Zdroj: Pixabay.com

Dne 12. dubna 2021 uplyne 60 let od okamžiku, kdy lidé zpřetrhali okovy pozemské gravitace a člověk poprvé vzlétl do vesmíru. Přestože od té doby vzlétli do kosmu lidé více než tisíckrát, zůstane Jurij Alexejevič Gagarin navždy tím prvním, který nás do něj pozval. K významenému výročí startu prvního člověka do kosmu připravily různé instituce připomínkové akce. Čekají nás zajímavé online přenosy přímo v den výročí i další s kosmonautikou související aktivity v dalších dnech. Užijte si přenosy z Brna, Prahy, Tábora nebo Liberce.

Brno – Hvězdárna a planetárium Brno připravila akce v rámci Dnů jihomoravské kosmonautiky. Hlavním tahákem bude živý přenos na Českém rozhlasu Brno i na internetu. Vysílání proběhne 12. dubna od 10 do 12 hodin. Přenosem budou provázet mimo jiné Vladimír Remek a Tomáš Přibyl.

Praha – Planetum připravilo živý přenos – rekonstrukci historického letu kosmické lodi Vostok 1, která se stala prvním pilotovaným tělesem, jež obletělo naši planetu. V pondělí 12. dubna 2021 odstartuje v 18:00 z pražského planetária věrná replika kosmické lodi Vostok 1 s kosmonautem na palubě.

Liberec – Planetárium Science centra iQLANDIA připravilo na 12. dubna ve 20:00 premiéru videoklipu, který připomíná jak historické záběry, tak film Úsvit kosmického věku, který budete moci shlédnout ve zdejším planetáriu, až bude opět otevřeno. Následovat bude tradiční online přednáška Astronomické události a ve čtvrtek 15. dubna od 18:00 pak proběhne online přednáška Rok 2020 v astronomii a kosmonautice. Přednášet bude Martin Gembec.

Tábor – Městská knihovna Tábor připravila na středu 14. dubna od 18:00 přednášku Jurij Gagarin nás pozval do vesmíru v rámci cyklu Vesmírný Tábor 2021. Přednášet bude Milan Halousek.

BRNO

Šedesát let člověka ve vesmíru nenechává chladnou ani Hvězdárnu a planetárium Brno. Od 8. do 12. dubna je pro vás připravena výstava na náměstí Svobody, on-line přednáška o novinkách z kosmonautiky, scénické čtení, vysílání minutu po minutě i návštěva Orchestru Gustava Broma s legendární písničkou Dobrý den, majore Gagarine.

Plakát akce Brno Space Days, Dnů jihomoravské kosmonautiky Autor: Hvězdárna a planetárium Brno
Plakát akce Brno Space Days, Dnů jihomoravské kosmonautiky
Autor: Hvězdárna a planetárium Brno

8. až 12. dubna
Výstava Člověk ve vesmíru (náměstí Svobody)

8. dubna v 19.00
Kosmonautické aktuality I/2021 s Dušanem Majerem ze serveru kosmonautix.cz (odkaz na záznam on-line přenos)

9. dubna v 19.00
Stopařův průvodce po galaxii s Lukášem Hejlíkem a LiStOVáNí (odkaz na záznam on-line přenos) – pozor, nebude uchováno v archivu

11. dubna ve 20.00
Premiéra pořadu Gagarin (odkaz na on-line záznam)

12. dubna 8.00 až 12.00
Dobrý den, majore Gagarine, s Tomášem Přibylem z Technického muzea v Brně a dalšími výjimečnými hosty – také na vlnách Českého rozhlasu Brno (odkaz na on-line přenos)

On-line přenosy naladíte na YouTube Hvězdárny a planetária Brno, vysílání 12. dubna dopoledne také na YouTube Českého rozhlasu Brno.

PRAHA

U příležitosti tohoto světového výročí připravilo Planetum rekonstrukci historického letu kosmické lodi Vostok 1, která se stala prvním pilotovaným tělesem, jež obletělo naši planetu.

Grafika k online přenosu První kosmonaut Autor: Planetum
Grafika k online přenosu První kosmonaut
Autor: Planetum

V pondělí 12. dubna 2021 odstartuje v 18:00 z pražského planetária věrná replika kosmické lodi Vostok 1 s kosmonautem na palubě.

Na rozdíl od ostatních světových muzeí se pražské planetárium po svém zpřístupnění veřejnosti stane jediným místem na světě, kde budou moci návštěvníci na vlastní kůži zažít pocit, s jakým se člověk vydal do vesmíru.

Průběh letu bude přenášen do řídicího střediska, v němž si o něm bude s Milanem Halouskem, předním odborníkem na kosmonautiku, povídat náš moderátor Jan Spratek.

Odkaz na online přenos 12. 4. 2021 od 18:00.

LIBEREC

iQPLANETÁRIUM nacházející se ve zdejším science centru iQLANDIA připravilo k 60. výročí letu prvního člověka do kosmu tři aktivity.

První je připomínkou, že let Jurije Gagarina můžete zažít také při shlédnutí animovaného filmu Úsvit kosmického věku, který jak věříme již zase brzy budete moci sledovat na netradiční projekční ploše sféry planetária. Pokusili jsme se přiblížit vám některé scény z tohoto filmu v kombinaci s historickými záběry z letu Jurije Gagarina. Video bude mít premiéru v pondělí 12. dubna ve 20:00. Odkaz na video.

Hned ve 20:05 začne pravidelný pondělní pořad Astronomické události – živě komentovaný přehled zajímavostí z astronomie a kosmonautiky. Odkaz na vysílání.

Rok 2020 v astronomii a kosmonautice, přednáška iQLPANETÁRIA Autor: iQLANDIA/Martin Gembec
Rok 2020 v astronomii a kosmonautice, přednáška iQLPANETÁRIA
Autor: iQLANDIA/Martin Gembec

Ve čtvrtek 15. dubna od 18:00 bude z planetária živě vysílána přednáška Rok 2020 v astronomii a kosmonautice. Jedná se o každoroční povídání Martina Gembece o tom, co jsme mohli pozorovat na obloze, co nejzajímavějšího se v astronomii událo a co přinesl výzkum Sluneční soustavy a kosmonautika v uplynulém roce. Přednáška slaví již desetileté výročí a poprvé bude vysílána živě. Odkaz na přednášku.

TÁBOR

Kosmický let Jurije Gagarina trval ve středu 12. dubna 1961 pouhých 108 minut, přesto se navždy zapsal do dějin lidstva. Co historickému okamžiku předcházelo a co po něm následovalo? Jaké byly osudy Gagarina a jeho následovníků? A jak to bylo s těmi, kteří údajně letěli do vesmíru již před Gagarinem? Krátký život prvního kosmonauta světa se uzavřel už v roce 1968. Jak to bylo s dodnes přesně neobjasněnými událostmi Gagarinovy tragické smrti? Opravdu zahynul při havárii vojenské stíhačky, nebo dodnes létá vesmírem, jak o tom polemizují některé konspirační teorie?

Přednášet bude Milan Halousek 14. dubna od 18:00 – odkaz na přenos (nebo na Facebooku).

Autor: Martin Gembec
Zdroj: https://www.astro.cz/


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě