Sladké, ale přitom dietní. Ne, neděláme si legraci. Sušené kuličky hroznového vína zvané hrozinky sice obsahují cukry, ale zároveň napomáhají redukci hmotnosti. Víme o čtyřech způsobech, jak to dokážou.

Hrozinky jsou chutné, výživné a plné vlákniny. Ideální pro hubnutí. Proč? Protože nahrazují bílý cukr. Proto nevadí, že jsou hodně sladké. Jedná se o přírodní sacharidy, které v kombinaci s vlákninou nezvyšují hladinu glukózy v krvi tak rychle, a dokonce i zasytí. Proto jsou podle Gabriely Svobodové, výživové poradkyně z brněnské poradny Začnu Dnes, hrozinky vhodné i pro jedince s tendencí k přejídání.

Jak si osladit život dietně

„Hrozinky představují možnost, jak ochutit mléčné jogurty, tvarohy či kaše. Potřebu sladké chuti uspokojí v rozumném množství a ve srovnání s medem nebo sirupy získáte relativně větší množství ochucující složky,“ vysvětluje Monika Tělupilová, výživová poradkyně a nutriční terapeutka z Brna. Rozumné množství je přibližně 10 gramů hrozinek denně – přidejte je ráno do snídaně nebo jako svačinku před cvičením. A hodí se i do slaných jídel. Už jste ochutnali rozinkovo-rýžový pilaf anebo pečené kuře s mandlovou nádivkou?

Pozor si ale dávejte na kvalitu. „Sušené ovoce bývá velmi často dobarvováno nebo doslazováno, někteří výrobci do hrozinek přidávají i siřičitany, které ovoci dodají lákavější vzhled,“ varuje Gabriela Svobodová.

Redukci hmotnosti i celkové zdraví hrozinky podporují po svém, nepřímo. A jak to konkrétně dělají? Následujícími čtyřmi způsoby. Dokážete to využít?

1. Dodají energii

Pokud to myslíte s hubnutím vážně a chcete, aby byly výsledky trvale udržitelné, musíte do redukčního plánu začlenit i pravidelný pohyb. Na ten však, třebaže se snažíte omezovat počet přijímaných kalorií, je nutné mít dostatek sil. A právě hrozinky jsou skvělým zdrojem rychle využitelné energie. Jsou za to zodpovědné nejen přírodní cukry glukóza a fruktóza, ale také kombinace vitaminů a minerálů, které pomáhají dodávat energii z buněk do svalů. Jedná se třeba o železo, měď, vitaminy skupiny B a také antioxidanty, jež chrání před škodlivým působením volných radikálů.

2. Zrychlí trávení a metabolismus

Vláknina v hrozinkách zrychluje trávení, kartáčuje střeva a uvádí do normálu vyměšování. Její obsah je ovšem přiměřený, takže se nemusíte obávat, že byste po hrozinkách trpěli průjmem nebo zácpou. Pravidelná konzumace napomáhá správnému pohybu střev, odplavit toxiny a udržovat čistý gastrointestinální trakt. To znamená rychlé a dobré trávení a využití živin z potravy. Získáte tak energii, metabolismus se zrychlí a bude svižně pálit kalorie.

3. Uleví kostem

Lidé s nadváhou vystavují kosti, klouby a chrupavky nadměrné zátěži. Ty potom bolí, chátrají a znesnadňují pohyb. Díky přírodnímu cukru a řadě antioxidantů zlepší hrozinky náladu a dodají energii k pohybu. Vlivem sladké chuti alespoň nakrátko zapomenete, že vás bolí každý krok. Když se překonáte a začnete se pravidelně hýbat, uvidíte první výsledky poměrně brzy. Se shozenými kily postupně zmizí i bolesti (pokud ovšem byly způsobeny kily navíc). Pohybový aparát bude mít méně práce, uleví se mu a svou funkci bude plnit plnohodnotně a bez utrpení.

4. Prospějí celkovému zdraví

Přestože tedy hrozinky pomáhají s hubnutím nepřímo, kus práce, který odvádějí, může být významný. Čistí tělo od nahromaděných škodlivin, zprůchodňují trávicí trakt a zrychlují metabolismus. Nedávná studie dokonce ukázala, že pravidelná konzumace hrozinek (zmíněných 10 gramů denně) se příznivě podepisuje na celkovém zdraví. „Podporují snížení rizika vzniku cukrovky 2. typu a srdečních chorob,“ potvrzuje Gabriela Svobodová. „Mají pozitivní vliv na snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi a pozitivně působí v prevenci zánětlivých onemocnění.“

Máte rádi hrozinky? Jíte je denně? Odměňte se pomerančovým salátem s hrozinkami a bílou čokoládou.

Zdroj: www.prozeny.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě