15 Buddhových Citátů O Životě, Díky Nimž Najdeš Radost, Pokoj a Štěstí

datum 22. 12. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Buddha. Jeden z nejvýznamnějších lidí, kteří kdy chodili po této Zemi. Ikona. Vzor. Vůdce. Člověk, který chtěl udělat svět lepším místem, a o tom, že se mu to podařilo, není potřeba ani na chvilku pochybovat. Jeden z největších velikánů vůbec. Povězme si o něm tedy pár slovíček, než přeskočíme k jeho odkazu a vůbec ke všem těm jeho citátům o živote, o kterých tenhle článek je.

Už je to nějaký ten pátek, co se Buddha narodil do královské rodiny. Odmalička byl obklopený krásou, bohatstvím a dostalo se mu toho nejlepšího vzdělání. Poznal jen radost. Trápení, problémy a starosti mu do jeho 29 let zůstaly úplně skryté.

Tehdy se však rozhodl vydat se za brány paláce, kde poprvé uviděl nemocného, starého a mrtvého člověka. To byl moment, kdy si uvědomil, že žádné bohatství, postavení ani sláva před těmito věcmi nedokážou nikoho ochránit. A to byla zároveň chvíle, kdy se rozhodl, že bude pomáhat, že najde řešení, které bude trvalé a nadčasové.

Od tohoto rozhodnutí uplynul dlouhý čas, než se mu podařilo dosáhnout osvícení. Ale od té doby, kdy jej dosáhl, už věci nikdy nebyly stejné. Začal předávat dál to, co si osvojil. Dělil se o své poznatky, zjištění, zkušenosti a osvětu šířil dál.

Dotkl se životů milionů, ne-li miliard lidí, a to sakra pozitivním způsobem. Buddhovo učení v nás rozvíjí kritické myšlení, radost, štěstí, klid, laskavost a dobrotu. A ty jeho motivační citáty maj sakra říz. Ale o tom se rozepisovat nemusím, protože to na následujících řádcích uvidíš sám.

Tady je tedy 15 Buddhových motivačních citátů o životě, které tě povzbudí, poskytnou ti pohled z nové perspektivy a kromě chuti do života ti dají i pár tipů k tomu, jak být šťastnější a spokojenější bytostí.

1. Držet v sobě hněv je jako vypít jed a čekat, že se otráví někdo jiný.

Šikulka. S tím jedem to totiž Buddha trefil přímo do černého. Hněv tě totiž zničí. Sežere tě zaživa. Je to, jako bys spolkl škorpiona a snažil se ho ve svém žaludku chovat a krmit. Je jen otázkou času, kdy tě uštkne tak silně, že už to nerozchodíš.

A navíc je pěstovat v sobě hněv hloupé. Vždyť zkus mi říct jeden rozumný důvod, proč ve svém životě udržovat něco, co ti ubližuje. Nenapadá tě žádný? Asi proto, že žádný neexistuje. Hněv ti přinese akorát tak nervy, vysoký krevní tlak, žaludeční vředy… Zkrátka celou armádu psychických a fyzických problémů. Radši se ho tedy rychle zbav, prospěje ti to.

2. Tři věci nemůžou být skryté; slunce, měsíc a pravda.

Líbí se mi myšlenka, že ten kdo říká pravdu, nemusí mít dobrou paměť. Protože když lžeš, nehledě na to, jak moc se ji snažíš zamaskovat, nehledě na to, jak daleko ji zahodíš, vždycky se vrátí zpět. Jako bumerang. Jako zatoulaný pes.

Pravda vždy zvítězí. Pokaždé vyplave na povrch. A věz, že když zalžeš jednou, a lidé to dřív nebo později odhalí, to mi věř, všechny tvé pravdy se stanou zpochybnitelnými. Mluv tedy pravdu. Buď čestný. Upřímný, Otevřený. Protože to jsou vlastnosti, kterých si druzí na člověku cení.

3. Úspěch není klíčem ke štěstí. Štěstí je klíčem k úspěchu.

Tolik lidí by si nohy zlámalo v té nepochopitelné honičce za penězi, za prestiží, za mocí nebo postavením, že zapomínají na to, o čem to vlastně celé je. Utíkají, protože věří, že když dosáhnou tohohle nebo tamtoho, konečně budou šťastní.

Jenže tak to bohužel nefunguje. Štěstí nikdy nepřijde k těm, kdo se nenaučí docenit krásu přítomného okamžiku. Šťastní nikdy nebudou ti, kdo si neuvědomí, jak požehnaní vlastně jsou. Není to o té trofeji na konci tvé cesty, je to o té cestě. Protože skutečně šťastný bude jenom ten, kdo bude moct prožít život po svém. A až když bude moct prožít život po svém, až tehdy uspěje.

Tady si rychle přečti článek 20 Činností, Které Tě Udělají Nejšťastnějším Člověkem Na Světě (tento příspěvek je písaný slovensky). Ten už ti ukáže, jak být šťastný teď, ne potom!

4. Zdraví je největší dar, spokojenost největší bohatství a věrnost nejlepší vztah.

Jeden z mých oblíbených motivačních citátů o životě. Protože… Je to až smutné, kolik lidí má v dnešní době pomýlené hodnoty. Obětují své zdraví, jen aby víc vydělali. Obětují svou spokojenost v přítomnosti jen pro nějakou mlhavou a falešnou představu blýskavější spokojenosti v budoucnosti. A nakonec, skoro vždy skočí po člověku, který se jim v daném momentě zdá lepší, zajímavější a vhodnější, a zároveň čekají, že lidé, kterým dají košem, zůstanou i dál jejich věrnými přáteli.

Ale tak to nefunguje. Zdraví je daleko cennější než jakýkoli obnos peněz. Štěstí v přítomnosti je mnohem podstatnější než cokoli, co tě čeká v budoucnosti, protože nikdy nemůžeš vědět, co přinese. A konečně, pokud chceš mít skutečně pevné a zdravé vztahy, věrnost a loajalita musí být na prvním místě.

5. Neexistuje nic zrádnějšího než zvyknout si pochybovat. Pochybnosti lidi rozdělují. Jsou jedem, který rozděluje přátelství a rozbíjí vztahy. Jsou trnem, který dráždí a bolí. Jsou mečem, který zabíjí.

Bez důvěry je každý vztah předem odsouzený k zániku. Bez ní to s nikým daleko nedotáhneš. Svým blízkým musíš důvěřovat. Dovolit jim létat, nesnažit se je spoutat řetězy. Ale co se tu budu zbytečně rozepisovat, nejlíp to stejně vyjádřím pomocí tohoto motivačního citátu…:

„Dej svým blízkým křídla, aby mohli létat, zázemí, aby se měli kam vrátit a důvod, aby chtěli zůstat.“

6. Bolest je jistá, ale utrpení, to je volitelné.

To, že nám život dřív nebo později uštědří pár tvrdých a bolestivých ran, to je nevyhnutelné. Nikdo jím neprojde bez újmy a bez škrábanců. Ale i když nedokážeš nic udělat s tím, co má pro tebe ten rošťák přichystáno, věz, že to, jak se s tím vypořádáš, to máš jen a jen ve svých rukou.

Je proto jenom na tobě, jestli se necháš pohltit tím, když o někoho přijdeš, anebo ho opláčeš, schováš si krásné vzpomínky a posuneš se v životě dál. Je jenom na tobě, jestli budeš bušit na dveře ke štěstí, které před tebou život právě zavřel, nebo vejdeš do těch druhých, které zrovna otevřel. A znovu, je to jen na tobě, jestli se budeš bičovat za staré chyby a minulé přešlapy, anebo všechny tyhle věci necháš za sebou, přesně tam, kam patří, a pohneš se s cennými zkušenostmi a vděčností vpřed. Sám si vyber.

Pro případ, že by ti toho ale život naložil víc, než by se dalo unést a ty bys potřeboval povzbuzení, inspiraci, odvahu či sílu, tak věz, že mám pro tebe přesně to, co potřebuješ! Napsal jsem úžasnou knihu Ze Dna Ke Hvězdám (aneb jak v životě zvítězit i přes nepřízeň osudu i v těžkých časech), která je plná inspirativních řádků, kvalitního čtení a hlavně rad, které tak hodně potřebuješ. Informací, které ti dokáží změnit život k nepoznání!

7. Osobu, která si tvou lásku a náklonnost zaslouží víc, než si ji zasloužíš ty sám, můžeš hledat v celém vesmíru, ale nenajdeš ji nikde. Ty sám si svoji lásku a náklonnost zasloužíš stejně jako kdokoli jiný.

Tolik lidí stráví celý svůj život v neustálé válce se sebou samým… Nejsou se sebou spokojení, nemají se rádi, někteří se dokonce nenávidí… Proč, ptám se?

Vím, chápu to, máš tolik špatných vlastností… Tolik chyb… Ale uvědom si, že máš i ty světlé stránky. Máš hromadu pozitivních vlastností. Máš toho tolik co nabídnout. Netrestej se tedy za to, kým nejsi, a začni se konečně milovat za to, kým jsi. Protože když se nenaučíš milovat sama sebe ty, jak můžeš očekávat, že tě bude milovat někdo jiný? Jak může někdo jiný vidět toho skvělého člověka, kterým jsi, když ho nevidíš ty sám?

8. Ať utrousíme jakékoli slovo, měli bychom ho vybírat pečlivě kvůli těm, kteří ho uslyší, protože je ovlivní, a to dobrým, nebo zlým způsobem.

To, co říkáš, o tobě pomáhá utvořit obraz v očích druhých lidí, tak ho buduj opatrně. Nezařaď se k těm jedovatým lidem, kteří neustále prskají, stěžují si, dramatizují, naříkají a každičkým slovem ti zvládnou ukrást pořádnou dávku energie.

Právě naopak. Lidi svými slovy inspiruj. Podporuj, motivuj, povzbuzuj. Bav je. Ať se v tvé přítomnosti cítí nezapomenutelně. Ať se smějí. Ať cítí, že dokážou cokoli. Buď člověkem, jakého jsem popsal, a já ti ručím za to, že o kamarády mít nouzi nikdy nebudeš, protože si tě lidé okolo tebe zamilují.

9. Nezachrání nás nikdo jiný než my sami. Nikdo jiný nemůže, nikdo jiný nesmí. My sami musíme tou cestou kráčet.

Ach, při citátech o životě podobného typu mi pokaždé až srdce poskočí. Já totiž nevěřím v osud. Nevěřím, že nám byl život nalajnovaný dopředu. Nevěřím, že do mého života nacválá nějaká princezna na bílém koni, která mě zachrání ze vší té mizérie a změní můj život takovým způsobem, až se mi hlava zatočí.

Ne. Já věřím, že mám všechno ve svých rukou. Věřím, že já stojím u kormidla. Že můžu svůj život nasměrovat tam, kam chci… Že v něm dokážu, co chci! Proto se mi tenhle výrok tak líbí. Protože jediný člověk, který může vyřešit všechny tvé problémy a dopomoct ti k životu, po kterém toužíš, jsi ty sám, nikdo jiný. Pamatuj si to.

A že to vůbec není tak těžké začít dělat změny, po kterých toužíš. Chce to jen uvědomit si, co by to mělo být. Chce to kousek odhodlání a trochu ostražitosti, aby ses dokázal vyhnout chybám, které by těm změnám mohly stát v cestě. Například takovým, o jakých píšu v e-booku 8 chyb, které sabotují tvé rozhodnutí změnit svůj život (tento e-book je písaný slovensky). A jen tak mezi řečí, tahle krátká e-kniha by mohla být i dobrým bodem, u kterého s přípravou těch změn začít. Tak ji rychle stahuj, dokud je zdarma.

10. Když kopeš studnu, není v ní ani stopa po vodě. Dokud na ni nenarazíš, z cesty odstraňuješ jen kameny a hlínu. Až když jich odhrneš dost, až tehdy čistá voda vypramení.

Tak tenhle motivační citát má v životě tolik uplatnění. Ne že bychom všichni v životě měli vykopat nějakou tu studnu, tak to nemyslím. Myslím to spíš tak, že stejný proces probíhá i při pronásledování svých snů. Při stíhání svých cílů. Nebo při hledání své lásky.

Sen, který máš ve své hlavě, se častokrát zdá nesplnitelný, až dokud nezvítězíš a nesplníš si to, po čem jsi tolik toužil. Ty cíle se taky zdají tak vzdálené a nereálné, dokud nepřijde ten moment slávy, kdy jich dosáhneš, úplně beze slov, radostí celý bez sebe.

A s láskou je to stejně. Musíš se protlouct různými šílenými vztahy, zakusit mnohá odmítnutí, mít mnohokrát zlomené srdce a potkat spoustu těch nesprávných, dokud ti do života nevkročí ta, díky níž to všechno začne dávat smysl.

Nesmíš proto ztratit víru. Nesmíš začít pochybovat. A co je nejdůležitější, nesmíš to v žádném případě vzdát… Ať už uděláš cokoli, jen nepřestávej kopat!

11. Nakonec bude i tak záležet jen na třech věcech. Na tom, jak silně jsi miloval. Na tom, jak dobře jsi žil. A na tom, jak ochotně ses vzdal věcí, které nebyly určené pro tebe.

Jak se tak dny člověka blíží ke konci, žádný nepřemýšlí nad tím, že si měl koupit větší telku nebo dražší auto. Buď jsou spokojení a mají paměť plnou krásných vzpomínek, které jsou měřítkem toho, jak moc si život dokázali užít, anebo mají hlavu plnou výčitek, lítosti a jedné jediné touhy, a to dostat ještě jednu šanci.

Vyhni se proto tomu druhému katastrofálnímu scénáři a všechen ten čas, který ti byl dopřán, si pořádně užij. Žij naplno, miluj silně a zbav se všeho toho, co tě ničí a táhne dolů. Nedovol, aby tě tížily věci, které pro tebe nebyly určeny. Zahoď všechno to, co se tě snaží stáhnout na dno a položit na lopatky, a buď konečně svobodný. Buď konečně volný.

12. Přemoct sebe je mnohem těžší úkol než přemoct ostatní.

Tak tohle je úloha těžší než poskládat Rubikovu kostku. Je to úloha, ve které obstojí jen vytrvalí. Protože největším a nejtěžším soupeřem si budeš vždy jenom ty sám. Je to souboj, který svádíme všichni. A zvítězit dokážou jen ti, kdo se naučí, jak ovládnout své pocity, jak správně směřovat svou energii, jak umlčet svého vnitřního kritika a jak převzít opratě svého života pevně do vlastních rukou.

13. Jsme tím, na co myslíme. Všechno, čím jsme, vzniká s našimi myšlenkami. Svými myšlenkami tvoříme svůj svět.

Naše myšlenky jsou odrazovým můstkem pro naše činy. Budou tvořit základy všeho, co se ve svém životě pokusíme vybudovat. Naše jednání, rozhodnutí, chování… Všechno toto zrcadlí, jak máme nastavenou mysl, jak uvažujeme.

Pracuj tedy na tom, aby byly tvé myšlenky čisté. Pozitivní, konstruktivní, optimistické. A když se ti to aspoň z části podaří, tvůj život bude přesně takový.

A samozřejmě jsem přesvědčen, že ti k těm lepším a pozitivnějším myšlenkám pomůže i tento článek plný motivačních citátů o životě. 😉

14. Smyslem života je najít tento smysl a odevzdat se mu celým srdcem, celou duší.

Nerad bych se tě dotkl, ale myslím, že to máš trochu popletené. Smysl života si s tebou nehraje na schovávanou. Neukrývá se za kamenem, za rohem, ve skříni ani pod postelí.

Smysl musíš životu dát. Najdeš ho tak, že půjdeš za svou vášní a jednoduše se rozhodneš, čeho chceš ve svém životě dosáhnout. Rozhodneš se a začneš na tom samozřejmě pracovat. To dá tvému životu význam, to ho naplní. Víc o tom píšu v článku 10 Drsných Životních Pravd, Které Si Potřebuješ Uvědomit, Abys Konečně Vzal Svůj Život Do Vlastních Rukou a Začal Skutečně Žít (tento příspěvek je písaný po slovensky) , tak si ho určitě přečti, stojí za to!

15. Když pro někoho rozžehneš lampu, osvětlí i tvou cestu.

Pomáhání, to je potrava pro duši. Nechci se tvářit příliš osvíceně, ale pravdou zůstává, že pokaždé, když někomu dokážu pomoct, je to pocit k nezaplacení. Vždy, když mi přijde děkovný mail, zpráva nebo mi lidé napíšou k článku komentář, jak moc jim mé řádky dávají a jak moc jim dokázaly pomoct, cítím se, jako bych právě vyhrál olympijské zlato!

Proto se říká, že pomocí druhým pomáháš vlastně i sám sobě. A proto bychom pomáhat i měli. Vždyť jsme lidé. Všichni jsme bratři a sestry, i když z druhého, třetího nebo padesátého kolene. Právě ta empatie je to, co nás dělá lidskými. A když pomoct můžeme, nevidím žádný důvod, proč bychom neměli. Ty ho snad vidíš?

Tááák, a to byla otázka, kterou dnešní článek plný skvělých citátů o životě uzavřu. To ale není žádný důvod k smutku. Protože Buddha má spoustu perfektních výroků, napsal jsem tomuhle chlapákovi pokračování, takže si můžeš přečíst i Dalších 15 Buddhových Citátů O Životě, Díky Nimž Najdeš Radost, Pokoj A Štěstí, který je nabitý hromadou dalších peckových motivačních citátů!

Ale zpět k tomuhle článku. Jestli se ti líbil nebo ti jakýmkoli způsobem dokázal pomoct, určitě ho šiř dál a pomoz mu tak, aby se dostal k dalším lidem. Sdílej ho na facebooku, pošli kámošovi, kámošce, mámě, bráchovi, kolegům nebo bývalým spolužákům. Zkrátka komukoli, komu by mohl posloužit tak, jako posloužil tobě!

Případně ho aspoň lajkni, aby se neřeklo.

A samozřejmě, ani na moment neváhej, že by ses nepřihlásil k NEWSLETTERu. Stejně nabité články píšu každý týden, a tak by byla velikánská škoda, kdybychom nezůstali v kontaktu. Stačí hodit e-mailovou adresu do políčka níž, a já tě na každý nový článek osobně, rád a zdarma upozorním. Tak šup.

Autor: Dušan Kadlec

Zdroj: www.motivationman.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě
FB ico