10 filmů, které by mohly změnit vaše chápání života

datum 7. 10. 2020
Zdroj: Pixabay.com

Hledáte inspiraci na dobrý film? Máme pro vás 10 filmů, které jsou nejen zajímavé, ale mohou vám změnit pohled na svět i na život. Každý je svým způsobem unikátní, takže je nejlepší vidět všechny. Račte si vybrat podle svého gusta.

Doba čtení 5 min.

Cesty k sobě


10 filmů, které by mohly změnit vaše chápání života

Každý film má schopnost ovlivnit svého diváka jiným způsobem. Některé v nás vyvolávají úžas a vzrušení, jiné strach nebo smutek.

Všechny však obsahují současné poselství nebo téma.

Některé nás mohou podnítit k hlubokým otázkám, které by mohly změnit způsob, jakým jsme dosud vnímali vlastní život.

Následující seznam obsahuje 10 jedinečných filmů, které ve vás zanechají právě takový dojem:

10 filmů, které změní váš pohled na život

1. Donnie Darko

Je to kulturní klasika filmového režiséra Richarda Kellyho, kde v hlavní roli vystupuje Jake Gyllenhaal jako trapný, náměsíčný teenager, který klade důraz na autoritu a navštěvuje ho Frank – obludný králík, který na Donnieho naléhá, ​​aby prováděl nebezpečné a ničivé žerty.

Oblíbené dílo o osamělosti, odcizení, a obecné touze po společnosti a smyslu se odehrává pod rouškou podceňované nostalgie 80. let a science fiction mytologie, ze které se vám zatočí hlava.

Donnie Darko proto patří k těm filmům, které byste si neměli nechat ujít.

Co dělá tento film zvlášť fascinujícím, je, že přijímá několik realit a vesmírů. Zkoumá způsoby imploze vesmírů, černých děr a alternativních časových linií, nad kterými si divák bude lámat hlavu, a nebude se moct dočkat, až film zhlédne i podruhé.

Richard Kelly uvedl, že snímek má různé interpretace, a proto dodnes zůstává předmětem analýzy a diskuse.

Zdroj: collective-evolution.com

2. Matrix

Představuje elegantně zhotovenou kombinaci svěží akce a ohromující filozofie. Matrix je film, který zpochybňuje naše vnímání reality.

Premisou je nalezení Nea (Keanu Reeves), který ve dne pracuje jako úředník v kanceláři a v noci jako počítačový hacker. Ten náhle zjišťuje, že všechno je jen „velkou myšlenkou“.

To znamená, že život, jaký ho známe, představuje falešnou, simulovanou a konstruovanou realitu, v níž jsou lidé nevědomky uvězněni.

Tento film je alegorií na myšlenku duchovního probuzení.

Neo se probudí do skutečnosti, že byl po celý život zotročován v systému –  matrixu. Znovu se učí o svém neomezeném potenciálu a nakonec se postaví proti temným silám, které lidstvo drží v zajetí.

Tento film je úžasný, má divákovi hodně co nabídnout a potenciál změnit způsob, jak vnímáte svět, ve kterém žijete.

Zdroj: collective-evolution.com

3. Bdělý život

Absurdní a neobyčejně originální film, který klade celou řadu zásadních otázek, jako například „Co jsou sny?“ a „Jaká je realita?“.

V tomto animovaném filmu se hranice mezi sny a realitou rozmazávají, zatímco hlavní hrdina prochází různými scénáři a potkává odlišné charaktery postav.

Každá z nich uvrhne vědu a filozofii do pochybností, a ačkoliv hlavní hrdina nadále prožívá svůj sen, začíná se obávat, že se neprobudí.

Lidé a neživé detaily jsou někdy docela realistické, dokonce rozpoznatelné (tak jako Ethan Hawke), ale počítačové „zobrazení“ může poskytnout divákovi formy, pohyby a rozměry, které jsou nesmyslně přehnané, pružné a stylizované do podoby kresleného filmu.

Tento snímek vypadá jako výlet s LSD (halucinogenní drogou) a je kultovní klasikou, kterou by měl každý z nás zařadit do 10 top nejlepších filmů o životě.

Zdroj: collective-evolution.com

4. Atlas mraků

Jedná se o kolosální film, který sleduje šest propletených příběhů odehrávajících se v průběhu stovek let.

Pointou je prozkoumat, jak životní skutky lidí ovlivňují jiné v minulosti, přítomnosti a budoucnosti, jak se duše člověka formuje od zabijáka až po hrdinu a jak se laskavé činy ztrácejí v průběhu staletí.

Hlavním tématem Atlasu mraků je teorie reinkarnace, která se pyšní tím, že věčný aspekt našeho Já – duše – zažívá několik životů inkarnovaných zde na Zemi.

Tento film také zkoumá myšlenku karmy a karmického koloběhu, což naznačuje, že naše činy v jednom životě se mohou odrážet v tom příštím.

Ačkoliv se kritické názory různí, člověk musí tomuto snímku zatleskat, že se pustil do tak složitého tématu, jakým je reinkarnace, a také za masívně ambiciózní děj.

10 filmov, ktoré by mohli zmeniť vaše chápanie života

6. Jaro, léto, podzim, zima… a jaro

Film Jaro, léto, podzim, zima… a jaro sleduje buddhistického mnicha a jeho cestu do kláštera, který pluje po jezeře ve starodávném lese.

Mnich prochází jednotlivými obdobími svého života, od dětství až po stáří. Každé období se mění jako krásná metafora, přičemž hlavní postava zažívá různá ponaučení.

Tento film je velmi tichý, ale úchvatné zobrazení mluví samo za sebe. Přestože má tento příběh jen několik postav a všechno se odehrává v malé oblasti, překvapivě obsahuje rozsáhlou dávku lidských zkušeností, jako jsou touha, láska, žárlivost, vražda, sebevražda a spása.

Vypráví o důležitých skutečnostech, jako jsou náročnost učení a těkavost moudrosti. Tento film je o tom, jak se učíme z vlastních chyb a hledáním moudrosti se stáváme lepšími lidmi.

10 filmov, ktoré by mohli zmeniť vaše chápanie života

6. Samsara

V mnoha východních náboženstvích samsara doslova znamená „nepřetržitý proud“, který se nepřímo týká otevřeného cyklu života a smrti, úpadku a obnovy.

Film Samsara proměňuje tuto myšlenku v rozlehlý koncept, nepřetržitý proud obrazů přírodního světa a lidský proud, který ho ovládá.

Snímek obklopuje diváky různorodými obrazy, které se rychle posouvají od jednoho prostředí a tématu k druhému.

Prostřednictvím sledování souvislého zobrazení máme šanci skutečně pozorovat svět s nejvyšší přítomností, což v naší rychle se rozvíjející kultuře obvykle neděláme.

Jedná se o cestu života a smrti, která vám může přinést nový pohled na lidskou zkušenost.

10 filmov, ktoré by mohli zmeniť vaše chápanie života

7. Oddělen/Detachment

Film je kronikou jednoho měsíce v životech několika učitelů, správců a studentů na střední škole, viděnou očima suplovaného učitele jménem Henry Barthes (Adrien Brody).

Vyučovací metodou zastupujícího Barthese je vštěpovat svým studentům životně důležité znalosti. To však naruší příchod tří žen – poškozené a naivní prostitutky Ericy, nepříjemné teenagerky jménem Meredith a asistentky učitele.

Všechny mají na Barthese silný vliv, nutí ho znovu objevit aspekty vlastní osobnosti, ale také vyrovnat se s tragickou sebevraždou matky a blížící se smrtí jeho dědečka.

Henry ovlivňuje životy svých studentů, kteří se stávají pozornějšími a všímavějšími, jemu samotnému se to ale nedaří.

Tento film je studií charakteru jednoho muže a společenským výkladem upadajícího školství a společenských systémů.

10 filmov, ktoré by mohli zmeniť vaše chápanie života

8. Ona

Tento film sleduje Theodora (Joaquin Phoenix) – osamělého, introvertního muže ve středním věku, který se dozvídá o novém OS1, prvním umělém inteligentním operačním systému na světě.

Když se Theodor seznámí se Samanthou (Scarlett Johansson), půvabným ženským hlasem svého operačního systému, brzy se s ní sblíží i romanticky.

A zatímco ji lépe poznává, musí rozluštit, odkud ve skutečnosti pochází jeho touha být s ní. V tomto filmu se mnohá témata prolínají s problémy naší současné kultury, která je posedlá technologiemi.

Vytvořili jsme si tak silnou vazbu ke svým telefonům, počítačům a tabletům, že jsme začali ztrácet kontakt se základními aspekty života, pravou lidskou interakcí.

Tento film odhaluje, jak děsivě moc technologie nafukují izolaci a osamělost, nad čímž bychom se měli všichni zamyslet.

10 filmov, ktoré by mohli zmeniť vaše chápanie života

9. Klub rváčů

Tento film toho své diváky hodně naučí. Zejména o prázdnotě, která existuje v konzumním, materiálním světě.

A zpochybňuje také naši připoutanost k identitě: „Jsme skutečně takoví, jak se domníváme?“

Diváci zůstávají v šoku, když zjistí, že revoluce je obyčejný výsměch, protože byla vytvořena jen kvůli tomu, aby hlavní postavu naučila těžkou lekci o stavu lidstva.

10 filmov, ktoré by mohli zmeniť vaše chápanie života

10. Život je krásný

Život je krásný odhaluje sílu optimismu a úhlu pohledu v temných časech. Příběh je jednoduchý: otec se snaží ochránit svého syna a rodinu před hrůzami druhé světové války.

Učí nás, jak si zachovat svou dětskou nevinnost, která nás může ochránit před problémy života – jednoduchá myšlenka, která je překrásně sestrojena.

10 filmov, ktoré by mohli zmeniť vaše chápanie života

Závěr

Tento seznam vytvářejí jen současné filmy měnící pohled na život. O dokumentech jsem se ani nezmiňovala, protože těch existuje příliš mnoho na to, abych z nich mohla vybrat jen pár.

Jaké filmy nebo dokumenty ovlivnily váš život? Napište nám své zkušenosti do komentářů.

Zpracovala: Mocvědomí.cz

Zdroj: collective-evolution.com

Zdroj obrázků: mocvedomi.cz

sdílet: 
holubice
Podpořte nás

Děkujeme

Vážení diváci, velmi si vážíme vašich příspěvků – dáváte nám naději, že budeme moci pokračovat.

Pro platby zdarma v ČR a Eurozóně:
2502009848/2010 s uvedením slova
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro platby v ČR:
107-7380440287/0100 s uvedením
„Dar“ do zprávy pro příjemce.

Pro mezinárodní platby ze zahraničí:
IBAN: CZ40 0100 0001 0773 8044 0287 
BIC/SWIFT kód: KOMBCZPPXXX
Název účtu: CESTY K SOBĚ
Praha 4, 149 00
Česká republika

111
111 Kč
222
333 Kč
333
555 Kč
444
777 Kč
999
999 Kč
libovolna
libovolná částka
Cesty k sobě