15 důvodů, proč mít ve své koupelně voňavý kokosový olej

datum 15. 5. 2019

Mnohé firmy vyrábějí a propagují „nové a lepší“ spotřební zboží, které každodenně používáme, jako například mýdlo, zubní pasta, deodorant či tělové mléko. Přitom takříkajíc přímo pod nosem máme jeden z nejlepších a nejpřirozenějších produktů.

Jedná se o klasický kokosový olej. Má nejen příjemnou vůni, ale je také velmi levný a představuje úžasně univerzální a léčivou látku.

Zhruba od poloviny 90. let narůstá zájem o využívaní kokosového oleje na celou řadu aplikací, jako jsou čištění, odstraňování pachů a léčení.

Na místě jsou otázky „Odkud vlastně kokosový olej pochází?“ a „Jak voní?“

Kokosový olej, jakož i kokosové máslo, je pevná látka, která se rozpouští při teplotě kolem 24  ֯C.

Ačkoliv je nerozpustný při pokojové teplotě, poté, co ho smícháte s vodou a vyšleháte, nabývá krémovité konzistence. Když není podroben procesům, jako jsou bělení, rafinace či dezodorizace, vydává jemnou a svěží vůni, jakou byste očekávali – voní jako kokosový ořech.

2 druhy kokosového oleje – komerční kvality a panenský

Poměrně nový zájem o řadu využití kokosového oleje vyvolává otázky ohledně jeho výroby. Existují dva základní druhy kokosového oleje:

  1. kokosový olej komerční kvality
  2. panenský kokosový olej

Kokosový olej komerční kvality – tento produkt se vyrábí z kokosové kopry, což je vysušená dužina kokosového ořechu. Obvykle se udí, suší na slunci nebo v tzv. sušárnách, případně se kombinují všechny tři způsoby.

Když se však na výrobu kokosového oleje používá běžná kokosová kopra, není sterilní a vhodný ke konzumaci.

„Čistí se“ během procesu známým jako RBD – rafinace, bělení a dezodorizace. Podle stránky Coconutdiet.com:

„Při dezodorizaci oleje se využívá vysoká teplota a za účelem odstranění nečistot se olej obvykle filtruje přes (bělící) jíly. K odstranění volných mastných kyselin a prodloužení trvanlivosti se běžně používá hydroxid sodný.

Jedná se o nejobvyklejší způsob velkovýroby kokosového oleje. Starší způsob výroby rafinovaného oleje byla fyzicko-mechanická rafinace. Modernější metody využívají k extrakci veškerého oleje z kopry kvůli vyšší výtěžnosti i chemická rozpouštědla.“

Panenský kokosový olej – podobně jako u olivového oleje i kokosový olej je nejlepší, když je „vytlačen napoprvé“ a „panenský“.

Podobně jako při vytlačení čajového sáčku, louhovaného několik minut ve vroucí vodě, bude první uvolněná voda obsahovat nejhodnotnější látky.

Když se olej vytlačuje podruhé, výsledek už není tak koncentrovaný. Text na stránce Coconutdiet.com pokračuje:

„Panenský kokosový olej se dá získat pouze využitím čerstvé dužiny z kokosového ořechu, nebo toho, co se nazývá ne-kopra. K další rafinaci se nepoužívají chemikálie ani vysoké teploty, protože přírodní, čistý kokosový olej je velmi stabilní. Jeho trvanlivost je několik let.

Toto jsou dva hlavní postupy výroby panenského kokosového oleje:

  • Rychlé sušení čerstvé dužiny z kokosového ořechu, která se následně používá na lisování oleje. Při použití této metody se na rychlé sušení kokosové dužiny používá mírné teplo a poté se olej mechanicky lisuje.
  • Mokré mletí. Při této metodě se olej extrahuje z čerstvé kokosové dužiny bez předchozího sušení. Nejprve se lisováním vytlačuje ‚kokosové mléko‘. Následně se olej zbavuje vody. Mezi metody, které se dají použít na oddělení oleje od vody, patří vaření, fermentace, mrazení, enzymy a mechanické odstředění.“

Proč mít v koupelně voňavý panenský kokosový olej?

Syrový, organický kokosový olej – kromě toho, že je docela chutný (řekneme si o tom za chvíli) – má celou řadu výhod. V náhodném pořadí uvádíme 15 přínosů kokosového oleje:

1. Hladké oholení – pokud vás trápí červená, podrážděná pokožka po depilaci, kokosový olej zklidňuje podrážděnou pokožku a má antibakteriální účinky.

2. Léčba vyrážek – pomocí kokosového oleje se dají léčit problémy s vyrážkami, počínaje vyrážkou z plenek až po mírné alergické reakce.

Jednou z chemikálií nacházející se v prodávaných zvlhčovačích pleti, které mohou způsobovat podráždění pokožky a dermatitidu, je propylenglykol.

3. Balzám na rty – na zvlhčení, výživu a hydrataci popraskaných rtů používejte kokosový olej, čímž se vyhnete neúmyslné konzumaci endokrinních disruptorů.

Studie o obsahu kovů v balzámech na rty zjistila vysoké koncentrace olova, hliníku, kadmia a manganu. Některé se spojují s nepříznivými zdravotními účinky na reprodukci, vývoj apod.

4. Čištění obličeje – kokosový olej je účinný na čištění pleti. Směs kokosového a ricinového oleje ve stejném poměru je známá jako metoda čištění pleti olejem. Tuto směs vmasírujte do pokožky a jemně odstraňte teplým hadříkem.

90 % kupovaných tělových a pleťových vod obsahuje škodlivé chemické látky, jako jsou laurethsulfát sodný (SLES) či laurylsíran sodný (SLS), které v kombinaci s dalšími chemickými látkami mohou vytvářet karcinogenní sloučeniny nitrosaminy. Kokosový olej může dokonce zlepšovat akné.

5. Odstraňovač make-upu – nejenže vám dokáže vyčistit obličej, můžete ho používat i jako přírodní odstraňovač make-upu – odstraňuje také vzdorující řasenku a tužky na obočí.

6. Noční krém – ačkoliv nechcete používat kokosový olej pod make-up, jeho snadná aplikace před spaním vám hydratuje pleť, neboť jeho mastné kyseliny vytvářejí přírodní změkčovací prostředek.

Pokud máte ztvrdlou a olupující se kůži kolem nehtů, ošetřujte ji kokosovým olejem, abyste ji udrželi jemnou.

7. Deodorant – velmi účinné je malé množství kokosového oleje, pokud si přejete v kombinaci s nějakým esenciálním olejem, jako například levandulovým – mnohem lepší než antiperspiranty obsahující hliník, který se spojuje s Alzheimerovou chorobou, rakovinou prsu a rakovinou lymfatických uzlin.

Další recept na antiperspirant kombinuje 3 polévkové lžíce kokosového oleje, pudru z maranty (nebo kukuřičného škrobu) a jedlé sody.

8. Prostředek proti houbovým onemocněním nohou – díky svým antimikrobiálním a antibakteriálním vlastnostem je kokos velmi účinný v boji proti dermatomykóze. Potřete si jím chodidla po každém sprchování.

Bylo prokázáno, že antivirové, antibakteriální a antimykotické složky kokosového oleje ničí mikroorganismy, jako jsou bakterie, kvasinky a houby.

9. Zklidňující koupel – jako alternativa k perličkovým (bublinkovým) koupelím, které mohou hlavně u dětí vyvolávat infekce močového traktu, si do koupele přidejte hrudku kokosového oleje s trochou esenciálních olejů. Tato koupel zvlhčuje pokožku a zároveň pomáhá zabíjet bakterie.

10. Žínka pro mytí těla – smícháním stejného množství kokosového oleje, mořské soli, cukru nebo jedlé sody si vyrobíte domácí „žínku“, která změkčuje, vyhlazuje a zvlhčuje vaši pokožku.

11. Tělová voda – zvlhčovače, které kupujete v obchodě, obvykle obsahují škodlivé chemické látky, jako jsou hliník, ftaláty, parabeny, formaldehyd a propylenglykol. Kokos je voňavá, zvlhčující alternativa, která neobsahuje žádnou z nich.

12. Zubní pasta – proti zubnímu kazu, a dokonce na bělení zubů si vyrobte domácí zubní pastu z kokosového oleje, smíchejte jednu čajovou lžičku kokosového oleje s polovinou čajové lžičky jedlé sody a dvěma kapkami mátového esenciálního oleje. Zuby si čistěte jako obvykle.

13. Proplachování úst olejem – výplach úst kokosovým olejem působí velmi podobně jako ústní voda, jen byste ho neměli kloktat.

Když ho důkladně převalujete v ústech po dobu 5 až 15 minut, proniká do měkké tkáně mezi vašimi dásněmi a „vytahuje“ bakterie způsobující zubní kaz, povlak, zubní kámen a také odstraňuje zápach z úst.

14. Hojení ran a modřin– při aplikaci na zanícená řezná poranění nebo rány kokosový olej vytváří vrstvu přirozeně ochranných chemických látek, které zabraňují přístupu prachu, hub, bakterií a virů. Při použití na podlitiny urychluje hojivý proces v poškozených tkáních.

15. Prostředek proti kadeření vlasů – lidé s vlasy, které mají sklon ke kadeření, se často utíkají ke gelům a tužidlům na bázi silikonu či alkoholu, které překrývají vlasy, brání jim absorbovat vlhkost a vlas vysušují.

Na výrobu přírodního vlasového kondicionéru s hladkým, hedvábným leskem vám stačí jen několik kapek kokosového oleje.

Léčivé vlastnosti kokosového oleje

Panenský kokosový olej popisují jako olej „s neodbytnou, ořechovou, vanilkovou chutí, (a) dokonce jemnější a sytější než máslo“.

Článek v New York Times uvedl, že kokosový olej, kdysi démonizovaný táborem lidí tvrdících, že „všechny nasycené tuky jsou pro vás špatné“, se nyní stává akceptovaným:

„Hlavním nasyceným tukem v kokosovém oleji je kyselina laurová, mastná kyselina se středně dlouhým řetězcem.

Kyselina laurová zvyšuje hladinu dobrého HDL v krvi, nebo také lipoproteinu s vysokou hustotou, a snižuje hladinu špatného LDL v krvi, nebo také lipoproteinu s nízkou hustotou. Rovněž negativně neovlivňuje celkový poměr těchto dvou.

Ohledně kyseliny laurové bylo vysloveno mnoho zdravotních tvrzení. Podle jejích propagátorů se jedná o zázračnou látku s možnými antibakteriálními, antimikrobiálními a antivirovými vlastnostmi, která by teoreticky mohla bojovat s HIV, čistit akné a zrychlovat váš metabolismus.“

Kokosový olej má léčivé vlastnosti i při lokální aplikaci.

Jedním zajímavým faktem je, že zatímco antiperspiranty obsahující hliník se spojují s Alzheimerovou chorobou, kokosový olej jí ve skutečnosti předchází díky svému obsahu mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem (MCFA), které se snadno absorbují a metabolizují v játrech a mohou se měnit na ketony.

Jedna studie uvedla:

„Ketony jsou důležitým zdrojem alternativní energie a mohou prospívat lidem se zhoršující se nebo zhoršenou pamětí, jako v případě Alzheimerovy choroby… (mohou také) prospívat při léčbě obezity, dyslipidemie, zvýšené hladiny LDL v krvi, inzulinové rezistence a hypertenze – rizikových faktorů pro (nemoc srdce) a cukrovku 2. typu a také pro Alzheimerovu chorobu.“

Očekává se, že Alzheimerova choroba bude v následující generaci postihovat 1 ze 4 lidí, čímž bude konkurovat obezitě a cukrovce.

Důkazy však naznačují, že ketony v kokosovém oleji by mohly pomáhat léčit a obnovovat neurony a nervové funkce ve vašem mozku, a to také po vzniklém poškození.

Nezdravé alternativy ke kokosovému oleji

Co se týče kokosového oleje jako přísady v kuchyni, nebo dokonce jako domácího čisticího prostředku, je třeba zvážit několik faktorů:

  • Panenský kokosový olej má bod kouřivosti na 180 C, takže co se týče vaření, je nejlepší používat ho při nižších teplotách. Olivový olej se přepaluje již při teplotě 120 C, což může způsobovat oxidaci a vašemu tělu více škodit.
  • Kokosovým olejem můžete nahradit máslo nebo olivový olej a zcela určitě i takzvané rostlinné oleje. Toto jsou důvody:

Četné studie ukazují, že kokosový olej při výživových použitích přináší ohromující přínosy.

Jednou z nejdramatičtějších změn, kterou můžete udělat pro své zdraví, je nahradit takzvané „zdravé“ rostlinné, sójové, kukuřičné, bavlníkové a řepkové oleje, když vysmažíte jídlo nebo pečete dort či koláče.

Zajímavé je všimnout si, že u obyvatel Polynésie, kteří používají plnotučný kokosový olej jako potravinový produkt denní potřeby již celé generace, nelze mluvit o srdečních onemocněních.

Proč? Je to v přímém rozporu s tím, co několik desetiletí hlásala konvenční medicína, že nasycené tuky jsou pro vás špatné a povedou k obezitě, vysoké hladině cholesterolu, srdeční a Alzheimerově chorobě.

Pravdou je, že nasycené tuky, jako kokosový a olivový olej, jsou přírodní, ne v laboratoři vytvořené látky za použití metod, jako jsou hydrogenace a částečná hydrogenace, měníce polynenasycené mastné kyseliny v trans-mastné tuky.

Rostlinné oleje a oleje ze semínek absolvují dvojitou pohromu, a to proces hydrogenace a vysokou teplotu, aby se vytvořil levnější olej s dlouhou trvanlivostí, který je velmi špatný pro vaše zdraví.

Když se rostlinné oleje zahřívají na vysokou teplotu, chemické složky se rozpadají, „váznou“ ve vašich buňkách, oxidují a vytvářejí nebezpečné volné radikály, které vedou k onemocnění, včetně onemocnění srdce a rakoviny.

Zdroj: articles.mercola.com, Zpracovala: Vylectese.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico