5 nebezpečí antikoncepčních pilulek plus vedlejší účinky a alternativy

datum 23. 2. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Nejběžnější způsob, jak předcházet těhotenství v industrializovaných zemích, je perorální hormonální antikoncepce (tedy antikoncepční pilulky).

Navzdory veškerým důkazům, které naznačují potenciální rizika užívání antikoncepčních pilulek, se pro tyto hormonální léky rozhodnou miliony žen ročně.

Až 67 % žen uvádí, že využívá metody nepermanentní antikoncepce, hlavně ty hormonální – kam patří pilulky, implantáty, náplasti, injekce a vaginální kroužky – nebo nitroděložní tělísko a kondomy.

Asi 25 % žen spoléhá na každodenní užívání antikoncepčních pilulek, ačkoli většina si je vědoma, že „antikoncepční pilulka“ má vliv na celé jejich tělo.

I když jsou antikoncepční pilulky při předcházení nechtěnému otěhotnění opravdu účinné – studie potvrzují, že při správném užívání jsou účinné ve více než 99 % případů a při dodržování doporučeného denního dávkování otěhotní ročně méně než jedna žena ze 100 – mnoho žen si myslí, že co se týče jejich duševního a fyzického zdraví, možná rizika antikoncepce převyšují její přínosy.

Bylo zjištěno, že mezi nepříznivé vedlejší účinky antikoncepčních pilulek patří: cystické akné, úzkost nebo náladovost, citlivost prsou, přibývání na váze nebo problémy s otěhotněním po skončení užívání pilulek. Antikoncepční pilulky mohou dokonce způsobovat depresi.

Pokud momentálně užíváte nějakou antikoncepci (tabletky, injekce, náplast apod.), důrazně vás nabádám, abyste místo ní vyzkoušeli alternativy přírodní antikoncepce.

Existuje mnoho dalších bezpečnějších způsobů prevence otěhotnění, jako jsou používání kondomů nebo vyhýbání se sexu určité dny v měsíci, které nevyvolávají vedlejší účinky spojené s užíváním antikoncepčních pilulek.

Co je to antikoncepční pilulka?

Ministerstvo zdravotnictví definuje antikoncepční pilulky, nebo také perorální antikoncepci, jako druh léků, které každý den užívají ženy za účelem předcházení něchtěnému těhotenství.

Zatímco většina žen se rozhoduje pro užívání antikoncepčních pilulek z důvodu, že by náhodou neotěhotněla, malé procento žen je užívá i z jiných důvodů, jako jsou zmírnění příznaků souvisejících s premenstruačním syndromem a hormonální nerovnováhou (jako jsou akné, silné krvácení během menstruace či bolestivé křeče).

V roce 2012 jen v samotných Spojených státech hlásí užívání antikoncepčních pilulek asi 11 milonů žen a celosvětově je to více než 100 milionů žen!

Celkový počet žen používajících jakýkoli druh „syntetické hormonální antikoncepce“ je ještě vyšší, neboť do většiny údajů nejsou započítány ženy užívající ranní „pilulku po“ – druh silné hormonální antikoncepce, která je v mnoha zemích dostupná bez lékařského předpisu.

Průzkumy ukazují, že antikoncepční pilulky s největší pravděpodobností užívají bělošky, ženy ve věku do dvaceti let a dvacátnice, slobodné ženy nebo ženy žijící s partnery bez manželského svazku, bezdětné ženy a ženy s vysokoškolským vzděláním.

Druhy antikoncepčních pilulek (perorální antikoncepce)

Existují desítky antikoncepčních pilulek různých značek, ale většina z nich se řadí do jedné ze dvou kategorií: kombinované antikoncepční pilulky nebo výhradně progestinové pilulky.

Kombinované antikoncepční pilulky:

 • Jak již vyplývá z názvu, kombinované antikoncepční pilulky obsahují více než jeden druh ženského hormonu. Obsahují chemické hormony napodobující účinky estrogenu a progestinu, které zabraňují otěhotnění zastavením ovulace. K ovulaci dochází každý měsíc, kdy vaječníky uvolní vajíčko, což může po oplodnění vajíčka spermií vést k otěhotnění.
 • Kromě toho, že zabraňují otěhotnění, způsobují další změny v ženské reprodukční soustavě, které zabraňují oplodnění vajíčka, jako jsou ztenčení výstelky dělohy a zhoustnutí cervikálního hlenu (hlenu děložního hrdla).
 • Kombinované antikoncepční pilulky se užívají cyklicky každý měsíc, s obvykle asi 21-24 „aktivními dny“ užívání piulek, po kterých následuje 4-7 dní bez užívání pilulek. K menstruačnímu krvácení dochází obvykle v případě, kdy se pilulky neužívají. Žena nemůže otěhotnět ani v případě, kdy pilulku neužije.
 • „Běžná balení“ antikoncepčních pilulek způsobují každoměsíční krvácení, zatímco „rozšířená balení“ mohou vést k tomu, že žena přichází o svou periodu po dobu několika měsíců. Rozšířená balení mohou obsahovat až 84 aktivních pilulek, což znamená, že žena krvácí jen čtyřikrát za rok (v některých případech vůbec).
 • Kombinace antikoncepčních pilulek obsahující méně než 50 mikrogramů ethinylestradiolu (druh estrogenu) se považuje za „nízkodávkové pilulky“, obvykle se doporučují ženám, které jsou citlivé na značky antikoncepce obsahující vyšší dávky.

Výhradně progestinové antikoncepční pilulky (někdy nazývané „minipilulky“):

 • Tyto pilulky obsahují pouze progestin (žádný estrogen). Obvykle se doporučují ženám, které kvůli vedlejším účinkům či interakcím nemohou užívat kombinované antikoncepční pilulky.
 • Minipilulky obvykle nezastavují ovulaci, ale způsobují spíše zhoustnutí cervikálního hlenu a ztenčení výstelky dělohy.
 • Na trhu je dostupných mnohem méně značek výhradně progestinových pilulek a obvykle způsobují silnější krvácení.

Vedlejší účinky antikoncepce

Antikoncepční pilulky, náplasti a injekce přispívají ke stále stoupajícím hladinám estrogenu, což není ani přirozené, ani bezpečné.

Přirozený menstruační cyklus ženy sestává ze stoupajících a klesajících hladin estrogenu a progesteronu.

Antikoncepční pilulky fungují tak, že estrogen udržují celý měsíc na nepřirozeně vysoké úrovni – natolik vysoké, že dokonce oklamou tělo ženy, aby si myslela, že je těhotná!

Jelikož ženské tělo vnímá vysoké hladiny estrogenu jako znamení těhotenství, přestává ovulovat, a tak při užití pilulky nemůže dojít k dalšímu otěhotnění.

Podle Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) bylo zjištěno, že mezi účinky neustále rostoucích hladin estrogenu v ženském těle během užívání antikoncepčních pilulek patří:

 • Potenciálně zvýšené riziko rakoviny prsu
 • Potenciálně zvýšené riziko krevních sraženin, infarktu a cévní mozkové příhody. Riziko výskytu krevních sraženin při užívání pilulek je nejvyšší u žen s nadváhou
 • Bolesti hlavy a migrény
 • Problémy se žlučníkem či játry, včetně nezhoubných nádorů
 • Zvýšený krevní tlak
 • Přibírání
 • Změny nálad, přičemž některé ženy zažívají příznaky deprese nebo úzkosti
 • Nevolnost, křeče, nepravidelné krvácení nebo „špinění“ mezi periodami
 • Citlivost prsou
 • Pilulka nechrání před sexuálně přenosnými infekcemi, včetně HIV. Pokud tedy nepoužíváte jinou formu ochrany/antikoncepce, můžete se nakazit jakýmkoli druhem pohlavně přenosného onemocnění, kterým může trpět váš partner.

Antikoncepční pilulky obsahují přesně tytéž druhy syntetických hormonů jako hormonální substituční léky běžně používané u žen v menopauze nebo po ní.

Vědci nyní shromáždili údaje týkající se závažných problémů, které se spojují s účinky syntetických hormonů, a některé naznačují, že ženy by je neměly vůbec užívat.

Totéž můžeme říci o antikoncepčních pilulkách: zatímco někteří lékaři a úřady zdravotnictví udávají, že jsou „bezpečné a účinné“, jiní důrazně doporučují vyhnout se jim pokaždé, když je to možné.

A co ženy, které užívají antikoncepční pilulky hlavně z důvodu zmírnění příznaků premenstruačního syndromu, jako jsou bolestivé křeče či nepravidelné periody?

Možná vás překvapí zjištění, že v případě mnoha antikoncepční pilulka vůbec neřeší tyto problémy. V některých případech dokonce antikoncepční pilulka hormonální problémy ještě znásobuje a způsobuje zhoršení příznaků – ale abychom byli spravedliví, každá žena reaguje jinak (co se týče různých značek nebo dávek téhož druhu pilulek).

Některé ženy udávají nesnesitelné, estrogenem vyvolané nežádoucí účinky, které se zhoršují, když začnou užívat další syntetické hormony.

Jak vysvětluje na své stránce Dr. Carolyn Deanová, MD., ND., křeče nebo bolestivé a nepravidelné periody jsou často důsledkem nedostatku progesteronu a nadbytku estrogenu. A tak antikoncepční pilulky obsahující estrogen – dnes nejběžněji předepisované pilulky na trhu – problém často znásobují.

Jeden poučný citát ze stránky Dr. Deanové:

„Pohlavní cyklus reguluje 150 tělesných systémů, které jsou potlačovány v důsledku užívání hormonální antikoncepce a které jsou ve vzájemném vztahu se všemi ostatními tělesnými systémy (včetně endokrinního, nervového a imunitního systému).

Hormonální antikoncepce proto ovlivňuje: hladiny energie, paměť a koncentraci, motorickou koordinaci, hladiny adrenalinu a podobně…“

5 nebezpečí antikoncepčních pilulek

1. Mohou přispívat k výživovému deficitu

Většina lidí netuší, že aby mohlo tělo metabolizovat antikoncepční pilulku, potřebuje extra dávky vitamínů skupiny B, vitamínu C, hořčíku a zinku.

To znamená, že pokud žena užívala antikoncepci po dobu několika let (jako ve většině případů), má vyšší riziko, že trpí výživovým deficitem.

Deficity, jako třeba nedostatek železa či hořčíku, jsou jedny z hlavních přispěvatelů většiny onemocnění (dalšími faktory jsou strava, genetika, stres a toxicita).

Když užíváte antikoncepční pilulky, pak pro zachování střevního zdraví a předcházení vedlejším účinkům deficitu jako únava, špatné trávení, bolest svalů a problémy se spaním je moc důležitá konzumace stravy bohaté na živiny, která má léčivé účinky.

2. Mohou způsobovat nebo zhoršovat kandidózu

Zatímco kvasinky (Candida albicans) obvykle osidlují trávicí trakt, běžné volby životního stylu, jakými jsou užívání antikoncepčních pilulek, antibiotik, strava bohatá na rafinované obiloviny a cukr a vysoké hladiny stresu, často vedou k přemnožení kvasinek, které infiltrují další části těla, což vede k příznakům kandidózy.

Podle webové stránky Organizace zdravých žen přemnožení kvasinek úzce souvisí s dominancí estrogenu v ženském těle, který je silně ovlivňován užíváním pilulek.

Ženy užívající hormonální antikoncepci (ne pouze pilulku, ale také náplast nebo vaginální kroužek) mohou mít ještě více kvasinkových infekcí než ty, které ji neužívají. Toxiny z přemnožených kvasinek mohou vést k celé řadě dalších problémů projevujících se způsoby daleko přesahujícími běžnou vaginální infekci.

S nadměrným přemnožením kvasinkové infekce se dávají do souvislosti se symptomy, jako jsou migrény, neplodnost, fibromyalgie, endometrióza, psoriáza, premenstruační syndrom, deprese a poruchy trávení.

Důkazy jasně ukazují, že když zaměříte svou pozornost na nadměrné množení kvasinek, symptomy se zlepší nebo ustoupí.

Pokud se přesto rozhodnete užívat antikoncepční pilulky, vyzkoušejte perorální antikoncepci s pilulkami obsahujícími výhradně progestin, protože ty se spojují s menším výskytem kvasinkových infekcí.

Přírodní léčbě Candidy se podrobně věnujeme i v naši e-knize, její českou verzi najdete ZDE a slovenskou verzi zase ZDE.

3. Často způsobují náladovost (příznaky úzkosti a deprese)

Způsobují antikoncepční pilulky depresi, nebo pouze zhoršují náladovost a stávající symptomy?

Existuje důkaz, že když jsou hladiny estrogenu a progesteronu v těle vychýlené z rovnováhy v důsledku užívání antikoncepčních pilulek, mění se mozkový reakční systém, což vede u mnoha žen k prožívání vedlejších psychologických účinků.

Část žen užívající antikoncepci vyjadřuje svou obavu z nízké chuti na sex, nedostatku apetitu, bezmocnosti, nezájmu a celkově smutného rozpoložení – ale jejich lékaři jim často říkají: „Všechno je jen ve vaší hlavě“.

Studie provedená v Dánsku, které se zúčastnilo přes milion žen, zjistila nápadný nárůst míry deprese u žen užívajících antikoncepci ve srovnání s ženami, které ji neužívají.

S vyšší mírou deprese a předepisováním antidepresiv se spojovaly zejména výhradně progestinové pilulky, transdermální náplasti a vaginální kroužky.

Abychom však byli spravedliví, jiné studie, jako třeba ta, kterou v roce 2012 zveřejnili v časopise Archives of Gynecology and Obstetrics, stejný vztah nezjistila. Proto se zdá, že ohledně psychologických účinků existují individuální rozdíly.

Některé důkazy nyní naznačují, že většina vedlejších účinků hormonální antikoncepce může být ve skutečnosti důsledkem psychologické stresové reakce na používání antikoncepce (snahu zabránit otěhotnění, a přesto mít sex).

4. Mohou zvyšovat riziko rakoviny

Národní ústav pro boj s rakovinou (National Cancer Institute) nám tvrdí, že riziko vzniku rakoviny prsu je v běžné populaci přibližně jedna k osmi.

Ale studie provedené lékaři jako Chris Kahlenborn, MD. z Altoonské nemocnice v pennsylvánské Altooně naznačují, že „ženy, které užívaly perorální antikoncepci předtím, než měly první dítě, mají o 44 % vyšší riziko vzniku rakoviny prsu“.

Pokud je to pravda, vaše riziko rakoviny prsu by se zvýšilo na jedna k pěti, což je neuvěřitelně vysoké riziko.

Podle webové stránky organizace Rakovina prsu:

„Existují obavy, že jelikož antikoncepční pilulky obsahují hormony zamezující otehotnění, mohou nadměrně stimulovat prsní buňky, což může zvyšovat riziko rakoviny prsu.

Obava je vyšší, pokud máte vysoké riziko rakoviny prsu z důvodu pozitivní rodinné anamnézy, předchozích biopsií prsu dokazujících abnormální buňky, nebo pokud vy nebo někdo z vaší rodiny má abnormální gen rakoviny prsu.“

Mnoho pokračujících diskusí se věnuje souvislosti mezi rakovinou prsu a depresí. Jedna studie zveřejněná v časopise Cancer Research zjistila zvýšené riziko rakoviny prsu u žen užívajících antikoncepční pilulky s vysokými dávkami estrogenu.

Při analýze 54 studií z roku 1996 bylo zjištěno, že mírně zvýšené riziko rakoviny prsu měly ženy, když užívaly antikoncepční pilulky obsahující estrogen i progestin, a pak i v průběhu 10 let, kdy přestaly užívat pilulky.

A výsledky studie s názvem Zdraví zdravotních sester z roku 2010 dokázaly mírně zvýšené riziko zejména u žen užívajících trifázické pilulky (pilulky se třemi různými typy pilulek, které se obsahem hormonů liší, a které jsou také barevně odlišeny).

Proč vám o tom neřekne lékař?

„Jsou bezesporu silně zainteresováni – farmaceutické společnosti se spoustou peněz, vládní agentury, které dávají spoustu peněz na antikoncepci. Když se objeví taková studie, nevypadají dobře,“ řekl Dr. Kahlenborn.

5. Zvýšené riziko krevních sraženin (plicních problémů, embolie a trombózy)

Souvislost mezi užíváním estrogenu a výskytem krevních sraženin v žilách (nazývaných žilní trombóza) byla zjištěna již před více než 20 lety.

Nyní vychází mnoho literatury, která popisuje, jak se stoupajícími dávkami estrogenu roste riziko embolie. Když se vytvoří krevní sraženina v hluboké žíle, obvykle v noze, nazývá se to hluboká žilní trombóza, a když se ta sraženina uvolní a dostane do plic, nazývá se to plicní embolie, což je vážný stav (v 10 až 15 % případů způsobuje náhlé úmrtí).

Zdá se, že estrogen zvyšuje faktory srážení v krvi, vytvářeje sraženiny s vyšší pravděpodobností.

Bylo zjištěno, že kombinace hormonálních antikoncepčních pilulek s obsahem progestinu s názvem desogestrel zvyšuje riziko krevních sraženin více než antikoncepční pilulky, které obsahují jiné druhy progestinu.

Jedny z nejoblíbenějších dostupných druhů jsou antikoncepční pilulky s obsahem drospirenonu.

Dýchavičnost, bolest v hrudi (zejména při hlubokém nádechu), vykašlávání krve, přetrvávající bolest nohou nebo zarudnutí, otok nebo teplo v dolní části nohou jsou příznaky krevních sraženin.

Riziko je nejvyšší u žen, jejichž příbuznému diagnostikovali krevní zrazeninu, a také u žen, které kouří a které jsou obézní nebo vedou sedavý způsob života – pokud se vás tedy něco z toho týká, důkladně proberte všechny možnosti se svým lékařem.

Jaké jsou přírodní alternativy antikoncepce?

Po celá staletí se partneři chránili před nechtěným otěhotněním přirozeně, bez použití léků. V úvahu přichází mnoho bezpečných a účinných antikoncepcí, které jsou ověřenými strategiemi a které nyní zkoumá a potvrzuje i věda.

Mezi některé možnosti antikoncepce, které jsou přírodní a nevyžadují užívání léků, patří:

1. Kondomy pro muže: S přibližně 98 % mírou účinnosti, když se používají správně, jsou téměř stejně účinné jako pilulky.

2. Kondomy pro ženy: Přestože pro většinu lidí nejsou až tak známé, kondomy pro ženy mají 95% účinnost a menší pravděpodobnost protržení než kondomy pro muže.

Ženský kondom sestává z malého váčku, který se před pohlavním stykem vloží do vagíny, čímž brání spermii vstoupit do ženského těla, kde může oplodnit vajíčko.

3. Pesary: Jsou silikonové nebo latexové pomůcky, které se zavádějí do pochvy, aby překryly krček a vytvořily překážku pro vstup spermie. Tyto pomůcky musí zavádět jedině lékař a jsou účinné v 92 až 98 % případů.

4. Cervikální čepička (uzávěr): Je to měkká gumová bariéra, která pevně přilne na děložní krček. Aplikovat ji musí lékař a na svém místě může zůstat po dobu 48 hodin. Je účinná asi v 91 % případů.

5. Přirozené plánování rodičovství/poznání plodných dnů: Jedná se o zcela přirozenou metodu umožňující ženám sledovat své přirozené cykly, zjišťovat období plodnosti, řešit předmenstruační symptomy a vyhodnocovat účinky stresu.

6. Metoda sledování ovulačního kalendáře: Vynechání sexu během týdne, kdy žena ovuluje, pomáhá předcházet početí. Tato technika funguje nejlépe v případě, kdy je menstruační cyklus ženy velmi pravidelný a přesně načasovaný.

Tato metoda není účinná pro partnery, kteří používají pouze ji (účinná v 75 % případů), účinná však může být v kombinaci s metodami sledování teploty a hlenu popsanými níže.

7. Metoda sledování teploty: Jedná se o způsob přesného stanovení dne ovulace, abyste se mohli vyhnout pohlavnímu styku několik dní před ním a po něm.

Vyžaduje každodenní měření bazální teploty těla (naměrená ráno po probuzení) pomocí bazálního teploměre, a zaznamenávání zvýšené teploty, ke kterému dochází po ovulaci.

Tato metoda vám sice v prvním měsíci používání nebude fungovat, ale po několika měsících sledování svého cyklu dokážete určit, které dny jsou nejplodnější a tyto dny se vyhnout pohlavnímu styku.

Nicméně dávejte si pozor na to, že tuto metodu mohou udělat nespolehlivou faktory, jako jsou změna tělesné teploty, onemocnění nebo nedostatek spánku, ale když se kombinuje s hlenovou metodou, může být přesným způsobem posouzení plodnosti.

Kombinace těchto dvou metod může dosáhnout až až 98% míry úspěšnosti.

8. Hlenová (Billingsova) ovulační metoda: Ta vyžaduje sledování změn v množství a textuře vaginálního výtoku, který odráží stoupající hladiny estrogenu v těle.

V prvních dnech po skončení menstruace často není žádný výtok, ale když začne stoupat hladina estrogenu, objeví se zakalený, lepkavý hlen. Když začne být výtoku více a stane se čirým a lepkavým, ovulace se blíží. Návrat k lepkavému, zakalenému hlenu nebo žádnému výtoku znamenají, že se ovulace skončila.

Upozornění týkající se antikoncepčních pilulek a alternativ

Vedlejší účinky a potenciální nebezpečí antikoncepčních pilulek popsané výše platí pro některé ženy ještě více než pro ostatní.

Faktory jako historie vašeho menstruačního cyklu, věk, historie zdravotního stavu a užívání léků mohou rozhodnout o tom, že byste se měli rozhodně vyhnout všem druhům antikoncepčních pilulek (dokonce i těm s nízkými dávkami).

Při rozhodnutí, jestli je pro vás antikoncepce riskantní nebo špatnou volbou, vám nejlépe pomůže váš gynekolog.

Při užívání peroální antikoncepce z důvodu interakcí a vedlejších účinků by měly být velmi obezřetné ženy, které:

 • Jsou těhotné nebo kojí. Pokud si nejste jista, jestli jste těhotná, nebo máte nevysvětlitelné krvácení a nepravidelnou mentruaci, před užíváním jakýchkoli hormonálních léků se nejprve nechte vyšetřit.
 • Jsou starší než 35 let.
 • Kouří cigarety nebo užívají rekreační drogy.
 • Které se léčily na vysoký krevní tlak, cukrovku, cévní mozkovou příhodu, onemocnění srdce, hlubokou žilní trombózu či plicní embolii.
 • Které se léčily nebo se léčí na rakovinu prsu.
 • Mají s cukrovkou související komplikace postihující krevní oběh a nervy (jako jsou diabetická neuropatie, nefropatie či retinopatie).
 • Zotavují se po nějaké náročné operaci.
 • Užívají třezalku, antikonvulzivní nebo protituberkulózní prostředky, které mohou interagovat s antikoncepčními pilulkami.

Závěrečné úvahy o nebezpečích užívání antikoncepce

Antikoncepční pilulky užívá celosvětově více než 100 milionů žen. Nicméně spojují se s nimi různá nebezpečí vyplývající z toho, že nepřirozeně mění hladinu estrogenu v těle tak, že ji příliš zvyšují, což často způsobuje příznaky dominance estrogenu.

Mezi rizika užívání antikoncepčních pilulek patří: náladovost nebo deprese, citlivost prsou, výživové deficity a potenciální vyšší riziko vzniku některých druhů rakoviny.

Existují bezpečnější, přírodnější způsoby prevence těhotenství (nebo řešení příčiny nepravidelné menstruce a křečí), jako jsou používání kondomů nebo pesarů, metoda sledování bazální teploty či hlenová (Billingsova) ovulační metoda.

Zdroj: Vylectese.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico