Zveme Vás na největší evropskou akci proti rozšiřování uhelných velkolomů, která se uskuteční v sobotu 23.8.2014. 
 
Na polsko-německé hranici se tisíce lidí vezmou za ruce a spojí dvě obce, které čelí riziku, že budou srovnány se zemí: Kerkwitz v Německu a Grabici v Polsku.
 
Pod obcemi v německo-polské Lužici leží miliardy tun hnědého uhlí. Švédská firma Vattenfall a polská PGE zde plánují otevřít pět povrchových dolů. Další vesnice mají být srovnány se zemí, další tisíce lidí mají přijít o svůj domov. Dolům by měla ustoupit například německá Proschim, která je přitom paradoxně energeticky nezávislá a zcela si vystačí jen s obnovitelnými zdroji energie. Ohroženy přitom nejsou pouze domovy na sever od našich hranic, ale i v České republice. Obyvatelé Horního Jiřetína či Černic stále žijí ve strachu, zda se rypadla zakousnou i do jejich domů.
 
Pojďme se společně postavit do cesty plánům vlád a uhelných společností. V Česku, Polsku, Německu i Švédsku proběhnou na podzim volby – místní, regionální i parlamentní. Právě teď je ta doba, kdy politici nejvíce naslouchají hlasu svých voličů. Prostřednictvím lidského řetězu chceme vyslat jasný vzkaz: střední Evropa další rozšiřování těžby uhlí odmítá!
 
Následovat bude festival Spolu proti dolu“, na kterém vystoupí Asian Dub Foundation (UK), Duck or Dove (DE),  Jamal (PL) a Isua (CZ).

Chcete u toho být i Vy? Podrobnosti o akci najdete na www.spoluprotidolu.cz. Na lidský řetěz bude zajištěna společná doprava. Místo v autobusu tam i zpět stojí 200 Kč a lze ho též zakoupit na webuRezervovat si místo je možné až do 18.srpna. Přijet samozřejmě můžete i po vlastní ose. V tom případě prosím napište na info@spoluprotidolu.cz nebo zavolejte na 734 204 692, kde můžete obdržet podrobné informace.

Akci pořádá Greenpeace s podporou organizací Calla, Česko proti chudobě, Ekologický institut Veronica, Hnutí DUHA, Klimatická koalice a Prázdninová škola Lipnice.  

Doba kamenná neskončila kvůli nedostatku kamenů. S Vaší pomocí můžeme říct sbohem i době uhelné.

 

Na viděnou v sobotu 23. srpna!

 

Helena Benýšková, ZO P3

Jan Freidinger, ZO P3

Bohdan Ganický, ZO P3

Jiří Jeřábek  ZO P3

Jitka Nesrstová, ZO P6

Lenka Severová, ZO P3

Ondřej Rut, ZO P3

Matěj Stropnický, ZO P3

Valentýna Švarcová ZO P3

Matěj Žaloudek ZO P3

 


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png