Amazonské požáry: Co je nejnovější v Brazílii?

datum 21. 10. 2019

Temná mračna kouřových měst v Brazílii dusila, zatímco části Amazonky hořely rychlostí, která nebyla vidět v letech, a svět zareagoval rozhořčením.

Na několik týdnů v srpnu byly upřeny oči světa na Brazílii a reakci její vlády. Ale co je nejnovější s požáry teď, téměř po dvou měsících? A proč by mohl být problém horší, než se poprvé objevil?

Stále existují ohně Amazonky - i když ne tolik

Když bylo v srpnu pálení Amazonu nejvyšší, došlo k tisícům individuálních požárů, což je téměř trojnásobek toho měsíce - 30 901 - ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Co to způsobilo? Lesní požáry se odehrávají v Amazonii během období sucha od července do října. Mohou být způsobeny přirozeně se vyskytujícími událostmi, jako jsou údery blesku, ale tento rok většina z nich byla zahájena zemědělci a těžebníky zúčtujícími půdu pro úrodu nebo pastvu.

To je důležité, protože Amazonka je největším deštným pralesem na světě a životně důležitým úložištěm uhlíku, který zpomaluje tempo globálního oteplování.

Svět reagoval zuřivostí na požáry - v desítkách měst došlo k protestům, hrozily finanční sankce a široce odsoudil environmentální politiku brazilského prezidenta Jaira Bolsonara.

Koncem srpna nasadil pan Bolsonaro armádu do Amazonie a nařídil 60denní zákaz vypalování ohně, aby tam vyčistil zemi. Opatření měla účinek - počet požárů v Amazonii mezi srpnem a zářím poklesl o třetinu. Tempo se tento měsíc ještě více zpomalilo a je pravděpodobné, že tak učiní nyní, když začnou roční deště.

Existují však náznaky, že situace je horší, než se zdá. Je to proto, že spalování deštného pralesa není největším problémem - odlesňování je.

Tradičně je amazonský deštný prales vytěžen, ponechán uschnout a poté zapálen. V době, kdy moratorium přišlo, již došlo k rozsáhlému odlesňování. Jedinou věcí, které zákaz předešel, bylo spalování.

„Snížili úroveň spalování, ale nikoli úroveň odlesňování,“ říká Ane Alencar, vědecká ředitelka neziskového Amazonského environmentálního výzkumného ústavu (Ipam). "Do konce srpna už došlo k většině odlesňování v tomto roce."

Statistiky shromážděné brazilskou satelitní agenturou Inpe naznačují, že v letošním roce bylo dosud vyklizeno nejméně 7 747 km 2 brazilského amazonského deštného pralesa.

Ane Alencar věří, že skutečná hodnota bude pravděpodobně nejméně o 30% vyšší, což je nejhorší rok od roku 2008 pro amazonské odlesňování v Brazílii. Domnívá se, že spousta dřeva ještě musí být spálena, protože moratorium a fakt každoroční deště začínají.

„Existuje mnoho oblastí, které byly odlesněny, ale nebyly spáleny, ale místo toho by mohly být spáleny příští rok,“ říká paní Alencar.

 
Problém se přesunul z Amazonu

Zatímco v brazilském Amazonii došlo k požáru, v jiné křehké oblasti na jih - Cerrado Savannah, to byl jiný příběh. WWF to nazývá „jedním z nejohroženějších ekosystémů na planetě“, ale minulý měsíc tam bylo více požárů než v Amazonii.

Cerrado je jednou z nejvíce biologicky rozmanitých oblastí na světě - asi 40% živočišných a rostlinných druhů se na planetě nenachází nikde jinde, a je osídlena jaguary, mravenečníky a makaky. Podle Amazonského environmentálního výzkumného institutu (Ipam) však již bylo ztraceno asi polovina lesů, mokřadů, lesů a travních porostů - hodně z toho je cestou k pěstování sóji.

Přestože je brazilský Amazon ohrožen, jeho převážná většina zůstává nedotčena. Cerrado má asi poloviční velikost než brazilský Amazon a půda se ztrácí mnohem rychleji.

Úloha savany jako úložiště uhlíku, a tedy při řízení světového klimatu, je zásadní. Ipam odhaduje, že počet stromů ztracených v letech 2016 a 2017 byl ekvivalentem 440 milionů tun tun CO2 více do atmosféry - jednoduše řečeno, to je více než celkové emise CO2 ve Velké Británii za jeden rok.

Na Cerrado nebyl koncem srpna podřízen stejný zákaz požárů vynucený na brazilském Amazonii. Od srpna do září se tedy počet požárů v savaně zvýšil o 78% na 22 989.

"Když se společnost dívala na Amazonku, myslela si na [v Cerradu], je to v pořádku, můžeme tady dělat, co chceme,“ říká Ane Alencar.

Dosud bylo v říjnu v Cerradu téměř 1800 požárů, nejhorší však pravděpodobně prošlo. Do konce měsíce zasáhnou oblast silné roční deště.

Kampaně říkají, že by se mohlo udělat více

Brazilský ministr životního prostředí řekl BBC, že vláda dělá "vynikající" práci na ochraně Amazonky, ale aktivisté tvrdí, že by to mohlo udělat víc, než jen zastavit požáry v jednom regionu po dobu 60 dnů.

„Požáry v Amazonii se mohly po brazilské hasičské reakci zpomalit, ale tato krátkodobá reakce nestačí,“ říká Christian Poirier, programový ředitel americké neziskové skupiny Amazon Watch.

„Potřebujeme skutečný závazek Bolsonarovy vlády na ochranu brazilských lesů a jejich původních a tradičních komunit, které jsou skutečnými strážci Amazonie.

„Bolsonaro slíbil„ nulovou toleranci “pro výbušné odlesňování a následné rozšířené žhářství; jeho politiky a rétorika však takové zločiny skutečně podporovaly.“

Mimo Brazílii je spousta požárů

Ačkoli brazilské požáry popadly většinu titulků, není daleko od jediného jihoamerického národa, který utrpěl požáry - nebo čelit diskusi o tom, jak začali.

Paraguay ztratil mnoho hektarů chráněného lesa z Pantanalu, největší tropické mokřady na světě, což ohrožuje jeho biologickou rozmanitost. WWF Paraguay říká, že je to problém způsobený člověkem, protože zemědělci spalují pastviny, aby zlepšili kvalitu pastvin pro skot a vyvolali lesní požáry.

Data z brazilské satelitní agentury ukazují více než 18 200 požárů v Paraguay v roce 2019, což je o 16% více než v minulém roce.

V Bolívii zničily požáry - některé úmyslně - od května zničily více než čtyři miliony hektarů, ale nyní může situace zmírnit silný déšť. V úterý úředníci řekli, že požáry na východě byly potlačeny a záběry ukazovaly hasiče v těžce zasaženém Chiquitanía, který pro radost skákal.

Bolivijské požáry vyvolaly masové protesty proti prezidentovi Evo Morallovi, který nedávno vydal vyhláška, která zemědělcům umožnila vyčistit čtyřikrát více půdy pro zemědělství - proces dokončený spálením.

Přeloženo přes translate.google.cz

Zdroj: www.bbc.com

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico