29. Podzimní knižní veletrh se bude konat v pátek a v sobotu 11. a 12. října 2019 v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. V pátek 11. října bude veletrh otevřen od 10 do 19 hodin, v sobotu 12. října od 9 do 17 hodin. Dvoudenní slosovatelná vstupenka s kupony na slevy u sedmi nakladatelů, s volnou vstupenkou do Muzea Vysočiny a Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Galerie 8smička v Humpolci a dalšími výhodami stojí 60 Kč, ale kdo si uschoval kupon z loňské knížečky, dostane ji za pouhých 19 Kč.

K datu uzávěrky je přihlášeno 163 vystavovatelů. K dlouhodobým a tradičním nakladatelstvím jako je Academia, Host, Argo, Moba, Munipress, Karolinum, Portál, Dauphin, Olympia, Paseka, Šulc – Švarc, Meander, Petrkov a velkému množství dalších letos přibývá překvapivě hodně nových vystavovatelů: Deník N, jakost, Didaktická hra, CBS, Nemohu jinak, Leges, Usborne Books, Prostor, Naše vojsko, Beskydy, Jonathan Livingston, Bylo nebylo aj.

Mottem letošního ročníku veletrhu jsou Zločiny a tresty. Zločin a trest Fjodora Dostojevského je jeden z největších světových románů. Motto je poctou velké literatuře, otevírá téma vin a odpouštění v novější i dávné historii a v mezilidských vztazích, a odkazuje na detektivky a kriminální příběhy, které zaujímají čím dál větší část knižní produkce.

Většina návštěvníků si z letošního veletrhu odnese víc knih, než za kolik zaplatí. Neznamená to, že by měli knihy krást, aby se přiblížili k mottu veletrhu, nýbrž to, že nakladatelé si pro ně letos připravili mnoho akcí a dárků. Každý, kdo si na veletrhu koupí aspoň dvě knihy, si při odchodu může vybrat dárek – jednu knihu z nakladatelství Paseka zdarma. Další stovky nebo možná tisíce knih čekají na návštěvníky veletrhu při tradičním losování. Nejenom knih. Mohou vyhrát čtyřdenní zájezd do maďarských termálních lázní Bükfürdő od cestovní kanceláře M TOUR a kolekci francouzských vín od firmy Pozdní sběr, 10 x online předplatné Deníku N, velké knižní ceny z Domu knihy Kanzelsberger – každou v hodnotě 4 000 Kč podle vlastního výběru, kolekce knih a audioknih z nakladatelství Tebenas v hodnotě 4 000 Kč, skvělé knihy z nakladatelství Host, jakost, Nakladatelství Masarykovy univerzity, Anahita, Danka Šárková, Šulc-Švarc, Dauphin, Smart Press, Jonathan Livingston, Beskydy, Ronado, Cesta domů, Novela bohemica, Jan Vašut, Lingea, Studio Trnka, Jota, B&P Publishing, Hejkal aj., vstupenku na Ivana Hlase a koncert Rock for Book a další zajímavé ceny.

Ceny na veletrhu mohou získat i autoři (Litteru Astronomicu za propagaci astronomie) a nakladatelé. Město Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina, Český rozhlas Vysočina a Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s. jim udělí ceny za nejkrásnější knihy veletrhu. Soutěž pořádá Krajská knihovna Vysočiny pod záštitou hejtmana MUDr. Jiřího Běhounka, předsedou poroty je Miloš Doležal.

Bohatý doprovodný program je tradičně určen jak odborné, tak široké čtenářské veřejnosti. Odborné, zejména knihovnické veřejnosti je určen celostátní akviziční seminář a následný nakladatelsko-knihovnický aperitiv, Čtenářské lekce z nakladatelství Meander, přednáška o využití komiksu nejen v knihovnách. Letošní novinkou je “odborný program pro děti” – Dílna malého novináře s Michaelou Veteškovou.

Patrně nejoblíbenějším doprovodným pořadem veletrhu je přednáška profesora Martina Hilského. Ta letošní má název Shakespearovy Čechy aneb Zimní pohádka. Mnoho posluchačů jistě přiláká i přednáška Jiřího Grygara o astronomických novinkách. A mnoho dalších spisovatelek a spisovatelů: Pavol Rankov, Zdena Mašínová, Zygmunt Miloszewski, Aleš Palán, Ondřej Buddeus, Petr Bobek, Ivan Kraus, Lidmila Kábrtová, Irena Dousková, Dora Kaprálová, Martin Jan Stránský, Václav Větvička, Michal Viewegh, Arnošt Vašíček, Eva Tvrdá, Jozef Banáš, Viktorie Hanišová, autoři, sdružení ve Středisku východočeských spisovatelů a mnoho mnoho dalších.

Jim všem patří velké poděkování za to, že na veletrh přijeli. Velmi ráda děkuji i všem sponzorům a dalším příznivcům: Tiskárnám Havlíčkův Brod, a.s., Kraji Vysočina a Krajské knihovně Vysočiny, Městu Havlíčkův Brod, Českému rozhlasu Vysočina, České astronomické společnosti, Galerii výtvarného umění a Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě a havlíčkobrodské pobočce UniCreditBank, Slovenskému institutu v Praze, cestovní kanceláři M TOUR, Letní žurnalistické škole, Deníku N, humpolecké galerii 8smička, hotelu Brixen a mnoha dalším. Největší poděkování patří stejně jako každý rok čtenářům. Doufám, že se jim bude na veletrhu líbit a že přijdou i na ten příští. Jubilejní 30. Podzimní knižní veletrh bude 23. a 24. října 2020.

Podrobné informace lze najít na stránkách www.hejkal.cz.

Markéta Hejkalová, ředitelka Podzimního knižního veletrhu, tel. 777 616 158, e-mail marketa@hejkal.cz

Doprovodný program 29. Podzimního knižního veletrhu

Program se stále doplňuje. Aktuální program najdete na www.hejkal.cz.

Čtvrtek 10. října

11:00 Celostátní knihovnický seminář k akvizici v Krajské knihovně Vysočiny.

18:00 Listování: Mé dětství v socialismu – pro knihovníky a vystavovatele, v sále Staré radnice.

19:30 Číše vína pro vystavovatele a knihovníky. Pořádá starosta Havlíčkova Brodu a senátor Jan Tecl v Radniční vinárně pod Starou radnicí na Havlíčkově náměstí.

Pátek 11. října

7:00 Veletrh je otevřen pro vystavovatele.

10:00 Veletrh je otevřen pro veřejnost.

10:05 Úvodní tisková konference v salonku 1.

10:06 Dílna malého novináře s Michaelou Veteškovou v prostoru PEN.

Děti si spolu se známou rozhlasovou novinářkou vyzkoušejí, jak vypadá práce reportéra. Vychází ze základního principu zpravodaje v terénu – popiš, co vidíš. Pořádá nakladatelství Dvě veverky.

10:10 Pozorování slunce astronomickými dalekohledy. Pořádá Česká astronomická společnost před Kulturním domem Ostrov. Po celou dobu veletrhu.

10:15 Komiks nejen v knihovnách. Jak komiksem děti rozečíst, jak jím podpořit čtenářskou gramotnost a jak jeho pomocí přitáhnout nové čtenáře do knihovny? Pro knihovníky přednáší specialistka komunikace Nakladatelství CREW s.r.o. Michaela Pexová v salonku 2.

10:30 Chci mít vlastní bloK! Zahájení veletržní akce na stánku Bobo blok (č. 39.1 v přísálí), při níž každý návštěvník veletrhu může získat blok se svým jménem.

10:45 Knižní aperitiv nakladatelů a knihovníků v salonku 1.

Přihlášení nakladatelé: Nemohu jinak – Daniel Pagáč, Jonathan Livingston, Vutium, Helena Rezková, Munipress, Ronado, Šuplík, Bylo nebylo, Dvě veverky, Dolanski a Šifra.

11:00 Knižní Paseka začíná! Každý, kdo si na veletrhu koupí alespoň dvě knihy, může při odchodu dostat dárek – jednu knihu z nakladatelství Paseka zdarma. Nabídka platí do vyčerpání zásob.

11:00 Michaela Burdová: Dcera hvězd

Autorka sérií Poselství jednorožců, Křišťály moci, Syn pekel, Volání sirény a nově i Dcera hvězd bude povídat o dobrodružstvích, která zažívá se svými hrdiny, o nebezpečných stvůrách a démonech a celkově o tom, jaké to je být spisovatelkou. Pořádá nakladatelství Albatros v salonku 2.

11:30 Laureát Ortenovy ceny Ondřej Buddeus hovoří o poezii, psaní v Paříži, literárních cenách a třeba i o Českém literárním centru. Pořádá SČKN v salonku 1.

11:45 Jak vnímat knihu? Čtenářské lekce z nakladatelství Meander v salonku 2.

V roce 2018 vypracoval spolek Knižní stezka k dětem, z. s., ve spolupráci s týmem výjimečných pedagogů z Nové školy, o. p. s., čtenářské lekce – tedy metodiku k 7 oceňovaným knihám z produkce nakladatelství Meander: Malý Humorista – Natálčin andulák – Příhody matky Přírody – Tetovaná teta – Kam až smí smích – Poetický slovníček dětem v příkladech – Jino taje opic.

Pro školy i veřejnost.

13:00 Jak mezilidské vztahy ovlivňují váš život. Přednášku pořádá Dianetické centrum v prostoru PEN.

13:15 Miroslav Jeřábek: JUDr. Bohuslav Kilian - nedoceněná osobnost české prvorepublikové

žurnalistiky a charismatický strýc spisovatele Bohumila Hrabala. Novou knihu představuje nakladatelství Legraf v salonku 2.

13:30 Souhvězdí Gulag Karla Pecky. Impozantní výbor z díla významného spisovatele představuje nakladatel Daniel Pagáč – NEMOHUJINAK.CZ v prostoru PEN.

13:45 Lidmila Kábrtová: Místa ve tmě. Autorské čtení ze skvělé povídkové sbírky pořádá nakladatelství Host v salonku 1.

14:00 České tajemno. Neuvěřitelná fakta, tajemné nálezy, překvapivé hypotézy. Arnošt Vašíček představuje nejtajemnější domácí záhady z nové knihy a z připravovaného televizního cyklu. Pořádá nakladatelství Mystery Film v salonku 2.

14:30 Marky Volf: I motýli pláčou. Česko-italská autorka představuje pozoruhodný příběh o přežití rakoviny. Pořádá nakladatelství Jonathan Livingston v salonku 1.

15:00 Martin Jun: Meteorit s rodokmenem. Autorské čtení z knihy, v níž se pětice mužů vydává potokem na lov pstruhů, jako to dělávali v dětství, aniž tuší, že se při tom dotknou čehosi posvátného. Pořádá nakladatelství Labyrint v prostoru PEN.

15:00 Václav Větvička: Zámecké zelené komnaty. Autogramiáda nové obrazové knihy na stánku nakladatelství Vašut – č. 43 v hlavním sále.

15:15 Silesia noir – temné Slezsko v detektivkách Evy Tvrdé Dlužná částka a Mrtvou neměl nikdo rád. Setkání s oblíbenou autorkou v salonku 1.

15:30 Pavol Rankov: Legenda o jazyku. Setkání s pozoruhodným slovenským spisovatelem. Pořádá nakladatelství Host a Slovenský institut v Praze v salonku 2.

15:30 Karel Osoha, Ondřej Kavalír: Návrat Krále Šumavy.

Debatu o oceňované komiksové trilogii pořádá nakladatelství Labyrint v prostoru PEN.

16:00 Jiří Grygar: Několik astronomických novinek. Pořádá Česká astronomická společnost v sále kina Ostrov. Vchod venkem, vstup s veletržní vstupenkou.

16:00 Irena Dousková. Autorské čtení z knihy Rakvičky pořádá Druhé město v salonku 1.

16:15 Miloš Doležal: Čurda z Hlíny. Autorské čtení a beseda o třech dokumentárních povídkách z protektorátu. Pořádá nakladatelství Host v salonku 2.

16:30 Jak vydat svou první knihu a stát se úspěšným autorem. Vendula Pačesová, Tea Olivová, Jaroslav Irovský, Katka Doležalová a další. Pořádá nakladatelství Jonathan Livingston v prostoru PEN.

17:00 Slavnostní předání ceny Littera Astronomica a přednáška laureáta. Pořádá Česká astronomická společnost v salonku 2.

17:00 Petr Bobek: Stopem na konec světa. Autorské čtení začínajícího spisovatele. Stopem na konec světa je sbírka deseti povídek, zabývajících se tématy stáří, mezilidských vztahů nebo putování jako prostředku pro hledání smyslu života. V prostoru PEN.

17:00 Vernisáž výstavy Otto Fraus – fotograf Havlíčkova Brodu v Muzeu Vysočiny, Havlíčkovo náměstí 19. Výstava potrvá do 12. ledna 2020.

17:00 Autogramiáda Ivana Hlase na stánku Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s., č. 84 v hlavním sále.

17:30 Dora Kaprálová. Autorské čtení pořádá Druhé město v salonku 1.

18:00 Vráťa Ebr, Zora Jandová a Praha vzdálená v knihách. Veselé setkání s milými hosty v prostoru PEN.

18:00 První losování vstupenek v literární kavárně Petrkov. Můžete vyhrát čtyřdenní zájezd do maďarských termálních lázní Bükfürdő od cestovní kanceláře M TOUR a kolekci francouzských vín od firmy Pozdní sběr, 10 x online předplatné Deníku N, velké knižní ceny z Domu knihy Kanzelsberger (každá v hodnotě 4 000 Kč podle vlastního výběru), kolekce knih a audioknih z nakladatelství Tebenas v hodnotě 4 000 Kč, skvělé knihy z nakladatelství Host, jakost, Nakladatelství Masarykovy univerzity, Anahita, Danka Šárková, Šulc-Švarc, Dauphin, Smart Press, Jonathan Livingston, Beskydy, Ronado, Cesta domů, Novela bohemica, Jan Vašut, Lingea, Studio Trnka, Jota, Books&Pipes z.ú., Hejkal aj., vstupenku na koncert Rock for Book, poukazy do kavárny Hejkal a další zajímavé ceny. Výhru může získat jen ten, kdo bude při losování přítomen.

19:00 Uzavření veletržních prostor.

20:00 Večer nejkrásnějších knih a jejich tvůrkyň a tvůrců. Předávání ceny Kraje Vysočina, ceny města Havlíčkova Brodu, ceny Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. a ceny čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Vysočina. Pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka. V sále Staré radnice na Havlíčkově náměstí. Následuje raut pro vystavovatele a další zvané hosty.

21:30 Ivan Hlas a Rock for Book. (20:00 Jada Band, 21:30 Trio Ivana Hlase, 23:30 Morava)

Klub Oko, Smetanovo náměstí 30. Kontakt pro rezervaci vstupenek kletecka@thb.cz, tel. 602 567 728. Možnost rezervovat si i přenosný pas na šest podzimních koncertů Golden_eye.hb.

Sobota 12. října

8:30 Sál otevřen pro vystavovatele

9:00 Začátek druhého dne veletrhu.

9:00 Vyhlášení vítězů soutěže O cenu Františka Drašnera. Pořádá Okrašlovací spolek Budoucnost v salonku 1.

9:45 Křest a představení celosvětově úspěšné cvičebnice Hravé psaní, která vám pomůže vyhrát nad prázdnou stránkou. Pořádá agentura a nakladatelství MÁM TALENT v salonku 1.

10:00 Martin Hilský: Shakespearova Zimní pohádka a Čechy. Tradiční shakespearovská přednáška v sále Staré radnice. Pořádá nakladatelství Atlantis, vstup s veletržní vstupenkou.

10:00 Eva Tvrdá: Jazyk českého Slezska a severní Moravy jako jazyk literární – utopie, nebo reálná možnost? Přednášku v prostoru PEN pořádá nakladatelství Littera Silesia.

10:00 Aleš Palán: Raději zešílet v divočině, Miss Exitus. Beseda s autorem, který vyniká empatií k obyčejným lidem a dokáže citlivě zachytit svět novodobých poustevníků i odcházení nevyléčitelně nemocných. Pořádá nakladatelství Prostor v salonku 2.

10:30 Středisko východočeských autorů se představuje. Své texty čtou Eva Černošová, Věra Kopecká, Jiří Lojín, Lubomír Macháček, Štěpánka Saadouni a Milan Sochora. V prostoru PEN.

10:30 Kristián Chalupa: Státním úředníkem aneb Ohlédnutí za hospodářskou soutěží. Představení humorné knižní novinky z nakladatelství VUTIUM v salonku 1.

10:45 Lenka Šíková, Jan Marek Šík: Rituál. Představení nové české fantasy. Pořádá nakladatelství Host v salonku 2.

11:00 Křest knihy Alenka a Krakonoš za přítomnosti autorky Danky Šárkové a ilustrátorky Danky Kobrové na stánku nakladatelství Anahita – č. 102 v prvním patře.

11:00 Jiří Žáček – autogramiáda na stánku Šulc – Švarc, č. 74 v hlavním sále.

11:15 Ivan Kraus: Soukromý Hollywood. Autorské čtení oblíbeného spisovatele. Pořádá nakladatelství Academia v salonku 1.

11:30 Veni, vidi, vici aneb Češi, kteří porazili svět. Beseda s autory edice Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích. Pořádá nakladatelství Jonathan Livingston v salonku 2.

12:00 Zygmunt Miloszewski: Zločiny a tresty prokurátora Szackého. Setkání s pozoruhodným polským autorem kriminálních románů. Pořádá nakladatelství Host v salonku 1.

12:00 Autogramiáda Ivana Krause na stánku nakladatelství Academia – č. 76 v hlavním sále.

12:00 Autogramiáda knihy Jiřího Kajínka a Petra Šámala Jak se žije za zdmi Valdic. Na stánku nakladatelství Naše vojsko – č. 16 v předsálí.

12:15 Jozef Banáš: Prorazím! Štefánik. Autorské čtení a setkání s populárním slovenským autorem pořádá nakladatelství Beskydy v salonku 2.

12:45 Martin Jan Stránský: Deník doktora z Mrnic. Uvedení humoristické knihy o venkovském doktorovi v salonku 1.

13:00 Helena Rezková, Pavlína Špatenková: Nebylo jim souzeno žít. Představení knihy o osudech 160 umučených a popravených členů Sokola za 2. světové války. Pořádá nakladatelství Regiona v salonku 2.

13:30 Michal Viewegh: Setkání s oblíbeným spisovatelem v prostoru PEN.

13:30 Viktorie Hanišová: Rekonstrukce. Autorské čtení pořádá nakladatelství Host v salonku 1.

13:45 Helena Bretfeldová: Zahrady života. Představení unikátní fotografické knihy o židovských hřbitovech v Čechách a na Moravě. Pořádá nakladatelství Albert v salonku 2.

14:00 Martin Hilský – autogramiáda.

14:00 Jiří Čáslavský: Šlápoty. Autogramiáda audioknihy v podání Václava Knopa na stánku nakladatelství Tebenas (č. 180 na balkoně).

14:00 Jiří Žáček – autogramiáda na stánku Šulc – Švarc, č. 74 v hlavním sále.

14:00 Jana Vaněčková, Michal Vaněček: Co má poznat správný Čech. Autogramiáda na stánku nakladatelství Grada, č. 92 na jevišti.

14:10 Markéta Hejkalová: Měj mě rád/a – autogramiáda na stánku nakladatelství Hejkal, č. 203 na balkoně.

14:15 Lenka Pastorčáková: Žárlivka. Jak vznikala úspěšná prvotina? Co to znamená být zastupován literární agenturou? Besed o knize i o spisovatelských začátcích pořádá literární agentura a nakladatelství MÁM TALENT v salonku 1.

14:30 Kateřina Hloušková: F.T.M. = Futurismus. Novou knihu představuje nakladatelství Books&Pipes, z.ú.

v salonku 2.

15:00 Beseda se Zdenou Mašínovou. Pořádá Kartuziánské nakladatelství v salonku 1.

15:15 Vesmír – Země – my. Představení publikační činnosti Unitaria Havlíčkobrodsko včetně novinky A přece se točí z pera Petra Samojského. Nová kniha, inspirovaná známým příběhem Galiea Galileiho,  je sbírkou drobných zamyšlení věnovaných lidské zvídavosti – odvaze  klást otázky a vydávat se hledat na ně odpovědi. Celý projekt je  multimediální, doprovozený videoklipy autorovy hudební skupiny Kolorej. Pořádá Obec širšího společenství českých unitářů v salonku 2.

15:15 Lenka Pastorčáková: Žárlivka. Autogramiáda na stánku MÁM TALENT – 129 v prvním patře.

17:00 29. Podzimní knižní veletrh končí – na shledanou na jubilejním 30. Podzimním knižním veletrhu 23. a 24. října 2020.


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě