zuří ještě ničivěji než minulý rok. Loni v srpnu brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) napočítal 30 tisíc požárů, letos je to podle oficiálních čísel méně. Podle brazilského vědce, který v INPE pracuje, ale letos zveřejněná statistika není přesná. Ve skutečnosti Amazonie v Brazílii hoří nejvíce za posledních 10 let.

Na nepřesná čísla poukázala agentura Reuters s odkazem na Alberta Setzera, brazilského vědce, který na studii lesních požárů v INPE pracuje. Oficiální data na stránkách ústavu jsou podle něj chybná a požárů zuří více než loni, kdy byla čísla také rekordní. Vidět je to prý na satelitních snímcích.

Obzvlášť kritická situace panuje v jednom z největších světových mokřadů Pantanal, který se rozkládá na hranicích Brazílie, Paraguaye a Bolívie. Hoří tam třikrát více požárů než loni. Sezona požárů přitom teprve začíná, v následujících měsících se situace může zhoršit.

Vymírání včel

Včely v Českou jsou hladové. Může za to rychlé střídání počasí a extrémní výkyvy způsobené změnou klimatu. Když například po dlouhém období vedra přijdou lijáky, včely nestihnou nasbírat nektar, protože během deště nelétají. Mnohé květy se navíc neotevřou, a pokud ano, hrozí, že pyl odplaví voda.

Podle včelařů jsou problémem i teplé zimy. Včely jsou z vysokých teplot dezorientované, vyletí ven, prokřehnou a pak zahynou.

S vymíráním včelstev to u nás ale není tak horké jako jinde ve světě. Vymření včely medonosné v Česku, díky které si lidé mohou dopřávat med, nehrozí, protože se o ně lidé starají. “Větší problém mají ostatní druhy včel a hmyzu obecně, protože na rozdíl od včely medonosné se o ně málokdo zajímá,” vysvětluje včelařka.

Zdroje na letošek jsme už vypotřebovali

Na předposlední srpnovou sobotu letos vyšel takzvaný Overshoot day, tedy den, kdy lidstvo spotřebovalo všechny zdroje, které Země dokáže během roku obnovit.

Zdá se to brzy, ale ve skutečnosti jsme do této fáze došli o tři týdny později než třeba loni. Může za to pandemie koronaviru a zpomalení produkce na jaře.

Sami Češi se z toho ale moc radovat nemohou, všechny své zdroje vypotřebovali už o týden dřív. Naopak takovému Kyrgyzstánu by měly zdroje vydržet až do Vánoc.

Klima ve městech

Redakce serveru Aktuálně.cz se vydala do Kadaně, města obklopeného doly a uhelnými elektrárnami. Ukazuje se totiž, že i přesto dokáže aktivně bojovat za lepší životní prostředí.

Kadaň spolupracuje s vědci z Akademie věd, kteří české město podrobně zmapovali a vytvoří pro něj strategii dalšího udržitelného rozvoje.

Planeta v nouzi. Klimatický speciál Aktuálně.cz

Zdroj: Zpravy.aktualne.cz

Vedro ve městech, prázdné studny nebo vykácené lesy. Klimatické změny výrazně zasahují do života nás všech. Tvrdá fakta jasně ukazují, že planeta se kvůli vypouštění skleníkových plynů ohřívá a mění. Co se vlastně přesně děje? Jak se globální krize, ve které jsme se ocitli, projevuje v Česku i zahraničí a jaké bude mít následky?

Deník Aktuálně.cz připravil velký speciál věnovaný změně klimatu, ve kterém postupně zveřejňuje reportáže, rozhovory s odborníky i inovativně zpracované fotogalerie nebo interaktivní grafiky. Dejte o nich vědět pod hashtagem #PÁLÍNÁSKLIMA.

Autorka: Simona Fendrychová

Zdroj: zpravy.aktualne.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě