Bylinková sklizeň

Končí babí léto a nastal čas využít všech darů, které nám letní příroda poskytla. Je čas sušit, zpracovávat, zavařovat, konzervovat, míchat bylinkové směsi – prostě všechny přírodní produkty uchovat tak, aby nám mohly pomáhat až do příštího jara. O co nás ochudilo letošní sucho při sběru rostlin a bylinek, o to víc nás obdarovaly stromy a keře svými plody. Využijme toho!

Pokud jsme v létě ještě nestihli některé bylinky nasbírat, máme možnost i nyní v přírodě ledacos najít a využít. Na loukách stále ještě kvete řebříček obecný. Jeho kvetoucí nať je vynikající nejen na ženské obtíže, ale také čistí krev a všechny tělesné šťávy, léčí průjem, podněcuje trávení a dezinfikuje. Pomáhá při závratích a nevolnostech. Při bolestech hlavy způsobených změnou počasí vypijte hrnek horkého řebříčkového čaje, bolesti rychle poleví.

Při výletech podzimní přírodou do dálky září červené plody jeřábu ptačího. Používají se k léčebným účelům a tepelně upravené například ve formě sirupu jsou jedlé. Výbornou sladkou chuť mají plody poddruhu jeřáb ptačí moravský, který poznáte podle toho, že má listy zoubkované jen v horní třetině. Jeřabiny jsou téměř všelékem – patří mezi nejlepší zdroje vitamínů a minerálů, jsou tedy dobrou prevencí všech onemocnění. Jsou účinným antirevmatikem, pomáhají při bolestech končetin, kloubů, dně a jsou mírně močopudné.

Mezi typické plody, sbírané na podzim, patří kaštany – plody jírovce maďalu. Kaštany jsou nejen oblíbenou hračkou našich dětí, ale dají se také využít v léčbě. Pro přílišnou hořkost z plodů vyrábíme tinkturu, kterou používáme vnitřně i zevně. Tinktura pomáhá při zánětech a otocích lymfatického původu, ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Využijeme ji při léčbě hemeroidů, bércových vředů a křečových žil. Podáváme podle tělesné hmotnosti cca 20 kapek 3x denně.

Na procházkách můžeme také sbírat kopřivová semínka, která sušíme a přidáváme do jídel nebo nakládáme do medu. Kromě sběru rostlin a semen pomalu můžeme začít vykopávat kořeny bylin, které ukončily své vegetační období.

Na zahradě najdeme ještě poslední květy měsíčku lékařského. Pamatujte, že léčivější jsou sytě oranžové květy. Měsíček patří mezi ženské bylinky, ale prospívá i játrům a žlučníku. Ve formě tinktury má také protirakovinné účinky. Jeho hojivé působení můžeme využít zevně na kožní problémy, ať už ve formě obkladů nebo masti.

Před prvními mrazíky sklízíme lichořeřišnici větší. Rostlina je jedlá a léčivá úplně celá. Vyniká lehce pálivou ředkvičkovou chutí. Má silné antibiotické působení, takže ji můžeme využívat i při nachlazení a zánětech močových cest. Pokud už rostlinka zasychá, můžeme si nasbírat zelená semena a připravit z nich tinkturu. Zralá semena uschováme na výsev v příštím roce.

Snad největší zásobárnou vitamínu C a nepřeberného množství dalších vitamínů a biologicky aktivních látek je rakytník řešetlákový. Je to keř, který poroste v každé půdě a hodí se na každou větší zahrádku. Mějte na paměti, že plody získáte jen tehdy, když budete pěstovat samčí a samičí rostliny. Pokud vám rakytník plodí jen málo, nezoufejte, keř je léčivý úplně celý a jako zásobárnu vitamínů můžete používat i listy. Ne nadarmo je prý dával Alexandr Veliký svým koním, aby měli krásnou srst. Jedinou vadou na kráse jsou ostré trny rakytníku, takže vaše ruce si sklizeň plodů protrpí. Existuje sice spousta vynálezů na usnadnění této dřiny, ale podle mého názoru není nad pečlivý ruční sběr.

Na zahrádce můžeme nasbírat poslední aromatické bylinky a vytvořit si kořenící směs nebo bylinkovou sůl.

Využijme nyní na podzim bohatství toho, co nám příroda nabízí. Nejvíce našemu zdraví prospěje, pokud budeme konzumovat to, co právě dozrává a roste kolem nás. Užijme si sladkosti a chuti podzimního ovoce a ořechů. Zkusme se vyhnout nákupům dovozového ovoce a zeleniny v supermarketech. Tyto produkty jsou pěstovány za použití mnoha chemikálií a cestují k nám často přes půl zeměkoule. Neprospívají ani našemu zdraví, ani životnímu prostředí. A pokud nemáme vlastní zahrádku, na každé mezi, v lesících či opuštěných zahradách najdeme spousty ovoce, které nikdo nesbírá, ořechy, houby. Anebo si na nejbližším trhu nalezněte „svého“ farmáře, který vám za pár korun rád přenechá to, co sám s láskou vypěstoval. Přeji Vám hodně zdraví a vitality načerpané z darů naší přírody.

Recepty:

Bylinková sůl – použijeme aromatické bylinky, které máme k dispozici, jako je např. petrželka, libeček, česnek, koriandr, pažitka, šalvěj, dobromysl, tymián, bazalka, saturejka. Lehce je pokrájíme a postupně přidáváme  mořskou nebo himalájskou sůl. Poměr bylinek a soli by měl být 4:1. Bylinky se solí krájíme tak dlouho, dokud nedosáhneme požadované jemnosti. Hotovou směs necháme pár dní proschnout na pečícím papíře a uschováváme v uzavřených skleničkách.

Rakytníkový sirup – rakytník odšťavníme nebo rozmačkáme. Přecezenou šťávu smícháme se stejným dílem medu nebo cukru a dáme do vyvařených lahví. Zbylou drť z rakytníku můžeme dále zpracovat nebo usušit na čaj. Sirup uchováváme v chladu a užíváme jej v zimních měsících na podporu imunity.

Kaštanová tinktura – kaštany rozdrtíme nebo nastrouháme. Smícháme 1 díl kaštanové drti s 5 díly šedesátiprocentního lihu a necháme přibližně 5 týdnů vylouhovat na tmavém a teplém místě.

Radka Svatošová

ROK S BYLINKAMI

Jak si bez zbytečné chemie udržet a posílit zdraví? Jak si vyrobit vlastní bylinkový čaj, mast, tinkturu či sirup?

Naučíte se to v našem novém cyklu večerních kurzů: Čeká Vás tvoření a povídání s bylinkářkou Radkou Svatošovou. Každý měsíc si budeme povídat o tom, které orgány v těle můžete podpořit podle čínského orgánového kalendáře, o bylinkách, které můžete v danou dobu sbírat a zpracovávat. Dozvíte se o tradicích a zvyklostech našich předků spojených s jednotlivými ročními obdobími. A navíc – pokaždé si odnesete domů vlastnoručně vytvořený bylinkový produkt.

Kdy: každý první čtvrtek v měsíci od 17 do 20 hodin (září 2018 – leden 2019)

Kde: Čajovna a kavárna Legenda draka a fénixe, nám. Čs. Legií 500, Pardubice

Kurzovné: 1050 Kč za pololetí (5 večerních kurzů). Je možná i jednorázová platba za 1 kurz – 290 Kč.

KALENDÁŘ JEDNODENNÍCH AKCÍ A POBYTŮ

Hana Sekaninová: Tradiční čínská medicína pro domácí použití

Kdy: sobota 13. října 2018 od 10:00 do 17:00 hod.

Kde: Čajovna a kavárna Legenda draka a fénixe, nám. Čs. Legií 500, Pardubice

Obsah kurzu: Prakticky zaměřený kurz pod vedením lektorky a terapeutky Tradiční čínské medicíny (TČM), zkušené bylinkářky Hany Sekaninové; léčebné metody TČM, teorie pěti prvků; využití našich bylin v TČM, stravování dle TČM, akupresura pro domácí využití. Možnost individuální diagnostiky a konzultace zdravotního stavu.

Kurzovné: 1 300 Kč, zdarma menší občerstvení, voda a bylinkový čaj


Vladimír Vytásek: Léčivá síla kamenů

Kdy: sobota 10. listopadu 2018 od 10 do 17 hod.

Kde: Rodinný resort Siesta (tzv. Zámeček), Za Oborou 120, 530 06 Pardubice VI-Staré Čivice

Obsah kurzu: Nejen léčivé bylinky, ale také kameny a krystaly se mohou stát našimi pomocníky v léčbě nás samotných, našeho okolí, naší zahrady. Na semináři se naučíte procítit energii kamenů a s touto energií pracovat. Dozvíte se, jak můžete pomocí krystalů zharmonizovat sebe i váš životní prostor.

Kurzovné: 1 300 Kč, zdarma menší občerstvení, voda a veškerý materiál


Lenka Křížová a Veronika Tomko: Vytvoř si svou přírodní kosmetiku

Kdy: pátek 16. listopadu 2018 od 16 do 20 hod.

Kde: Čajovna a kavárna Legenda draka a fénixe, nám. Čs. Legií 500, Pardubice

Obsah kurzu: Chcete používat vlastní, ekologicky nezávadnou a přitom voňavou a zkrášlující kosmetiku? Můžete si ji vyrobit samy. Na našem worshopu se dozvíte, jak na to. Seznámíte se se surovinami a s výrobními postupy a získáte návody na domácí výrobu kosmetiky. Vlastnoručně si připravíte parfemovanou čistící vodu, hojivý balzám na rty a hydratační tělové mléko. A pokud některý z výrobků nevyužijete, můžete jej darovat jako originální vánoční dárek svým blízkým.

Kurzovné: 570 Kč; veškerý materiál pro tvoření v ceně


Jolana Šopovová: Pokojovky pro zdraví a na talíři

Kdy: sobota 24. listopadu 2018 od 10 do 17 hod.

Kde: Rodinný resort Siesta (tzv. Zámeček), Za Oborou 120, 530 06 Pardubice VI-Staré Čivice

Obsah kurzu: Co všechno víme o zelených spolubydlících v našem bytě? Mohou nám přinést i jiný než estetický užitek? Nemáme náhodou doma skvost, který je schopen obohatit náš jídelníček či dokonce přispět k léčbě našich neduhů? Jaké rostliny stojí za to pořídit a jak o ně nejlépe pečovat? Odpovědi se dozvíte na našem semináři, jenž navazuje na stejnojmennou knihu, která vyšla v lednu tohoto roku.

Kurzovné: 1 300 Kč, zdarma menší občerstvení, voda a bylinkový čaj, veškerý materiál


Vladimír Vytásek: Léčivá síla kamenů

Kdy: sobota 19. ledna 2019 od 10 do 17 hod.

Kde: Rodinný resort Siesta (tzv. Zámeček), Za Oborou 120, 530 06 Pardubice VI-Staré Čivice

Obsah kurzu: Opakování velmi žádané akce z roku 2018. Nejen léčivé bylinky, ale také kameny a krystaly se mohou stát našimi pomocníky v léčbě nás samotných, našeho okolí, naší zahrady. Na semináři se naučíte procítit energii kamenů a s touto energií pracovat. Dozvíte se, jak můžete pomocí krystalů zharmonizovat sebe i váš životní prostor.

Kurzovné: 1 300 Kč, zdarma menší občerstvení, voda a veškerý materiál


Vladimír Vytásek: Jarní očista těla i duše s bylinkami

Kdy: sobota 23. března 2019 od 10:00 do 17:00 hod.

Kde: Nemošická hospoda, Pardubice – Nemošice

Obsah kurzu: Prakticky zaměřený kurz pod vedením vynikajícího moravského bylináře Vládi Vytáska; druhy bylin pro léčení orgánů “od hlavy až k patě” se zaměřením zejména na jarní očistu; bylinné kúry a jejich příprava v domácích podmínkách; sběr vhodných bylinek a jedlých plevelů v jarním období; vycházka na Nemošickou stráň – chráněné území plné jarních bylinek. Možnost chutného (i vegetariánského) oběda v místě konání, prostor pro individuální konzultace a dotazy účastníků.

Cena: 1 300 Kč, zdarma menší občerstvení, voda a bylinkový čaj od Vládi Vytáska


Vladimír Vytásek: Adaptogeny – byliny pro vitalitu a dlouhověkost

Kdy: pátek 26. dubna – neděle 28. dubna 2019

Kde: Velký Osek

Obsah kurzu: Zcela poprvé pořádáme pod vedením známého moravského bylináře Vladimíra Vytáska víkend zaměřený na bylinky podporující vitalitu a imunitu našeho těla. Součástí kurzu bude vycházka do rozkvetlé jarní přírody Národní přírodní rezervace Libický luh, největšího lužního lesa v ČR, spojená s praktickým určováním rostlin. Čeká nás setkání s odborníkem na adaptogeny a exkurze spojená s možností nákupu léčivek ve vyhlášeném místním zahradnictví, které se na adaptogeny specializuje.

Kurzovné: 2 600 Kč; za příznivou cenu je zajištěno ubytování na kvalitních pokojích se soc. zařízením, možnost polopenze, plné penze, vegetariánské stravy


Vladimír Vytásek: Májové bylinky v přírodě i v zahradě

Kdy: pátek 10. května – neděle 12. května 2019

Kde: Markvartice – s ubytováním v Nepřívěči u Sobotky

Obsah kurzu: Oblíbený kurz v krásné přírodě Českého ráje spojený s exkurzí a nákupem bylinek v polní botanické zahradě v Markvarticích a výkladem Bohumila Bradny, pěstitele a znalce českých léčivek. Kurz vede moravský bylinář Vláďa Vytásek, přítel a spolupracovník legendárního Pavla Váni. Obsah: druhy bylin pro léčení orgánů “od hlavy až k patě” se zaměřením zejména na sběr a použití léčivých rostlin na  jaře a v létě, pěstování, způsoby zpracování a přípravy bylin; bylinková dílna s Radkou Svatošovou; vycházka do přírody s praktickým určováním bylin; dostatek času pro individuální konzultace a dotazy účastníků. Součástí kurzu je výměnná burza bylin, semen a sazenic.

Kurzovné: 2 600 Kč, za příznivou cenu je zajištěno ubytování na pokojích se soc. zařízením, možnost polopenze, plné penze, vegetariánské stravy


Vladimír Vytásek: Bylinkový slunovrat v kraji žítkovských bohyní

Kdy: pátek 14. června – neděle 16. června 2019

Kde: Moravské Kopanice – Starý Hrozenkov v Bílých Karpatech

Obsah kurzu: V období slunovratu mají bylinky největší sílu a magickou moc. Unikátní třídenní akce pod vedením známého moravského bylinkáře Vládi Vytáska zaměřená na praktické poznávání léčivých rostlin v okolní nádherné přírodě. Nepřeberné množství informací o dostupných bylinkách, jejich použití, sběru a zpracování a jako bonus vyprávění spisovatele a znalce místních tradic Jana Jilíka a Gajdošů z Kopanic o žítkovských bohyních a tradicích s nimi spjatých. Pobyt v krásném prostředí můžete dopřát i Vašim blízkým, kteří mohou být ubytování spolu s Vámi.

Kurzovné: 3 200 Kč, ubytování na pokojích se soc. zařízením za cca 280 Kč/noc, možnost polopenze, plné penze, vegetariánské stravy


Dovolená s vůní horských bylinek

Kdy: pondělí 8. července – neděle 14. července 2019

Kde: Neratov v Orlických horách

Obsah studia: Po celý týden se vám budou věnovat moravský bylinář Vladimír Vytásek a další zkušení lektoři. To vše na magickém poutním místě v Neratově v srdci Orlických hor. Čekají vás výlety, exkurze, přednášky, poznávání bylin v přírodě a odpočinek v krásném prostředí a s příjemnými lidmi. Domů si odvezete vlastní léčivé čaje, tinktury a oleje a dozvíte se vše, co vás o bylinkách zajímá.

Kurzovné: 7 dní výuky 5800 Kč, ubytování na pokojích se soc. zařízením cca 270 Kč/noc, za příznivou cenu možnost polopenze, plné penze, vegetariánské stravy, popř. vlastní vaření


Vladimír Vytásek: Bylinky a magie kraje žítkovských bohyní

Kdy: pátek 23. srpna – neděle 25. srpna 2019

Kde: Moravské Kopanice – Starý Hrozenkov v Bílých Karpatech

Obsah kurzu: Unikátní třídenní akce pod vedením známého moravského bylinkáře Vládi Vytáska zaměřená na praktické poznávání léčivých rostlin v okolní nádherné přírodě, na místní tradice a magii. Nepřeberné množství informací o dostupných bylinkách, jejich použití, sběru a zpracování a jako bonus vyprávění spisovatele a znalce místních tradic Jana Jilíka a Gajdošů z Kopanic. Pobyt v krásném prostředí můžete dopřát i Vašim blízkým, kteří mohou být ubytování spolu s Vámi.

Kurzovné: 3 200 Kč, ubytování na pokojích se soc. zařízením za cca 280 Kč/noc, možnost polopenze, plné penze, vegetariánské stravy


Vladimír Vytásek: Bylinkové babí léto v Markvarticích

Kdy: pátek 13. září – neděle 15. září 2019

Kde: Markvartice – s ubytováním v Nepřívěči u Sobotky

Obsah kurzu: Oblíbený kurz v krásné přírodě Českého ráje spojený s exkurzí a nákupem bylinek v polní botanické zahradě v Markvarticích a výkladem Bohumila Bradny, pěstitele a znalce českých léčivek. Kurz vede moravský bylinář Vláďa Vytásek, přítel a spolupracovník legendárního Pavla Váni. Obsah: druhy bylin pro léčení orgánů “od hlavy až k patě” se zaměřením zejména na sběr a použití léčivých rostlin na podzim, pěstování, způsoby zpracování a přípravy bylin; bylinková dílna s Radkou Svatošovou; vycházka do přírody s praktickým určováním bylin; dostatek času pro individuální konzultace a dotazy účastníků. Součástí kurzu je výměnná burza bylin, semen a sazenic.

Cena: 2 600 Kč, za příznivou cenu je zajištěno ubytování na pokojích se soc. zařízením, možnost polopenze, plné penze, vegetariánské stravy

Kalendář akcí průběžně aktualizujeme. Sledujte prosím náš web a FB.

Slevy:

Poskytujeme věrnostní slevu 10% při přihlášení na více akcí, slevy pro studenty, ZTP a ZTP/P, seniory a manželské páry. Bližší informace o slevách naleznete na našich webových stránkách.

Přihlášky a informace:

Zelená louka

606 927 790

centrumzelenalouka@centrum.cz

www.nasezelenalouka.cz

Přidejte se k nám také na FB.

Těšíme se na Vás!


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat a velmi nás mrzí, že se mnoho vašich chtěných plateb neuskutečnilo vzhledem k potížím funkčnosti platební brány. GoPay muselo přijmout nové podmínky bank, kdy spolkům neumožní on-line platby kartou. Prosíme o znovu zaslání/zasílání vašich příspěvků, prozatím přes klasický bankovní převod:

Pro platby v ČR: 107-7380440287/0100 s uvedením slova „Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí: IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287, BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX

Snažíme se pro vás najít jiné zjednodušující služby pro vaše platby. Děkujeme za pochopení i za podporu.

S láskou Cesty k sobě