ŽIVÍ MĚ ZEMĚ
HNUTÍ DUHA ZAHAJUJE DNES NA KAMPĚ FOTOGRAFICKOU VÝSTAVU „ŽIVÍ MĚ ZEMĚ“ O ČESKÝCH EKOZEMĚDĚLCÍCH
OCEŇUJE JEJICH PRÁCI U PŘÍLEŽITOSTI MĚSÍCE BIOPOTRAVIN
úterý 1. září 2015

Hnutí DUHA dnes na pražské Kampě zahajuje fotografickou výstavu „Živí mě země“ jako hold více než čtyřem tisícům českých ekologických zemědělců. Výstava velkoformátových černobílých i ilustračních barevných fotografií a textů o životě a práci několika z nich bude ke shlédnutí pod širým nebem dnem i nocí u Sovových mlýnů až do konce září. Autorkou snímků je brněnská fotografka a grafička Markéta Jedličková.

Výstava představuje pět českých zemědělců, kteří se rozhodli namísto intenzivní produkce farmařit zdravě, s ohledem na přírodu, plodiny, zvířata i naše zdraví.  Nepoužívají umělá hnojiva ani chemické prostředky a zacházejí šetrně s půdou. Pomáhají tak naší krajině – i zdravým potravinám, které se mohou dostat na náš stůl. Výběr farmářů přibližuje šíři ekologické produkce i pestrost přírodních podmínek, v nichž hospodaří.

Ekologické farmáře z celé naší země na výstavě reprezentují:

•    Vinařství Richarda Stávka, autentického biovinaře z Němčiček na Břeclavsku, který nám řekl: „Když jsem si uvědomil, co všechno se stříká na hrozny a sype do vína, rozhodl jsem se sám etablovat a začít dělat hodnověrná, autentická vína.“ Vyrábí vína nejen červená, bílá a růžová, ale také oranžová – hrozny se v tomto případě nechají ležet na slupkách, případně i třapinách, čímž víno získá specifickou, někdy až jantarovou barvu.
•    Kozí farma Ekokoza manželů Čapkových z Lesního Jakubova na Třebíčsku. Jedná se o malou rodinnou farmu, která poskytuje chutné výrobky z kozího mléka.
•    Ekofarma Ctiboř, rodový statek v Jihlavských vrších, na kterém manželé Habermannovi pěstují rozmanitou zdravou zeleninu.
•    Koliba na Janovských pasekách na Vsetínsku, kde se v nadmořské výšce 670 metrů prohání stádo koní rodiny Kocurkových. Pastviny poskytují dostatek prostoru i potravy pro tři sta ovcí a pětadvacet krav.
•    Farma Kout, na které farmář Joachim Dutschke farmaří v Pokrkonoší podle zásad biodynamického zemědělství, pohlížejícího na farmu jako na celistvý a živý organismus.

Kontakty a informace o těchto a mnohých dalších českých farmářích hospodařících v souladu s přírodou a prodávajících svoje produkty přímo spotřebitelům je možné najít na stráncewww.adresarfarmaru.cz – webové aplikaci Hnutí DUHA. Adresář obsahuje přes 600 aktuálních kontaktů včetně údajů o komunitou podporovaném zemědělství.

V rámci výstavy poběží soutěž o originální bavlněné tašky s farmářskými motivy. Stačí se vyfotit u vybraného panelu a fotografii nám spolu s krátkým vzkazem, zamyšlením, mottem či básní (fantazii se meze nekladou) poslat na adresu biopotraviny@hnutiduha.cz.

V roce 2014 hospodařily v ČR podle zásad ekologického zemědělství více než čtyři tisíce farmářů na celkové ploše téměř půl milionu hektarů, což je necelých 12 % zemědělské půdy[1]. Počet ekofarmářů dlouhodobě stoupá, nicméně mezi lety 2013 a 2014 zaznamenal nepatrný pokles [2]. Stát by měl proto nastavit podmínky tak, aby hospodařit ekologicky bylo pro farmáře ekonomicky výhodné.

Klára Havlová, koordinátorka spotřebitelské práce Hnutí DUHA, řekla:
„Srdečně zvu všechny na fotografickou výstavu Živí mě země na pražskou Kampu. U Sovových Mlýnů se ode dneška až do konce září můžete dnem i nocí seznámit s životem a prací pěti českých ekologických farmářů. Reprezentují přes čtyři tisíce svých kolegů, kteří hospodaří na více než desetině naší zemědělské půdy. Za to, že respektují přírodu a krajinu i podporují naše zdraví, zasluhují ocenění.“

„Navzdory technologickému vývoji lidstvo dosud nenašlo jiný způsob obživy než zemědělství. Zároveň je ovšem zemědělství jednou z největších zátěží pro planetu – počínaje masivním odlesňováním přes používání pesticidů a průmyslových hnojiv až po dopravu potravin z jedné strany planety na druhou. To vše má hluboké a mnohostranné ničivé následky včetně negativních dopadů na změnu klimatu. Tato zdánlivě neřešitelná situace ve skutečnosti východisko má: je jím lokální zemědělská produkce v souladu s ekologickými postupy.“

Poznámky:
[1] http://eagri.cz/public/web/mze/zemedelstvi/ekologicke-zemedelstvi/aktuality/statisticke-udaje-ekologickeho.html
[2] Pokles počtu z 4 060 v roce 2013 na 4 023 v roce 2014.