Aby emoce neškodily, ale pomáhaly

datum 27. 7. 2022

Je to téměř 27 let od chvíle, kdy se na Golemanův popud začali lidé zajímat o koncept emoční inteligence alias schopnost využívat emoce tak, aby nám neškodily, ale byly prospěšné. Justin Bariso se ve své knize dívá na to, jak tzv. EQ využít a ovládat v každodenním životě.

V době agresivních sociálních médií a neustálého rozptylování pozornosti je vysoký kvocient emoční inteligence důležitější než kdy dřív. Autor na základě výzkumu, známých příkladů a osobních příběhů představuje její aktuální koncept v podmínkách reálného života.

Nenechte se odnášet emocemi

Představte si, že posloucháte příběh muže jménem Steve: Po několika letech usilovné snahy přestat kouřit se mu zdá, že je konečně na dobré cestě. Měsíc je bez nikotinu a jeho touha po něm slábne. Dneska má ale v práci perný den. Po obzvláště náročném telefonním hovoru se šéfem se přikrade ke kolegovým zásobám, sebere cigaretu a spěchá s ní ven. Jakmile si zapálí, přepadne ho pocit viny.

Okolnosti či pokušení mohou být u každého člověka jiné, ale vzorce chování bývají podobné a všechny vedou k jediné, nepopiratelné pravdě: emoce a návyky jsou neoddělitelně spojené. Toto je příklad tzv. emočního únosu, tedy situace, v níž emoce převládnou nad typickým myšlenkovým procesem. Ten může být škodlivý nebo prospěšný (může vám například dodat odvahu bránit své blízké před útočníkem, jenž je větší nebo silnější než my).

Chcete-li své navyklé reakce změnit, použijte tuto třístupňovou metodu:

1. Motivujte se
2. Cvičte
3. Používejte

Nutno dodat, že se nesmíte vzdát! „Změnit emoční chování není nijak snadné. Častokrát se budou ke slovu dostávat nervové spoje, které se upevňovaly celý život. Očekávejte, že i když se posunete dál, sklouznete občas o kousek zpátky,“ dodává Bariso.

Jak nalézt správnou rovnováhu mezi emocemi a rozumem, jak na kultivaci hlubších a oddanějších vztahů či na obranu před EQ ve službách zla se dozvíte v knize EQ Emoční inteligence v každodenním životě. Knihu vydala Metafora, koupíte na e-shopu Grada.cz.

Justin Bariso je autor, řečník a konzultant, který pomáhá firmám a jednotlivcům rozvinout si emoční inteligenci. Jeho práce a myšlenky byly uveřejněny v časopisech jako Forbes, TIME a CNBC a jeho sloupky na Inc.com čte víc než milión lidí měsíčně.

Zdroj: web autora

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě