Akupunktura je alternativní léčebná metoda původem z Číny. V této zemi je její používání samozřejmostí již několik tisíciletí, ale její oblíbenost narůstá i v ostatních částech světa.
Pokud máme znalost o těch správných bodech, které jsou rozmístěny po celém těle, a pokud víme, jak máme na tyto body působit, můžeme tak výrazně eliminovat pocity fyzické bolesti či duševní nerovnováhy a nepohody.
Všechno nám to pomůže udržet si pevnější zdraví a celkovou životní pohodu.
V tomto článku jsme pro vás vybrali několik nejznámějších a důležitých akupunkturních bodů. Jejich znalost vám může pomoci zbavit se bolesti a nepohodlí, které by vám jinak mohly znepříjemňovat každodenní život.
Umístění: Akupunkturní bod „tři míle“ se nachází na přední straně bérce, přibližně 4 cm pod čéškou (patella).
Využití: Působením na tento bod můžeme zlepšit činnost naší trávicí soustavy, a tak se zbavit problémů, jako jsou bolesti žaludku, zvracení nebo nevolnost.
Nohu ohneme v koleni a na tento bod vyvíjíme mírný tlak po dobu jedné minuty.
Umístění: Tento bod najdeme celkem snadno na čele mezi obočím – na tomto místě se nachází třetí oko.
Využití: Stimulací tohoto bodu můžeme zahnat bolesti hlavy, depresi, chronickou únavu a stres.
Na tento bod vyvíjíme mírný tlak po dobu jedné minuty.
Umístění: Akupunkturní bod osrdečníku (lat. pericardium) se nachází na vnitřní straně předloktí, přibližně 5 cm od okraje dlaně mezi dvěma šlachami v zápěstí.
Využití: Působením tlaku na tento bod můžeme zmírnit pocity nevolnosti, nucení na zvracení, nebo se zbavit kinetózy (nemoci z pohybu).
Na uvedený bod na předloktí vyvíjíme mírný tlak pomocí prstů druhé ruky a masírujeme po dobu 4 až 5 sekund.
Umístění: Bod s názvem „tong zi liao“ se nachází na vnějším okraji oka v místě, kde se spojuje čelní a lícní kost lebky.
Využití: Jemné masírování tohoto bodu nám může pomoci zbavit se migrén a zmírnit únavu očí.
Tento bod pomalu a jemně masírujeme krouživými pohyby pomocí prstů, dokud se nedostaví pocit úlevy.
Umístění: Akupunkturní bod „velkého spěchu“ najdeme na nártu chodidla mezi palcem a prostředníčkem ve vzdálenosti přibližně 4 cm za těmito dvěma prsty.
Využití: Bod „velkého spěchu“ patří mezi ty nejznámější akupunkturní body. Pokud na něj vyvineme mírný tlak pomocí prstů, můžeme docílit bezprostřední úlevy od bolesti hlavy, únavy očí a křečí v nohách.
Stimulováním tohoto bodu můžeme dosáhnout zlepšení naší koncentrace. Na bod „velkého spěchu“ vyvíjíme tlak pomocí prstů ruky a mačkáme po dobu jedné minuty.
Umístění: Akupunkturní bod „oceán klidu“ najdeme celkem snadno – nachází se uprostřed hrudníku, ve spodní části hrudní kosti.
Využití: Když stiskneme tento bod, pomůže nám to uklidnit se a zbavit se pocitů úzkosti, deprese, neurózy a některých dalších emocionálních problémů.
Na bod „oceán klidu“ vyvíjíme tlak pomocí prstů ruky a mačkáme po dobu jedné minuty.
Umístění: Bod „spojené údolí“ se nachází mezi palcem a ukazováčkem.
Využití: Masáž tohoto bodu je velmi účinná v případě, že chceme dosáhnout úlevy od bolesti zubů, bolesti hlavy a také, když se chceme zbavit bolesti krku a ramen.
Na tento bod vyvíjíme mírný tlak pomocí prstů druhé ruky, nebo ho masírujeme po dobu jedné minuty.
Umístění: Akupunkturní bod „yongquan“ se nachází mezi druhým a třetím prstem na noze, ve spodní části chodidla.
Využití: Působení na tento bod je užitečné v případě, že se chceme zbavit bolesti hlavy, nevolnosti či mdlob.
Na tento bod vyvíjíme tlak pomocí prstů a mačkáme po dobu jedné minuty.
Umístění: Bod „brány vědomí“ se nachází po obou stranách v zadní části krku, kde se krční svaly upínají na spodní část lebky.
Využití: Stimulováním tohoto bodu můžeme eliminovat bolesti hlavy, migrénu nebo závratě. Na oba tyto body vyvíjíme tlak pomocí prstů rukou a mačkáme po dobu jedné minuty.
Umístění: Akupunkturní bod „větrný zámeček“ se nachází na zadní straně hlavy, ve středu prohlubně, kterou snadno najdeme na spodním okraji lebky.
Využití: Působením na tento bod můžeme zmírnit či zcela eliminovat bolesti hlavy, bolest v krku, a také zastavit krvácení z nosu.
Na tento bod vyvíjíme mírný tlak pomocí prstů ruky a mačkáme po dobu jedné až dvou minut.
Umístění: Pod názvem „oceán vitality“ máme na mysli čtyři akupunkturní body, které se nacházejí ve spodní části zad na úrovni pasu ve vzdálenosti asi 5 a 10 cm od páteře.
Využití: Stimulování těchto bodů nám pomáhá zbavit se bolesti žaludku a jiných bolestí a potíží břišní dutiny, například problémů s trávením.
Na každý z těchto bodů vyvíjíme tlak a mačkáme po dobu asi jedné minuty.
Umístění: Akupunkturní bod „trojitý ohřívač 6“ můžeme najít ve vrchní části předloktí ve vzdálenosti přibližně 7 až 8 cm od zápěstí.
Využití: Působením na tento bod se můžeme zbavit nadýmání.
Na tento bod vyvíjíme mírný tlak pomocí prstů druhé ruky a poté vyměníme strany. Bod stimulujeme, dokud nezačneme pociťovat úlevu.
Umístění: Akupunkturní bod pohoří Kchun-lun se nachází mezi kotníkovým výstupkem a Achillovou šlachou.
Využití: Působením na tento bod můžeme dosáhnout úlevy od bolesti krku, ramen a zad.
Tento akupunkturní bod jemně sevřeme mezi palec a ukazováček ruky a vyvíjíme na něj mírný tlak po dobu jedné minuty.
Umístění: Akupunkturní bod „zarostlý rybník“ můžeme najít v oblasti loketního kloubu na konci záhybu na vnitřní straně ramene, blízko loketní kosti.
Využití: Stimulování tohoto bodu nám může pomoci zbavit se rýmy (i senné rýmy), jakož i příznaků bolavého hrdla. Masírování tohoto akupunkturního bodu pomáhá zlepšovat činnost našeho imunitního systému.
Ruku ohneme v lokti a na tento bod vyvíjíme mírný tlak pomocí prstů ruky nebo provádíme masáž. Totéž opakujeme na druhé ruce v trvání přibližně jedné minuty.
V rámci systému čínské medicíny známe až několik stovek akupunkturních bodů, které jsou rozmístěny po celém těle.
Jejich popis by však přesahoval možnosti a rozsah jednoho článku. A možná jste i sami objevili nějaký akupunkturní bod, jehož stimulace vám pomohla zbavit se nějakých bolestí či zdravotních problémů.
Zdroj: mocvedomi.cz
Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.
Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.
Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika