Festival VEGEFEST po sedmi letech existence dokončil proměnu z festivalu zaměřeného primárně na stravování na festival věnovaný udržitelnému a soběstačnému životnímu stylu, neboť původní poslání festivalu s těžištěm v oblasti stravování bylo naplněno společně s rozšířením veřejně dostupných možností vegetariánského, veganského i raw stravování.

Hlavním cílem současného festivalu je přivést pozornost k neohleduplnému nakládání se zdroji planety, na které žijeme, k ekologické stopě, kterou obecně přesycená a na zisk orientovaná západní společnost vytváří a inspirovat návštěvníky k pozitivním změnám, které lze v tomto ohledu učinit v každodenním životě.

ZMĚNA KONCEPCE FESTIVALU S SEBOU NESE NĚKOLIK ORGANIZAČNÍCH ZMĚN:

Festival Soběsta(te)čnosti se stává platformou pro události propagující soběstačný a udržitelný životní styl, v Praze i regionech, víkendové i pobytové. Do organizačního týmu pražského festivalu vstupuje Akademie soběstačnosti.

Na festival bude VOLNÝ vstup bez pokladen – návštěvníci přispějí na organizační zajištění festivalu dobrovolným zakoupením bambusového příboru, který umožní konzumaci na místě. S tím souvisí možnost rozprostřít stánky po větší ploše a poprvé otevřít prostor festivalu i pro kolemjdoucí turisty.

Vegefest aktivně pokračuje v koncepci ZeroWaste nejen na místě, ale i během přípravy festivalu. „Baví nás hledat, kde všude lze učinit malé kroky ke snížení plýtvání a zjišťujeme, že všude. Proto letos rušíme komerční tisky a budeme propagovat festival zejména elektronickou cestou. Doufáme, že se VEGEFEST stane inspirací pro další festivaly a akce konané ve veřejném prostoru“, říká organizátorka festivalu Tereza Dlabalová.

Všichni prodejci se stejně jako loni zavázali k použití kompostovatelného nádobí, které pro festival dodává společnost Bio Planeta a zajistí jeho likvidaci, a také likvidaci bio odpadu. I letos bude probíhat třídění odpadu na místě před očima návštěvníků, s komentářem odborníků k jednotlivým materiálům a postupům recyklace. Opakovatelně použitelný bambusový příbor SPORK („spoon+fork“ – lžičkovidlička) se letos stává dobrovolnou vstupenkou na festival a kromě toho, že se tímto krokem ušetří mnoho jednorázových příborů, návštěvníkům zůstane i po skončení festivalu.

Stejně jako v minulých letech se VEGEFEST zcela obejde bez alkoholu.

Případný výtežek z festivalu poputuje na podporu projektu BOSQUE MEDICINAL, který má za cíl ochranu člověkem nedotčené části ekvádorského amazonského pralesa.

PROGRAM 8. ROČNÍKU:

Hlavní program osmého VEGEFESTu bude sestávat hlavně z přednášek a workshopů z oblastí permakultury, přírodního stavitelství, zdravého stravování, domácí výroby, zero waste, alternativních zdrojů energií, lokální ekonomiky, komunit, osobního rozvoje a dalších. VEGEFEST otevírá prostor jako pro nové informace a vzdělávání, tak pro sdílení již nabytých zkušeností ze soběstačného života.

Program bude probíhat v sobotu od 11 do 19h a v neděli od 10 do 18h, v blocích o délce 1 – 2 hodiny, souběžně v sále Starého Purkrabství a ve venkovním šapitó. Jednotlivé semináře, přednášky a workshopy budou hrazeny účastníky na místě přímo lektorům.

Hlavní přednáškový program bude doplněn zdravým vegetariánským i veganským občerstvením a volně plynoucím doprovodným programem. Nebude opět chybět ani dětský koutek, cvičení pod širým nebem, masážní stan, dařiště a prodej doplňkových produktů s důrazem na BIO a lokální výrobky.

Festival se koná za každého počasí.

Pražskému festivalu předcházel ve dnech 22. – 29. července 2018 1. ročník týdenního Festivalu soběsta(te)čnosti v meditačním centru Sklenářka a poskytl za účasti cca 100 návštěvníků větší prostor pro praxi (stavba ekodomu, šití bot, práce s hlínou, tvoření permakulturních záhonů, výroba domácí kosmetiky ad.). Na oba festivaly naváží Soběsta(te)čné víkendy konané od podzimu 2018 měsíčně tamtéž, a vrcholící 2. ročníkem týdenního festivalu na přelomu července a srpna 2019.

PROGRAM:

 • Přírodní stavitelství a energetická soběstačnost (Pavel Černý)

 • Osobní dům a rodová zahrada (ing. Arch. Petr Hájek)

 • Česká permakultura (Alena Suchánková)

 • Rodina v klidu – jak v dnešní době vychovávat děti k soběstačnosti (Martina Elterlein)

 • Bosá chůze, bosé boty (Filip Pathik Vystavěl)

 • Koncept ekovesnice (Spolek Zeměsouznění)

 • Šťastná a udržitelná společnost (Alena Suchánková)

 • Kruhy kmenů – ochutnávka poradního kruhu (Natural Spirit)

 • Učení přírodních národů a jóga (Honza Dlabal)

 • Pěstování ovocných stromů (i ve městě) (PagoPago)

 • Ženské bylinné rituály (Alexandra Martina Běhalová)

 • Agnihotra – využití síly ohně (Ulrich Berk)

 • Jak žít pravdu (Tomáš Šimo)

 • Ochutnávka vytváření společenství podle Scotta M. Pecka (Honza Nejedlý, SoMA)

SOBOTA ODPOLEDNE

MODEROVANÁ DISKUSE „CESTY K SOBĚSTAČNOSTI“

účinkují: Pavel Černý, Petr Skořepa, Wlasta Hlinková, Tomáš Svoboda, Petr Hába

provází: Stanislav Miler

Ve spolupráci se Sacred Chants budou součástí Vegefestu dva večerní koncerty:

SOBOTA ve 20h: NESSI GOMES (britská zpěvačka, která se narodila na malém ostrově Guernsey v portugalské rodině, spojuje vlivy obou částí svého etnického původu, mísí tradiční, emocionální folkovou hudbu Fado s britskou progresivní moderní inspirací).

NEDĚLE v 18.30h: MAOK (multitalentovaný slovenský hudebník, jehož hudba zavede posluchače do světů vnitřních i vesmírných).

Vstupenky na oba koncerty jsou samostatně v předprodeji na GoOut (https://goout.net/en/prague/).

Změna programu vyhrazena. Festival se koná za každého počasí.

Spolupořadatelé: Floresta, Sklenářka, Festival soběsta(te)čnosti, Akademie soběstačnosti, NKP Vyšehrad

Hlavní partneři: Maitrea, Bioplaneta, Envirostyl, Bosque Medicinal

Partneři: Sacred Chants, Jayananda, Tvoříme pískem, Rozvoj tancem

Mediální partneři: Cesty k sobě, Pravý domácí časopis, Meduňka, Letáček, Regenerace, BIO měsíčník, Můžeme jíst zdravěji, Proti šedi, festival Ezotera, festival Ezofest (SK)

Gastronomie: Floresta, Sri Lanka Curry House, Loving Hut

Nápoje: Dobrá čajovna, KOFI KOFI, Kombucha Bohyně, Shake-it, limonády F&T Trading s.r.o., limonády NewArtLine s.r. o.

Tržnice: Almaterra Superfoods, ShivaShop, Pathik Shoes, Dagmar Clair, Intao s.r.o., Naboso s.r.o., Luz&Lulie, Feel Good Family s.r.o., Dar z nebe s.r.o., Petra Lammas, Nutt.cz

Vstupné na festival:

– dobrovolný příspěvek 100 Kč za bambusový příbor SPORK a na podporu organizačního zajištění festivalu. Tuto „vstupenku“ bude možné zakoupit od 1. června i v předprodeji na GoOut.

– jednotlivé přednášky a workshopy hrazené přímo lektorům v hotovosti na místě.

KONTAKT:

mediální partnerství, produkce: Tereza Dlabalová, tereza@floresta.cz, tel. 721 642 724

program: Jitka Šmejkalová, skolasoma(a)gmail.com, tel. 776 071 553

PR: Darina Miklovičová, darina.miklovicova@gmail.com, tel. 602 200 445

www.vegetarianskyfestival.cz

www.festivalsobestatecnosti.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png