ZAOSTÁVÁME ZA SVĚTEM, TVRDÍ ČEŠTÍ VEGANI
Čeští vegani si stěžují, že lékaři a výživáři u nás příliš lpí na živočišných potravinách a zbytečně odrazují rodiče od veganské stravy dětí.

Mnoho odborných výživářských organizací ve světě dnes uvádí, že správně složená veganská strava je bezpečná a vhodná pro všechna životní období včetně těhotenství, kojení a celého vývoje. Podle některých má i výhody, protože přispívá k prevenci většiny nejrozšířenějších civilizačních chorob. Takováto stanoviska už vydala například Britská státní zdravotnická služba, americká Akademie výživy a dietetiky, Kanadští dietologové, Australská dietetická asociace a řada dalších.

Čeští odborníci obvykle zastávají opačné stanovisko. Dětem do 2 let veganskou stravu vyloženě nedoporučují a jejich rodičům ji vymlouvají. Opírají se přitom zejména o evropské doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2000. Jeho spoluautor a nynější ředitel výživy pro zdraví a rozvoj WHO Dr. Francesco Branca tento rozpor vysvětluje takto: „Důvodem tohoto doporučení je to, že ačkoli je pravda, že velmi pečlivě sestavenou veganskou stravou je možné pokrýt všechny potřebné živiny, vyžaduje to velmi vysokou úroveň znalostí, a proto to není vhodné použít jako výživové doporučení pro veřejnost.“

Zástupci českých veganů s jeho obavami nesouhlasí. „Stačí znát a dodržovat několik základních zásad a veganská strava je velice zdravá,“ uvádí Tereza Vandrovcová, pořadatelka průvodu za práva zvířat Veggie Parade. „Dosvědčují to i spousty vrcholových sportovců jako Serena Williamsová, český thaiboxer Jan Müller nebo trojnásobná rekordmanka v maratonu Fiona Oakesová, která je vegankou od šesti let,“ dodává Vandrovcová.

Faktem zůstává, že obliba veganství ve světě i u nás prudce roste. Praha se pyšní nejvyšší koncentrací veganských podniků na počet obyvatel v Evropě a pořadatelé streetparty Veggie Parade, která projde centrem hlavního města v sobotu 18. června, už letos očekávají okolo 1500 účastníků.

 

www.otevrioci.cz