7 překvapivých přínosů citronové trávy na trávení, rakovinu a jiné nemoci

datum 17. 11. 2019

Voňatka citronová (lat. Cymbopogon citratus), známá také jako citronová tráva, je trvalka s úzkými, dlouhými listy, která je doma v mnoha asijských zemích.

Voní jako citron, ale její chuť je sladší a mírnější. Tato bylina se kvůli výrazné chuti používá v mnoha asijských kuchyních jako dochucovadlo.

Citronová tráva je dobrým zdrojem folátů, vitamínů A, C, kyseliny listové, zinku, hořčíku, železa, mědi, fosforu, draslíku, manganu a vápníku.

Obsahuje také nepatrné stopy vitamínů řady B. Vedle svého kulinářského využití je velmi užitečná jako doplňková či alternativní léčba na řadu onemocnění.

Zdravotní přínosy citronové trávy

Zde následuje 7 největších přínosů citronové trávy pro lidské zdraví:

1. Podporuje váš imunitní systém

Díky tomu, že olej z citronové trávy umožňuje vstřebávání živin do vašeho těla, může napomáhat podpoře imunitního systému.

Olej může být nepostradatelný při obnově vašeho imunitního systému a může napomáhat správnému fungování vašich orgánů.

2. Prevence rakoviny

Citronová tráva je velmi účinná při léčbě různých druhů rakoviny, přičemž nepoškozuje zdravé normální buňky ve vašem těle.

Provedený výzkum na potvrzení protirakovinného působení citronové trávy přinesl slibné výsledky v prevenci rakoviny kůže.

Studie zjistily, že jistá složka, známá jako citral, přítomná v citronové trávě, napomáhá bránit růstu buněk rakoviny jater v její počáteční fázi a zabraňuje dalšímu vytváření rakovinných buněk.

Další studie přináší podpůrný důkaz ohledně antiproliferativního účinku citralu při bránění růstu buněk rakoviny prsu a indukci apoptózy (programované buněčné smrti).

3. Potlačuje depresi

Antidepresivní vlastnosti přítomné v citronové trávě pomáhají při léčbě deprese. Bylina také aktivuje vylučování serotoninu, což je chemická látka v mozku napomáhající potlačení deprese.

Citronová tráva zvyšuje vaši sebeúctu, zmírňuje úzkost, dodává sebedůvěru, zlepšuje náladu a mentální sílu.

Obsahuje také citronelu, silici známou svými zklidňujícími účinky na vaše tělo a mysl. Pomáhá také při podpoře lepšího spánku.

4. Kontroluje hladinu cholesterolu

Antiaterosklerotický a anticholesterolový účinek citronové trávy pomáhá při snižování vstřebávání cholesterolu ze střeva. Pomáhá také v oxidaci LDL-cholesterolu v krvi, což zase může pomáhat při prevenci vytváření aterosklerotického plaku.

Studie Wisconsinské univerzity v roce 1989 uvedla, že jednotlivci s vysokou hladinou cholesterolu, kteří užívali denně 140miligramové kapsle oleje z citronové trávy, si u sebe všimli poklesu hladiny cholesterolu. Došlo u nich k významnému poklesu tuků v krvi.

Ke snižování a regulaci krevního tlaku přispívá i vysoký obsah draslíku v citronové trávě.

Jako pomoc pro snížení svého krevního tlaku a hladiny cholesterolu můžete pít denně 1 šálek čaje z citronové trávy. Tuto bylinu však můžete po konzultaci s lékařem užívat i ve formě doplňku stravy.

5. Kožní zdraví

Dalším velkým přínosem éterického oleje z citronové trávy jsou jeho účinky při léčbě kůže. Olej z citronové trávy můžete přidávat do kondicionérů, šamponů, mýdel, deodorantů a pleťových vod.

Olej z citronové trávy účinně čistí všechny typy pleti. Jeho stahující a antiseptické vlastnosti z něj dělají dokonalý prostředek k získání zářivé pleti.

Může také sloužit jako přírodní tonikum, sterilizuje póry a posiluje kožní tkáně. Pomocí vtírání tohoto oleje do vlasové pokožky, vlasů a těla dokážete snížit bolesti hlavy a svalů.

6. Lék na poruchy trávení

Olej z citronové trávy může pomoci při úlevě od bolesti způsobené nadýmáním a může být nápomocný při lehkém odstraňování toxinů z vašeho těla, protože podporuje močení.

Citronová tráva je nápomocná při prevenci gastrointestinálních poruch, jako jsou žaludeční vředy, neboť pomáhá při stimulaci střevního fungování a zlepšování trávení.

7. Lék na horečku

Citronová tráva je známá jako lék proti horečce a má prospěšné účinky při snižování horečky.

Diaforetické a antipyretické účinky citronové trávy vyvolávající pocení se ve velké míře využívají v ajurvédě k léčbě horečky.

Zdroj: Vylectese.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico