5 oblíbených potravin, které jsou horší než cigarety. Vypadají zdravě, přitom škodí více než kouření

datum 30. 11. 2021
Zdroj: Pixabay.com

Přestože má kouření velmi negativní pověst a dnes už každý dobře ví, že by se ho pro blaho svého zdraví měl vzdát, nejde zdaleka o nejhorší zlozvyk. V současné době totiž více lidé než cigarety zabíjí špatné stravování. Přemíra nejrůznějších nezdravých potravin je obrovská, přitom jejich konzumace je společensky široce tolerovaná. Nezdravé potraviny se tak mohou běžně objevovat v reklamách a dokonce se tvářit, jakoby byly neškodné či snad dokonce zdravé.

Některé potraviny do svého jídelníčku zařazujeme, protože se domníváme, že nám přinejmenším neuškodí, ale spíše dokonce pomohou. Experti na výživu ale varují, že zdaleka ne všechny takové produkty jsou skutečně v pořádku. Ba právě naopak, některé při dlouhodobé konzumaci škodí více než třeba ono kouření.

Čerstvé ovocné šťávy

Ovoce je široce považováno za nedílnou součást zdravé stravy, s čímž lze souhlasit, byť i tady je potřeba říct, že to s ním není radno přehánět. Není však ovoce jako ovoce. Pokud se rozhodnete ho přijímat ve formě ovocných šťáv, neděláte příliš dobře. Ovoce tak ztrácí značnou část své prospěšnosti, zejména potom vlákninu, která je důležitá pro prevenci srdečních chorob či cukrovky. Naopak, ve formě šťávy přijmete z vymačkaného ovoce mnohem více cukru, který je ve větším množství škodlivý. Přestože jsou tedy čerstvé šťávy mnohem lepší než džusy z koncentrátu, škodit mohou i ony.

Ryby z farmy

Jak často slýcháme, abychom pravidelně jedli ryby. Obsahují totiž mnoho prospěšných látek, zejména potom omega-3 mastné kyseliny, které brání srdečním chorobám či mrtvici. Bohužel však poptávka po rybách dohání jejich producenty k tomu, aby je chovali ve velkém. V případě ryb je totiž velmi důležité, čím jsou krmeny. A ty ze supermarketu jsou většinou z velkofarem, nikoliv z oceánu, kde mají přirozenou potravu. Například losos z farmy je krmen nejrůznějšími chemikáliemi, které podporují rychlý růst. Ty mohou být zdraví škodlivé.

Sójové produkty

Ačkoliv má z nějakého důvodu pověst zdravé potraviny, protože jí ve velkém holdují vegetariáni a vegani, ve skutečnosti jsou výrobky ze sóji poměrně škodlivé, a to nejen ze zdravotního, ale i ekologického hlediska. Jde o jednu z nejničivějších rostlin, která obírá půdu o živiny a nechává ji po sobě poničenou. Kromě toho obsahuje také množství rostlinných estrogenů, které narušují hormonální rovnováhu v těle. Větší příjem sóji je spojován například se zvýšenou aktivitou štítné žlázy, která potom nesprávně řídí procesy v organismu.

Produkty ze sóji nejsou zrovna zdravé ani ekologické. / Foto: Shutterstock

Müsli tyčinky

Pokud řešíte potřebu po sladkém tím, že jste z nejrůznějších cukrovinek přesedlali na müsli tyčinky a domníváte se, jak jsou zdravé, budete zřejmě zklamáni. Drtivá většina těchto tyčinek totiž obsahuje velké množství přidaného cukru, který je ve výsledku srovnatelný třeba s čokoládovými produkty. Kvalitní müsli tyčinka by měla mít rozhodně méně než 10 gramů cukru a naopak nejméně tři gramy vlákniny a pět gramů bílkovin.

Odtučněné potraviny

Potraviny bez tuku se těšily dlouho velké oblibě, protože zkrátka dělaly to, co slibovaly: neobsahovaly téměř žádný tuk a přesto chutnaly docela dobře. Jak se ale ukázalo, nešlo o zázrak, nýbrž fintu výrobců potravin, kteří tuky nahradili vysoce zpracovanými cukry a dalšími nepřirozenými přísadami. Namísto zdravého jídla tak konzumujete maskovanou cukrovou a chemickou bombu.

Originální zdroj: Brightside.me, Zdroj foto: Shutterstock

Zdroj: www.aazdravi.cz (autor: Anna Štěpánková)

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico