5 napjatých bodů na těle, které zadržují stres, a jak je uvolnit

datum 12. 1. 2022
Zdroj: Pixabay.com

Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, naše tělo může přebírat viscerální reakce na negativní zážitky z našeho okolí. Když se rozhodneme ignorovat napětí, které cítíme, mohou se tyto reakce projevit ve formě stresu, který se uchyluje do klíčových bodů našeho těla. Pokud tělo přebírá tuto bolest, je to jasné znamení, že není afektovaným rozhodnutím ignorovat své emoce a očekávat, že zmizí.

Kdyby bylo snadné identifikovat psychosomatické poruchy, neexistovalo by celé odvětví, které se zabývá jejich léčbou. Pro mnohé je pouze běžné, že svůj život nesou s fyzickou zátěží stresu, a existují strategické spouštěcí body, které mají tendenci přebírat největší napětí. Identifikace těchto bodů na těle, které zadržují stres, může odhalit, zda nejste někdo, kdo neúmyslně potlačuje negativní pocity, kterým je třeba věnovat pozornost. Naštěstí existují způsoby, jak tyto spouštěcí body léčit, a jakmile se tyto příznaky prozkoumají, snad se zjistí i hlavní příčina, která za nimi stojí.

Pánevní dno/spodní část zad
Jedním z nejčastějších míst, kde se ukrývají potlačované negativní pocity, je pánevní dno a boky. To může způsobovat stres zejména v dolní části zad, kyčlích a odpojení od hlubokého jádra. Podle časopisu Psychology Today, když neuvolňujete emoce, jako je frustrace a hněv, hromadí se právě v této oblasti. Goop také uvádí, že "boky jsou základním prvkem, který se spojuje s uspokojováním našich základních potřeb, pocitem bezpečí a fyzické svobody. Mnoho lidí si v bocích nese starou bolest, zbytky vzpomínek či iluzí nebo stará (někdy i dávná) zklamání."

Klíčem k překonání této bolesti, pokud je způsobena emočním strádáním, je naučit se konstruktivně sdělovat frustraci a řešit konflikty s druhými, když k nim dojde.

Žaludek
Dalším místem, kde často pociťujeme bolest v důsledku stresu, je žaludek a střeva, nebo jednodušeji řečeno střeva. Jelikož je žaludek citlivý a je to síla našeho imunitního systému, je důležité zjistit, co vám v této oblasti způsobuje nepříjemné pocity. Často je oblast žaludku místem, kde cítíme bolest a napětí v důsledku strachu, protože když jsme nervózní nebo vystrašení, svíráme střeva. Chcete-li tento problém řešit, zkuste si o svém strachu nebo nervozitě promluvit s někým, komu důvěřujete, abyste úzkost z těla vypudili.

Šíje
Šíje je klíčovým spouštěcím bodem pro zadržování našeho stresu. Zde prožíváme největší zátěž stresu, zejména když zatínáme čelisti, což napíná krk. Je pravděpodobné, že se cítíte něčím přetížení nebo přetíženi, pokud právě zde pociťujete nepříjemné pocity. Podle Goop naučit se používat intuitivní meditaci a mantry, které zklidňují mozek, umožňuje pozitivní proudění energie naším tělem, což může ovlivnit způsob, jakým držíme krk.

Ramena
Stejně důležitá pro zvládnutí stresu jsou ramena, protože na ně také dopadá hlavní tíha stresu a úzkosti. Když se cítíme poraženi, naše ramena mají tendenci se zakulacovat dopředu nebo zvedat směrem k uším a vytváříme si stlačený postoj. Zkuste se naučit požádat o podporu, když ji potřebujete, místo abyste brali svět na svá bedra.

5 napjatých bodů na těle, které zadržují stres, a jak je uvolnit

Hrudník
Podobně jako se mění naše držení těla, ovlivňuje to, jak držíme ramena, když cítíme stres, také hrudník. Ve stejném poraženeckém postoji se náš hrudník stlačuje a plíce se stahují. V důsledku toho se cítíme zadýchaní, unavení a poražení. Napětí v hrudníku se může uvolnit, jakmile vyslovíme svou emocionální bolest, která nás tíží na srdci a způsobuje, že máme pocit, že nemůžeme dýchat.

Uvolníme své obavy, úzkosti a strachy, když si je přiznáme, a nezapomínat na to nám pomůže negovat vážnější komplikace v budoucnu.

Původní zdroje:
https://www.psychologytoday.com/us/blog/when-kids-call-the-shots/201807/where-do-you-store-stress-in-your-body-top-10-secret-areas

Autor: Petr Novák

Zdroj článku: www.interesting.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico