5 znaků partnera, který ukrývá svou úzkost

datum 14. 11. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Starost a empatie k blízkým neodmyslitelně patří do každého vztahu. Jak ale odhalit úzkost, kterou druhý může skrývat i celý život? Pomoci vám může 5 znaků, které odhalí, že něco není v pořádku. Včasná náprva může udělat doslova zázraky.

Doba čtení 3 min.

Cesty k sobě


Úzkostné stavy patří mezi duševní poruchy, které jsou charakteristické pocity úzkosti a strachu. Úzkost představuje strach z budoucnosti, který je reakcí na současné události. – Diagnostický a statistický manuál duševních poruch (DSM).

Kdokoliv, kdo trpí úzkostí, vám může říct o příšerách, kterým musí každý den čelit. Boj proti nim v mysli člověka si bohužel může vyžádat daň na jeho životě.

A tento boj často probíhá, aniž byste o tom věděli…

Mnoho studií, které se zaměřovaly na úzkost a příčiny jejího vzniku, odhalilo, že tito lidé mají více otázek než odpovědí. Upřímně se zdá, že úzkost pochází z komplexního souboru proměnných, jako jsou DNA, prostředí, výchova, strava, cvičební režim, spánkový režim a spousta dalších.

Mnoho lidí v Americe i po celém světě bohužel trpí nějakým druhem úzkostné poruchy. Jen ve Spojených státech trpí úzkostí 18,1 % lidí ve věku nad 18 let, což představuje asi 40 milionů lidí.

Pokud jste tyto pocity již někdy zažili, víte, jak omezující a vyčerpávající to může být. Úzkost způsobuje zmatek v mysli, těle i duši.

Zpozorovat úzkost u jiných lidí se může jevit jako obtížnější, nicméně níže uvedené znaky vám mohou pomoci určit, jestli jí netrpí váš partner a jak mu můžete pomoci.

Zde je 5 znaků partnera, který ukrývá svou úzkost

1. Váš partner trpí migrénami a bolestmi hlavy

Jedním z fyzických příznaků chronické úzkosti jsou časté bolesti hlavy. Jelikož stres vyvolává svalové napětí (také v hlavě), často vznikají bolesti.

Pokud si váš partner často stěžuje na bolesti hlavy bez zjevného důvodu, může trpět úzkostí.

2. Zdá se, že nemá mnoho energie

Jak již bylo zmíněno, chronická úzkost vás může zcela vyčerpat, protože k tomu, abyste neustále prožívali pocity strachu a obavy, potřebujete spoustu energie.

Úzkost může vyčerpat tělo i mysl, což vede k únavě a letargii.

3. Jídlo používá jako prostředek pro maskování svých pocitů

Pokud si všimnete, že váš partner často jí, a to zejména nezdravé a průmyslově zpracované potraviny, může trpět úzkostí.

Lidé s úzkostí často maskují své pocity nějakou látkou, aby se uvolnili.

Navíc pokud tělo přejde do stavu paniky, v podstatě se vrátí do režimu přežití. Proto má smysl, že v době stresu vyhledává zdroj kalorií, aby získalo zpět ztracenou energii.

4. Má trávicí problémy

Chronická úzkost je přímo spojena se špatným trávením, jako je například syndrom dráždivého tračníku.

Když mozek není v pořádku, ani trávení nefunguje správně. 80 až 90 % serotoninu, neurotransmiteru uklidňujícího mozek, se vytváří v trávicím systému.

Výsledkem může být špatné trávení a neefektivní produkce serotoninu.

5. Nálada vašeho partnera je nepředvídatelná

Pokud je náš mozek plný úzkostných myšlenek, máme jen malou trpělivost pro věci, které vyžadují naši pozornost. Všimněte si, že je to kontraproduktivní.

Je mnohem lepší zaměřit pozornost na věci, které jsou konstruktivní, než dovolit mysli, aby propadla vražednému šílenství. Pokud však vyžadujete pozornost po lidech s chronickou úzkostí, typicky reagují tím, že jim „rupnou nervy“ nebo na vás ošklivě zaútočí.

Uvádíme několik rychlých a užitečných tipů, jak pomůžete svému partnerovi, aby se vyrovnal s úzkostí:

1. Správná strava – vyvážená strava je silnou zbraní, jak bojovat proti úzkosti. Veďte ho ke konzumaci čerstvé rostlinné stravy a omezení průmyslově zpracovaných potravin a produktů živočišného původu.

2. Pravidelné cvičení – pomáhá jakýkoliv druh pohybu. Pokuste se ho zapojit do aktivity, která ho opravdu baví.

3. Vytvořte harmonogram – úzkost může snadno způsobit mozkovou mlhu, které se lze bránit přísným harmonogramem. Pokuste se partnera přesvědčit, aby ho dodržoval. Pomůže mu lépe se soustředit a najít v životě stabilitu.

4. Zvládání stresu – zapojte partnera do jakékoliv aktivity, která by snížila jeho stres. Vyzkoušejte jógu, meditaci, cvičení, zvukovou terapii, aromaterapii nebo masáž.

5. Spánek – mnozí lidé trpící úzkostí mají kvůli zrychlenému myšlení problémy se spánkem. Pomozte svému partnerovi dodržovat stanovený spánkový harmonogram (v daný čas zhasněte světla, pusťte relaxační hudbu, zapalte kadidlo, meditujte s ním apod.).

Zdroj: powerofpositivity.com

Zpracovala: Mocvědomí.cz

Zdroj: mocvedomi.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico