Jód je pro náš život velice důležitý, neboť hraje klíčovou roli při produkci hormonů štítné žlázy.

Základní prvky, mezi které patří i jód, si naše tělo není schopno vytvářet samo, proto musíme konzumovat potraviny, které jsou na nich bohaté. Patří k nim mořské řasy, švestky, vejce či mléčné výrobky.

Nedostatek jódu může vést k mnoha nepříjemným symptomům. A když se neléčí, bývají příčinou ještě těžších onemocnění, jako jsou rakovina či srdeční selhání.

Existuje několik běžných znamení nedostatku jódu a dnes se s vámi o ně podělíme. Pokud trpíte některým z následujících příznaků, navštivte svého lékaře, aby zjistil přesný důvod jeho výskytu.

1. Problémy s vlasy a kůží

10 znamení, že vaše tělo si žádá více jódu

Signálem, že potřebujete jód, může být intenzivní vypadávání vlasů a suchá, svědivá pokožka.

Jód pomáhá regulovat tvorbu kožního mazu, stimuluje tkáň k hojení řezných ran a jizev a také zpomaluje tvorbu vrásek.

Tento prvek je také důležitý pro dlouhé a lesklé vlasy. Tajemství spočívá v jeho schopnosti podporovat regeneraci vlasových folikulů a chránit je před infekcí.

2. Citlivost na chlad

10 znamení, že vaše tělo si žádá více jódu

Není až tak chladno, ale vy se opět balíte do deky. Stále si stěžujete, že je vám zima, zatímco jiní chodí v tričkách a vás nazývají skleníkovou květinkou.

Vypadá to tak, že byste mohli trpět nedostatkem jódu, což vede k pomalejšímu metabolismu. V důsledku toho tělo produkuje méně energie, která nám poskytuje žádoucí teplo.

3. Nečekané přibírání

10 znamení, že vaše tělo si žádá více jódu

Pomalý metabolismus by nebyl tak nežádoucí, kdyby jeho jediným problémem byla citlivost na chlad. Bohužel však způsobuje i to, že tloustneme.

Naše tělo spaluje méně kalorií než obvykle a my neměníme naše stravovací návyky. V důsledku toho se zbytek kalorií ukládá jako tuk.

4. Únava a slabost

10 znamení, že vaše tělo si žádá více jódu

Studie prokázaly, že tento problém má asi 88 % lidí s nedostatkem hormonů štítné žlázy.

Pokud vidíte, že činnosti, které jste běžně prováděli, jsou pro vás nyní vyčerpávající, ale máte dostatek spánku a nemáte sklon se přepracovat, pak je vaším problém možná nedostatek jódu.

Neustálá únava je další příznak, který způsobuje pomalý metabolismus. Jednoduše nemáme dostatek energie zůstat aktivní.

5. Problémy s učením a pamětí

10 znamení, že vaše tělo si žádá více jódu

Podle studie, která byla provedena v roce 2014, mají lidé s nižší hladinou thyroidních hormonů menší hipokampus. Ten je částí našeho mozku, která ovládá dlouhodobou paměť.

Z tohoto důvodu může nedostatek jódu způsobovat lidem skutečné potíže s učením a pamětí.

Navíc pomalý metabolismus ovlivňuje schopnost mozku zpracovávat informace a účinně na ně reagovat.

6. Deprese a úzkost

10 znamení, že vaše tělo si žádá více jódu

Často se domníváme, že intenzivní úzkost a deprese mohou být způsobeny pouze fyziologickými problémy. Jedná se však o běžný omyl.

Vědci potvrdili, že už dávno byla zjištěna souvislost mezi depresí a poruchami štítné žlázy.

Pokud si všimnete, že se cítíte být skleslejší než obvykle, konzultujte to se svým lékařem, abyste vyloučili vážné problémy a dostalo se vám adekvátní léčby a péče.

7. Oteklý krk

10 znamení, že vaše tělo si žádá více jódu

Nyní budeme mluvit o nejobvyklejším příznaku nedostatku jódu, který trápil lidi hlavně v minulosti, ale vyskytuje se hojně i dnes.

Jedná se o oteklý krk. Toto onemocnění se obvykle nazývá struma a dochází k ní v případě, že se abnormálně zvětší štítná žláza.

Když naše tělo nemá dostatek jódu, štítná žláza není schopna vytvářet dostatek hormonů a více se snaží absorbovat tento prvek z krve. Tento proces způsobuje, že její buňky se množí a rostou více než obvykle, v důsledku čehož vám otéká krk.

8. Problémy související s těhotenstvím

10 znamení, že vaše tělo si žádá více jódu

Tomuto problému musí věnovat zvláštní pozornost těhotné ženy, protože potřebují pokrýt nejen svou denní potřebu tohoto prvku, ale také nároky svého dítěte.

Hormony štítné žlázy jsou před narozením dítěte velice důležité. Jejich nedostatek má negativní vliv na vývoj mozku a inteligenci dítěte.

Navíc je při nedostatku jódu vyšší riziko, že se dítě narodí mrtvé nebo dojde k potratu.

9. Bradykardie

10 znamení, že vaše tělo si žádá více jódu

Nedostatek jódu se také spojuje se srdečními problémy. Přesněji řečeno, vede k bradykardii čili poklesu srdeční frekvence pod normální hodnoty.

Když člověk zažívá tento symptom, může se cítit být nemocný nebo mít závratě, a také to může způsobit ztrátu vědomí.

10. Zácpa

10 znamení, že vaše tělo si žádá více jódu

Zdá se, že hypertyreóza je nelítostná a může postihovat i náš trávicí systém. Vědecká literatura potvrzuje, že postižená štítná žláza vede k poklesu aktivity žaludku a tlustého střeva.

To je důvod, proč někteří lidé při nedostatku jódu zažívají zácpu. Pokud máte stolici méně než třikrát za týden, potřebujete navštívit lékaře.

Závěr

Měli jste někdy nízkou hladinu jódu? Jaké příznaky jste vykazovali? Podělte se s námi a ostatními čtenáři o vaše zkušenosti s nedostatkem jódu.

Zůstaňte zdraví a sdílejte tento článek s přáteli, aby byli informováni.

Zdroj: brightside.me, Zpracovala: Vylectese.cz


Není v našich silách ručit za všechny obsahy videí, názory a jednání jednotlivců.
Přejeme vám všem mnoho lásky v této transformační době.


Líbí se vám, co děláme?
Rádi byste podpořili provoz internetové televize Cesty k sobě?

200,-

Platba

300,-

Platba

500,-

Platba

1000,-

Platba

Za veškeré příspěvky předem děkujeme!

Zasláním daru dochází k uzavření darovací smlouvy dledarovacích podmínek.
Prohlášení o ochraně osobních údajů darujícího. Platba probíhá prostřednictvím služby

géčko.png verified_by_visa-full-colour.png Mastercard_SecureCode [Převedený].png visa-full-colour-rgb.png visa_electron_2015.png mc_accpt_match_eps.png me_accpt_match_eps.png ms_accpt_match_eps.png